Wydanie nr 177/2024, Wtorek 25.06.2024
imieniny: pokaż (9 imion)Prosper, Fiebrosław, Wilhelm, Antyd, Eulogiusz, Tolisława, Febronia, Febron, Dorota
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Kino w Malborku będzie i nie będzie – zarazem

Kino w Malborku będzie i nie będzie – zarazem fot. TvMalbork.pl
Malbork kinem nie stoi! A czy będzie stać? Szczerze mówiąc – nie wiem. Sprawę kina pilotuję już od sporego czasu, a od kiedy jestem radnym na bieżąco dopytuję jakie są plany władz miasta w tym temacie. I im dłużej sprawa jest w toku, tym mniej wiem…

Sprawa wydawała się dość prosta. Właściciel Klubu Garnizonowego w Malborku czyli Agencja Mienia Wojskowego miała ustalić zakres potrzeb w/w budynku dla potrzeb wojska w okresie najbliższych 5 lat. Miasto z kolei miało znaleźć pieniądze na uruchomienie kina oraz bieżące opłaty za wynajem i media (i oczywiście dostosowanie sali). Jednak jeżeli przyjrzeć się szczegółom to tak prosta już nie jest.

 

Po pierwsze – pieniądze. Nie ma ich. Przynajmniej zaplanowanych w budżecie Malborskiego Centrum kultury i Edukacji na rok 2020. Potwierdził ten fakt Dyrektor MCKiE p. Krzysztof Andruszkiewicz podczas jednego z posiedzeń Komisji Oświaty, Kultury i Sportu jeszcze w zeszłym roku. A przypomnę, że to właśnie MCKiE miało odpowiadać za kino.

Po drugie – własność budynku. Sprawę tę wyjaśnia sam Burmistrz „To nie jest kwestia wyjaśnienia, ale kwestia pieniędzy. Żeby otworzyć kino, musielibyśmy wydać kilkaset tysięcy na remont nie swojego budynku. Więc to jest ten kłopot - tłumaczy Marek Charzewski. (…) Wcześniej była to decyzja straży pożarnej, która stwierdziła, że dopuści kino do użytkowania, ale dopiero po remoncie. Teraz nie mamy możliwości sfinansowania tego zadania”. (źródło: malbork.naszemiasto.pl „Malbork. Obiecane kino okaże się klapą? Za "reżyserię" tego przedsięwzięcia "Oscara" nie będzie” z dnia 31.12.2019 r.)

No więc jeżeli nie można, to w jakim celu są prowadzone dalsze starania o wynajem sali w Klubie Garnizonowym? Może właśnie są prowadzone, ale wcale nie z zamiarem wynajmu? W odpowiedzi na interpelację czytamy: „w dalszym ciągu prowadzimy rozmowy z Agencją Mienia Wojskowego w sprawie przekazania na rzecz miasta sali widowiskowej w Klubie Garnizonowym 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku przynajmniej na 5 lat (ostatnia wymiana korespondencji w dniu 7.10.2019 r.).”. Tak! Dobrze państwo przeczytali! „w sprawie przekazania na rzecz miasta”! Czyżby już nie chodziło o wynajem???

 

Po trzecie – jeśli nie można, to czemu można? W dalszej części odpowiedzi na interpelację czytamy: „W przypadku pozytywnej decyzji organów wojskowych możemy, za zgodą Rady Miasta, zaangażować środki finansowe niezbędne do uruchomienia kina.”. W artykule z 31.12.19 r. Burmistrz mówi, że nie można, a w odpowiedzi na interpelację z dnia 03.01.20 r. pisze, że można. W moim odczuciu zachodzi tutaj swoistego rodzaju sprzeczność logiczna (definicja z Wikipedii: Zdania są sprzeczne, jeśli jedno jest bezpośrednią negacją drugiego. Z dwóch zdań sprzecznych jedno musi być prawdziwe, a drugie fałszywe.).

