Wydanie nr 278/2022, Środa 5.10.2022
imieniny: pokaż (9 imion)Justyn, Faust, Galla, Charytyna, Placyd, Konstancjusz, Apolinary, Flawiana, Igor
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Krzyżanowo. „Ty stara, trzęsąca się babo!” - proboszcz obraża chorą kobietę. Czy poniesie konsekwencje?

Krzyżanowo. „Ty stara, trzęsąca się babo!” - proboszcz obraża chorą kobietę. Czy poniesie konsekwencje? fot. Krzyżanowo. „Ty stara, trzęsąca się babo!” - proboszcz obraża chorą kobietę. Czy poniesie konsekwencje?
Negatywne opinie na temat proboszcza parafii pw. św. Barbary w Krzyżanowie, księdza Jerzego Młocickiego nie są żadną tajemnicą. W przestrzeni publicznej głośno jest o jego ubliżaniu parafianom i mieszkańcom okolicznych wsi, jego zbyt późne wizyty u parafian czy coraz droższe samochody, którymi podróżuje. W kontekście słów naszego papieża Franciszka, który kiedyś skrytykował rozpasanie i materializm księży, a także wskazał, że styl życia kapłana musi być skromny i nienaganny nasuwa się pytanie, jak do tych papieskich nauk odnieść zachowanie proboszcza z Krzyżanowa?

Początek.

Ksiądz Jerzy Młocicki święcenia kapłańskie przyjął 29 maja 1999 r. w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Elbląskiej. Do parafii pw. św. Barbary w Krzyżanowie został przeniesiony na początku 2011 r. z parafii św. Jana Chrzciciela w Ostaszewie, gdzie był proboszczem od 2006 r.

Na jednym z forum internetowym można przeczytać komentarz, w którym jest napisane, że „po śmierci ks. Kanonika Bogdana Lesińskiego, proboszcza parafii Krzyżanowo - Stare
Pole decyzją Biskupa ksiądz Jerzy Młocicki został przeniesiony do tej parafii, jako duszpasterz rolnictwa”. Dalej możemy przeczytać, że powodów takiej decyzji było więcej, m. in. „konflikt z mieszkańcami, zaangażowanie księdza w wybory oraz obelgi, które padały na niego w jednym z lokalnych forach, konflikt z Zespołem Szkół Ostaszewo: Ksiądz trochę „pojechał” dyrekcji i kadrze”.

Usłyszeliśmy nawet taką opinię, że ludzie klaskali z radości, jak odchodził z Ostaszewa. Mieli go już dość.

- „W Krzyżanowie na początku swojej posługi kapłańskiej miał dużo wrogów. Być może mieszkańcy mieli jakieś przecieki z Ostaszewa, nie wiem, nie mam pojęcia. W każdym bądź razie było dużo ludzi niechętnych jemu. A potem tak jakoś się pozmieniało” - mówi nam jeden z mieszkańców i dodaje, że ksiądz działa w pewien schematyczny sposób. Zaprzyjaźnia się z daną rodziną, spotyka się na kawie czy kolacji, jest piękna i niesamowita przyjaźń. Opowiada o wszystkich, bo o każdym dużo wie. Jednak wystarczy jakieś małe nieporozumienie, cokolwiek i stajesz się wrogiem księdza.

Nasi rozmówcy, 75-letnie małżeństwo państwa Mączkowskich mieszkało przeszło 40 lat w Malborku. Żona pochodzi z Krzyżanowa i na emeryturze postanowili wrócić w jej rodzinne strony. - „W życiu czegoś takiego nie przeszłam, jak tu. Zachciało się nam na starsze lata na wieś przyjść” - podsumowała kobieta.

Ale może od początku. Małżeństwo do czerwca tego roku żyło w poprawnych relacjach z księdzem Jerzym Młocickim. Nie było żadnych niesnasek i nieporozumień. Były wspólne spotkania, kawa, rozmowy. Jedno głosowanie przekreśliło kilka lat spokojnej znajomości. Wystarczyło, że kobieta była innego zdania, niż ksiądz. - „Każdy musi myśleć i robić, jak on chce. Inaczej stajesz się wrogiem” - podkreśliła.

Wybory uzupełniające.

