Wydanie nr 203/2024, Niedziela 21.07.2024
imieniny: pokaż (11 imion)Benedykt, Prokop, Daniel, Ignacy, Andrzej, Wiktor, Stojsław, Julia, Prakseda, Klaudiusz, Arbogast
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Stanowczy sprzeciw dla przekopu Mierzei Wiślanej.

Stanowczy sprzeciw dla przekopu Mierzei Wiślanej. fot. Organizatorzy prostestu
18 października Urząd Morski w Gdyni przekazał wykonawcy teren pod budowę przekopu Mierzei Wiślanej. Inwestycji sprzeciwia się część mieszkańców oraz aktywiści. Poniżej przedstawiamy wiadomość jaką otrzymaliśmy w związku z protestem.

Ucieczka władz przed obywatelami – Mierzeja Wiślan

Dziś rano, w Urzędzie Gminy Sztutowo miało się odbyć przekazanie terenu budowy pod inwestycję „budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną”.

Reprezentacja mieszkańców regionu, obywateli z Polski i zagranicy, stająca w obronie prawa i przyrody czekała na władze i inwestorów – niestety, ci nie pojawili się, a spotkanie przeniesiono w ostatniej chwili w inne miejsce.  Nie poinformowano o tym nawet dziennikarzy.

To nie pierwszy raz, kiedy w tej sprawie władza unika dialogu z mieszkańcami, nie bierze pod uwagę ich postulatów, realizuje plan, który przyniesie same szkody.

Protestujący przeciwko przekopowi Mierzei Wiślanej, działają zgodnie z prawem europejskim. To szkodliwa inwestycja, w basenie Morza Bałtyckiego, które jest wspólnym, ponadnarodowym dobrem.  Wbrew licznym pomówieniom, nie jest to w żadnym wymiarze akcja polityczna – to walka o ocalenie pięknego kawałka polskiej przyrody, który zginie, jeżeli powstanie bezsensowna i kontrowersyjna inwestycja, nie służąca żadnej większej grupie społecznej, i niszcząca życie lokalnej społeczności.
Wszystko to dzieje się mimo wezwania Komisji Europejskiej o wstrzymanie prac do wyjaśnienia prawnych wątpliwości. A tych jest wiele, bo cała Mierzeja chroniona jest programem Natura 2000 i nie ma żadnego argumentu, który przemawiałby za dewastowaniem tego terenu – mówi Joanna Brzezińska, z Obozu dla Mierzei.
Zrobię wszystko, żeby zatrzymać przekop i zachować naszą piękną mierzeję w całości. Nie boję się nawet aresztu – tam mnie jeszcze nie było, a działam w dobrej sprawie! – mówi Ewa, emerytowana nauczycielka, mieszkanka Krynicy Morskiej.

 

Nielegalna wycinka, nielegalna budowa
Osiem miesięcy temu, bez zapowiedzi w ciągu pięciu dni wycięto 10 tysięcy drzew w miejscowości Nowy Świat przed Krynicą Morską. We wrześniu na terenie przekopu miało miejsce przedziwne przesadzanie trzcin z terenu planowanego przekopu (teren, gdzie wjechały maszyny wygląda w tej chwili jak pobojowisko, z piasku usypano groblę, która prawdopodobnie zniknie przy silnym wietrze, zniszczono gniazda ptaków wodnych, a obszar wyciętych trzcin jest znacznie węższy niż planowany przekop). 4 października Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej podpisało umowę na budowę kanału żeglugowego z inwestorem – konsorcjum firm Besix (z Belgii) i NDI (z Polski).
 