 

Po czwarte – kto oczekuje kina? W interpelacji pada określenie: „oczekiwanego przez większość mieszkańców kina.”. Pomijając fakt na jakiej podstawie można formułować taką ocenę (podejrzewam, że badań sondażowych nikt nie przeprowadzał), to sam fakt potrzeby kina mieszkańcy nie negują. Z opiniami w tym temacie z którymi się zetknąłem to mieszkańcy są pozytywnie do takiego pomysłu nastawieni. Problem w tym, że w tych opiniach wersja proponowana przez Burmistrza jest uważana za nieatrakcyjną. Kino – tak, ale małe i kameralne, niekoniecznie w budynku Klubu Garnizonowego.

Podsumowując warto przytoczyć jeszcze jedną opinię na temat uruchomienia kina w Malborku: „Jak już doprowadzimy praw(n)ie do podpisu i przejęcia tej ziemi, to osoba zarządzająca się zmienia. To jest nasz priorytet. Byłoby gdzie budować osiedla mieszkaniowe czy halę widowiskową, a może kino i basen (…) – uważa Jan Tadeusz Wilk, wiceburmistrz Malborka, który pilotuje możliwość przejęcia pola znajdującego się na pograniczu Południa i Wielbarka.” (źródło: Dziennik Malborski „Na fabrykę brak miejsc” z dnia 10.01.2019 r.).

Adam Ilarz – RAJCA miejski

PS. Wszelkie analizy, głosy krytyki (konstruktywnej i merytorycznej – nie krytykanctwa) czy opinie można kierować do mnie pod adresem a.ilarz@um.malbork.pl

PS2. Zapraszam do przeczytania innych moich artykułów i komentarzy na www.facebook.com/adam.ilarz

PS3. Źródła jakie wykorzystałem:

  1. portal internetowy malbork.naszemiasto.pl „Malbork. Obiecane kino okaże się klapą? Za "reżyserię" tego przedsięwzięcia "Oscara" nie będzie” z dnia 31.12.2019  r.
  2. Odpowiedź na interpelację radnego Adama Ilarz z dnia 03.01.2020 r.
  3. Dziennik Malborski „Na fabrykę brak miejsc” z dnia 10.01.2019 r.
  4. Wikipedia.pl
Adam Ilarz – RAJCA miejski
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Co nas denerwuje