Na początku tego roku jedna osoba zrezygnowała z funkcji radnego w Radzie Gminy Stare Pole. Wójt Gminy zaproponował kandydowanie na wolne stanowisko panu Januszowi Mączkowskiemu, który wcześniej był sołtysem, a we wcześniejszej kadencji również radnym. Jak się okazało, proboszcz również miał swoją kandydatkę – panią sołtys Krzyżanowa. W kwietniowych wyborach Izabela Łapacz głosowanie przegrała. Pan Janusz wspomina, że proboszcz na ten wynik się wściekł. Dostał szału – i posądzał go o to, że dopisywał sobie głosy i sfałszował wybory. W Urzędzie Gminy żądał pokazania list wyborczych z oddanymi głosami. Pan Janusz twierdzi, że nie zależało mu na wygraniu tych uzupełniających wyborów. W rozmowie z nami przyznaje, że każdy kto był innego zdania niż ksiądz (np. kto głośno wypowiadał się, że będzie głosował na pana Janusza Mączkowskiego, a nie panią sołtys), w mniemaniu księdza był przeciwko niemu. A w końcu to Pan Bóg dał człowiekowi rozum i wolną wolę. A potem było spotkanie sołeckie, po którym małżeństwo uważa, że ksiądz wyżył się słownie na żonie za te wybory, ponieważ bał się „ruszyć” męża.

Ty stara, trzęsąca się babo!”

8 czerwca br. odbyło się spotkanie mieszkańców sołectwa Krzyżanowo z panią sołtys Izabelą Łapacz, w którym uczestniczył m. in. ksiądz, Wójt Gminy oraz około 20 osób, w tym również państwo Mączkowscy. Spotkanie dotyczyło m. in. postawienia betonowego stołu do ping-ponga na placu zabaw przy kościele. Prowadzona była luźna rozmowa na ten temat i pani Mączkowska powiedziała głośno, że nie jest za wstawieniem tego stołu. Była odmiennego zdania i stanowczo powiedziała nie. Zgromadzone w sali osoby nie mogły w tym temacie się dogadać. W końcu przeprowadzono głosowanie.

- „I akurat siedział ksiądz naprzeciwko mnie. I podniosłam, że jestem przeciw. I już widzę, że się zrobił purpurowy. Myślałam, że krew mu wytryśnie ze złości na polikach, ale nic. A był jeszcze taki pan, który się podpisał na tej liście, gdy pisaliśmy do biskupa. On jemu wyraźnie powiedział, że jeżeli to będzie księdza prywatna ziemia, ksiądz może za własną kasę robić co chce. To ksiądz powiedział, że to wszystko jest moje i będzie tak jak ja chcę i koniec” - opowiada kobieta.

Gdy po spotkaniu wyszła z sali, na podwórku stał proboszcz.

- „No, pani Jadziu nie spodziewałem się po pani tego” - powiedział do kobiety.

- „Czego?” - zapytała.

- „No wie pani, czego”.

- „Zagłosowałam tak, jak uważałam za stosowne”.

- „Ty stara plotkaro!” - krzyknął ksiądz w stronę pani Jadwigi.

- „Co?” - kobieta stwierdziła, że ją zamurowało i dodała: - „Co ksiądz mówi?”

- „Ty stara, trzęsąca się babo!” - odpowiedział proboszcz.

- „Tak? Owszem, ja jestem trzęsąca się baba, ale ksiądz kiedyś też się zestarzeje”.

- „Dopóki ja się zestarzeję, to ty już dawno umrzesz”.

Jedna z sąsiadek zareagowała na te słowa i powiedziała do księdza:

- „Proszę księdza, czy ksiądz się nie zagalopował troszeczkę?”

- „Niech odejdzie, bo zaraz jej na głowę napluję” - odpowiedział ksiądz.

Kobieta przyznaje, że słowa te ją sparaliżowały. Pomyślała, że dosłownie wyjdzie z siebie. Podeszła pod murek i się o niego oparła, bojąc się, że zaraz z tego wszystkiego zemdleje.

- „Jakby ktoś wbił mnie w ziemię dosłownie. W życiu się nie spodziewałam takich słów od księdza, od proboszcza” - opowiada kobieta.