Osiem miesięcy starań o zaprzestanie prac
Przez ostatnie 8 miesięcy mieliśmy wrażenie, że mimo zniszczeń lasu na terenie planowanego przekopu (las w naturalny sposób mógłby się odtworzyć) do realizacji inwestycji nie dojdzie. Żywiliśmy nadzieję, że Urząd Morski w Gdyni oraz Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wreszcie nas wysłucha i wycofa się z tego nieuzasadnionego i kosztownego pomysłu. Braliśmy udział w spotkaniach z pracownikami Urzędu Morskiego w Gdyni; pisaliśmy listy do Komisji Europejskiej i potencjalnych inwestorów; spotykaliśmy się z ekspertami, którzy tłumaczyli nam, dlaczego przekop nie ma sensu; prosiliśmy o wypowiedzi polityków. Ponadto na bieżąco informowaliśmy też opinię publiczną na temat skutków tej inwestycji.
Szerokie zainteresowanie tematem w Polsce i na świecie pozwalają wierzyć, że będziemy mieć siłę, aby zatrzymać tę niezgodną z prawem i zdrowym rozsądkiem inwestycję. Wierzymy, że dzięki naszym działaniom Polska uniknie sankcji z Komisji Europejskiej, wstydu na arenie międzynarodowej oraz zaoszczędzi dwa miliardy złotych, które mogłaby zainwestować np. w adaptację do zmian klimatu regionu wokół Zalewu Wiślanego.

Robert Bychowski
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Co nas denerwuje


Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
kinol
kinol 29.07.2020, 14:34
SŁYSZĘ WYRAŻNIE PRZECIWNIKÓW WYCIE - ZNAKOMICIE !
janek
janek 24.06.2020, 03:26
robie kupe na ten przekop i na pisowcow
Sido
Sido 21.10.2019, 12:00
Czemu jak z Warszawy do Bałtyku płynęła kupa przeciwko skażeniu środowiska protestowali Szwedzi ??? Czy polscy ekolodzy i ludzie interesujący się tematem natury i ekologi mieli urlop? A może nikt nie płacił za protest i w niczyim interesie nie był owy protest??? Jakie korzyści może dać przekop mierzei ??? A jakie mogło i zapewne dało wypróżnienie się Warszawy na Bałtyk ??? I czemu myjąc na chodniku auto dostanę mandat (czyli poniosę tzw. konsekwencje za zanieczyszczenie środowiska)podczas jak warszawski ratusz bez problemu zrobił klocka na ekosystem Wisły i Bałtyku bez żadnych konsekwencji ani zbytniej krytyki z ust osób którym niby zależy na dobrze planety
Jacek
Jacek 20.10.2019, 14:13
Od razu pachnie mi tu ruską agenturą i ruskimi trolami
Bolek op spycha z PIS
Bolek op spycha z PIS 20.10.2019, 09:46
......................moja zgoda jest. Proszę kopać i nie słuchać nikogo. Wykonać
Poko
Poko 19.10.2019, 20:49
A wy przypadkowo przejazdem trafiliście na tych aktywistów hahahaja
Smash the reds
Smash the reds 19.10.2019, 20:31
Wczoraj teczowi, dzisiaj zieloni, jutro czerwoni.
marek
marek 18.10.2019, 21:16
niszczenie przyrody to grzech ... a pisowcy tacy podobno pobożni
Krynica Morska
Krynica Morska 19.10.2019, 10:35 (odpowiedź do marek)
Przekop Mierzeji Wiślanej to TOTALNA GŁUPOTA!!!!!
Zbigniew Mocny FB
Zbigniew Mocny FB 18.10.2019, 19:49
Powiedzcie ile kasy wam dają za te wygłupy my chcemy mieć przekop bo za daleko przez Pilawską i chcemy nowych miejsc pracy i chcemy rozwoju tego regionu gospodarczego i turystycznego przestańcie świrować i weźcie się za uczciwą robotę bo 500+ za darmo nie dają
jkk
jkk 17.11.2019, 10:51 (odpowiedź do Zbigniew Mocny FB)
Kto za to płaci, kto utrzyma dożność. Dla mnie jest wiele innych inwestycji strategicznych w kraju, A sami się nie utrzymacie.
meiw
meiw 18.10.2019, 16:32
Lewicowe bojówki jak widać nie odpuszczają. W interesie naszego kraju jest to, aby przekop powstał. Ptaszki i roślinki niestety muszą zejść na drugi plan, cel uświęca środki.