Komentarze (21)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
kotek
kotek 21.01.2020, 22:28
żeby kino miało sens to musi być aktualny repertuar a nie kilka miesięcy po :)
Tomek Vb
Tomek Vb 20.01.2020, 10:27
A może coś bardziej przydatnego ? Chociażby obwodnicę Panie bezradny ? Tak tylko podpowiadam jako uczeń.
Wyborca
Wyborca 20.01.2020, 08:42
................................Panie Radny - marny z Pana aktor . Niech Pan nie aktorzy tylko zacznie pracować !
Sztum
Sztum 19.01.2020, 21:13
............................Kino-Teatr jest w Sztumie i wystarczy. A Wy w Malborku macie Cyrk. Mało tego macie ten Cyrk za darmo ! Pozdrawiam.
tfuu
tfuu 18.01.2020, 22:54
jakbym dalej mieszkal yo bym napluł w twarz charzewskiemu,,przez niego spier...em do Tczewa a znajomi do Gdańska..wybraliście typa to jestescie niezle poj...ni sami se winni...koles tylko przytula hajs na alko a mieszkanców ma za dno ...ILE ZAKŁADÓW PRACY DAŁEŚ POJ...IE ?? 3 burmistrzow jprdl ...dziwie sie , ze jeszcze nikt mu..
Rodzic
Rodzic 18.01.2020, 18:13
Pilnie potrzebne progi zwalniające przy przedszkolu na południu, kierowcy zdyt szybko tam jeżdżą i stanowią zagrożenie dla dzieci opuszczających przedszkole! Proszę pilnie tym się zająć
Mieszkaniec
Mieszkaniec 20.01.2020, 08:13 (odpowiedź do Rodzic)
jako mieszkaniec tego osiedla i mające delikatne znajomości w UM wraz z sąsiadami składaliśmy takie zapytanie dostaliśmy odpowiedź dokładnych słów nie pamiętam ale sens: NIE MA GDZIE I JAK ICH ZAMONTOWAĆ Z POWODU PARKINGÓW PO JEDNEJ JAK I PO DRUGIEJ STRONIE, A ZNAK STREFA ZAMIESZKANIA OBLIGUJE KIEROWCÓW DO WOLNEJ JAZDY - w nerwach odpisałem do UM to sobie kur... sami przyjedzcie i sprawdźcie jak ich znak obliguje.
Malbork
Malbork 18.01.2020, 18:10
Kino jest zbędne, właściwe co tydzień pod informacjami z rady miasta pojawia się zapewne ta sama osoba wrzucająca temat kina. O co chodzi? Czy na pewno dla mieszkańców miasta najważniejsze jest powstanie kina? A może jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o to kto na tym zarobił?
M.
M. 19.01.2020, 17:53 (odpowiedź do Malbork )
Też uważam ,że są dużo ważniejsze dla miasta tematy jak temat kina np. remonty wielu ulic.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 20.01.2020, 08:15 (odpowiedź do M.)
Myślę że się mylicie, może sami nie chodzicie do kina, ja bywam rzadko ale bywam, kino i inne podobne miejsca w dłuższej perspektywie czasu są potrzebne. Człowiek nie samą pracą żyje.
xD
xD 18.01.2020, 18:09
Gdyby nie nagrody dla nierobów gryzipiórków byłaby kasa na kino.
Obserwator Durnych Postów
Obserwator Durnych Postów 19.01.2020, 17:54 (odpowiedź do xD)
Jedno z drugim nie ma prawie nic wspólnego.
ciocia
ciocia 18.01.2020, 16:57
panie radny kino to jest na sesji rady miasta z pana i pana kolegami w roli glownej.
e
e 18.01.2020, 16:40
Ale pan Marek jest słowny
GMB
GMB 18.01.2020, 14:51
Kina nie ma bo Malbork jest miastem dla turystów a nie dla mieszkańców.
pis
pis 18.01.2020, 13:34
Kino w Malborku powstanie jak nastąpi zmiana burmistrza.
A kino est ze wszech miar potrzebne.
Piaski
Piaski 19.01.2020, 17:57 (odpowiedź do pis)
Potrzebny to jest najpierw generalny remont wielu ulic np. Szopena , Toruńska.
janek
janek 18.01.2020, 13:01
Mnie zastanawia, po co władze Malborka chciałyby zainwestować kilkaset tys. złotych w remont Klubu Garnizonowego, skoro za niewiele wyższe, mogłyby wybudować samodzielny budynek rekreacji kulturalno-sportowej na terenach miejskich. A do tego, tylko na jakiś czas użytkowania. Jest do sprawdzenia, gdzie można taki obiekt usadowić. Jeśli mówią o terenach na Wielbarku, to już jest nieporozumienie. Uważam, że to za daleko od śródmieścia miasta. Dlaczego, w trakcie uwarunkowań powstawania kolejnej galerii, nie można było dołączyć wydzielenie lokalu na kino, teatr czy salę estradową? Takich miejsc rozrywki w Malborku brakuje, ale na kolejne galerie nie brakuje. Przecież to nie musi być wielkie kino, jak w Gdańsku czy Gdyni, gdzie jest kilka sal kinowych w jednym budynku. Dlaczego Sztum może mieć kino, a Malbork nie może?
Mieszkaniec
Mieszkaniec 20.01.2020, 08:20 (odpowiedź do janek)
dokładnie kolejne galerie a brak miejsca na kino, lub właśnie tak lokal w galerii przecież i tak połowa ich pustych stoi :)
a miejsce po kapitolu? po co było je sprzedawać nie można tam?
anegdota: Byłem ostatnio w Warszawie - do spotkania miałem kilka godzin poszedłem do kina - na spotkaniu pytają co robiłem więc mowie. DO KINA? trzeba było zwiedzać kino masz u siebie. buahah :)
Ernest
Ernest 18.01.2020, 11:53
dla Malborka jest potrzebna budowa hali widowiskowej z prawdziwego zdarzenia do tego miejski basen kryty z saunami, i wtedy pogodzimy i mieszkańców i turystów - turyści zostaną o jeden dzień dłużej a mieszkańcy dostaną w końcu to czego chcą
RIK
RIK 18.01.2020, 11:46
Progi zwalniające na ul.Chopina i Toruńskiej raz będą i nie będą,zapraszamy!