Wydanie nr 202/2024, Sobota 20.07.2024
imieniny: pokaż (9 imion)Paweł, Eliasz, Sewera, Hieronim, Małgorzata, Leon, Heliasz, Czesław, Leona
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Polskie lasy toną w śmieciach!

Polskie lasy toną w śmieciach! fot. Widz Żuławy i Mierzeja24
Wybierając się na wycieczkę w leśne ostępy oczekujemy pięknego i czystego widoku lasu. Niestety zdarza się, że miłą wyprawę mogą nam uprzykrzyć stosy śmieci piętrzące się między drzewami, w rowach czy leśnych polanach. Pamiętajmy, że las sam się nie zaśmieca.

 

Ustawa śmieciowa sprzed kilku lat miała rozwiązać problem dzikich wysypisk śmieci, jednak w dalszym ciągu znajdzie się wielu miłośników wywożenia odpadów do lasu. Dzięki takim zachowaniom lasy toną w śmieciach, a Lasy Państwowe wydają blisko 20 milionów złotych rocznie na sprzątanie swoich terenów. 

 

 

 

 

Lasy to ważny element ekosystemu, bowiem zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze i korzystnie wpływają na klimat. Są również domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Czy zatem śmieci pasują do wizerunku tego ekosystemu? Zdecydowanie nie! Nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu, ale są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się, często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić nie tylko glebę i wodę, ale również powietrze. Sprzyjają także rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów.

 

 

 

 

 

Widzisz skupiska śmieci w lesie? Powiadom o tym policję.

Jeżeli podczas swojego spaceru napotkamy odpady wielkogabarytowe lub duże ilości mniejszych śmieci, sprawę należy zgłosić na policję, straże gminną lub miejską albo straż leśną.

Skontaktowała się z naszą Redakcją jedna z mieszkanek powiatu nowodworskiego. Od jakiegoś czasu obserwowała powiększającą się ilość wyrzucanych śmieci „w rowie pod tzw. mostkiem na Izbiskach”. Z informacji od tej mieszkanki wynikało, że przynajmniej raz w tygodniu jest w tym miejscu, by sprawdzić czy jednak kogoś ruszyło sumienie i to posprzątał. Sprawę zgłosiła policji. - „Kontaktowałam się z dzielnicowym. Powiedział, że zajmie się tym, byłam z nim umówiona, aby pojechać w to miejsce. Kontakt się urwał”. Kobieta nie chciała tego sprzątać, ponieważ chciała by winnego tego zaśmiecania ukarać, żeby poniósł odpowiedzialność za swój czyn. Poinformowała nas, że zgłaszając sytuację policji wskazała nawet nazwisko sprawcy. Prawdopodobnie jest to to samo nazwisko, które widnieje na dokumencie ze sterty porzuconych śmieci.

 

 

 

 

 

 

Śmiecisz? Możesz zapłacić mandat.

W związku z powyższym zwróciliśmy się z prośbą o komentarz w tej sprawie do policji w Nowym Dworze Gdańskim. W odpowiedzi mł. asp. Joanna Słowik, oficer prasowy KPP Nowy Dwór Gdański napisała, że „po uzyskaniu informacji o wykroczeniu związanym z zaśmiecaniem terenu w jednej z miejscowości gm. Stegna, dzielnicowy z Posterunku Policji w Stegnie ustalił sprawcę, który został ukarany mandatem karnym. Ponadto mężczyzna został zobowiązany do posprzątania terenu i przywrócenia go do stanu pierwotnego”.

Zgodnie z art. 145 Kodeksu Wykroczeń „kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsce dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany”.

Z kolei wyrzucanie śmieci do lasu jest wykroczeniem zgodnie z art. 162 Kodeksu Wykroczeń zagrożonym mandatem do 500 zł, a w szczególnych przypadkach, gdy sprawa zostanie skierowana do sądu, nawet aresztem lub grzywną do 5000 zł.

 


 

A państwo co sądzicie na ten temat?

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Co nas denerwuje


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Gość
Gość 12.02.2024, 15:56
Ja tego nie rozumiem. Serio wywóz śmieci jest aż tak drogi żeby ryzykować mandat i niszczyć środowisko?
Gość
Gość 12.03.2021, 22:38
Bardzo mnie niepokoi jak lasy wyniszczone i zruinowane a nawet są bardzo zasmiecone mnie serce boli to po prostu jest coś strasznego! Tak dbacie o nasze środowisko?!
Mieszkaniec
Mieszkaniec 26.04.2020, 21:31
Kara powinna być od 5000 tyś.