Do roztrzęsionej żony podszedł mąż, który do tej pory rozmawiał z kimś w salce i razem z Wójtem przeszli pod dom małżeństwa (stoi w bardzo bliskiej odległości od plebanii). W pewnym momencie przechodził tamtędy proboszcz z panią sołtys, odwrócił się do pani Jadwigi i powiedział:

- „O, pokazała swoje oblicze”.

- „Kto tu pokazał swoje oblicze? Ja czy ksiądz?” - zapytała.

- „Jeszcze do mnie przyjdziesz!” - odpowiedział ksiądz z wielką złością.

- „No nie wiem, czy do księdza jeszcze przyjdę” - odpowiedziała i dodaje, że w Krzyżanowie na pewno nie będzie chciała być pochowana dopóki ten ksiądz będzie proboszczem.

Pani Jadwiga nie ukrywa, że najbardziej ją zabolało, że ksiądz jej chorobę tak wyśmiał.

- „Jak tak można? Ja mam drganie samoistne głowy. Jest to nie do wyleczenia. Zaczęłam brać botulinę, znowu jeżdżę do Gdańska. Kilkanaście lat temu też brałam botulinę, ale mi nie pomogło. Próbuję znowu, wszystkiego się chwytam. Bardzo uciążliwe w codziennym życiu” - opowiada o swojej chorobie i dodaje, że ksiądz proboszcz wiedział o tej chorobie. - „Unikam ludzi z powodu choroby, bo jedni współczują, drudzy patrzą jak na jakiegoś dziwoląga... Słowa księdza o trzęsącej się babie bardzo mnie zabolały. Ksiądz się z mojej choroby jeszcze wyśmiewa?”

On by wolał umrzeć, niż przyjść i powiedzieć przepraszam”.

20 czerwca br. małżeństwo pojechało do Kurii Elbląskiej, gdzie na ręce Biskupa złożyło pismo ze skargą na zachowanie księdza proboszcza podpisane przez wielu mieszkańców. W skardze mowa jest o spotkaniu z 8 czerwca br., ale także o tym, że nie jest to pojedynczy przypadek agresywnego i wulgarnego zachowania księdza wobec swoich parafian.

- „Czy musimy być skazani na księdza, który powinien swoją postawą dawać przykład, ale zamiast przyciągać ludzi do kościoła, odpycha wiernych?” - czytamy w piśmie. - „Niech ksiądz biskup zobaczy jakie puste są ławy w naszym kościele. Czy mieszkańcy Starego Pola i Krzyżanowa muszą jeździć na msze do kościołów w innych miejscowościach, bo nie chcą mieć nic wspólnego z proboszczem? Pisze do księdza biskupa z nadzieją, mimo że ksiądz Jerzy Młocicki jest przekonany o swojej bezkarności. Bardzo liczymy na to, że ksiądz biskup rozwiąże tę sprawę. Pokładamy nadzieję w mądrość kościoła”.

Pan Janusz przyznaje, że rozmowa z Biskupem była długa i całkiem fajna. Biskup był zdania, że nie powinno do czegoś takiego dojść, nie powinno się wydarzyć, że to nie wypada dla księdza.

- „Gdy żona powiedziała, że do tego kościoła chodzić nie będziemy, to Biskup wyraził się w ten sposób – nie dziwię się, bo przykro patrzeć na taką twarz” - podsumował.

Odpowiedź z Kurii Elbląskiej datowana na 24 czerwca br. przyszła w formie pisemnej. Biskup Jacek Jezierski wyraża w piśmie ubolewanie na niekulturalne zachowanie księdza z Krzyżanowa.

- „To zażalenie traktuję bardzo poważnie. Rozpocząłem cykl rozmów z księdzem proboszczem w tej sprawie. Jest dla mnie oczywiste, że nie wolno nikogo słowem poniżyć czy ubliżyć mu. Tym bardziej, nie może tego czynić ksiądz, proboszcz parafii, wobec własnej parafianki i starszej osoby. Za ten przykry incydent, który miał miejsce po zakończeniu zebrania sołeckiego w dniu 8 czerwca 2022 roku, Szanowną Panią bardzo serdecznie przepraszam” - czytamy w piśmie.

Nasza redakcja również przesłała zapytanie do Kurii Elbląskiej w tej sprawie:

- „Czy parafianie informowali o złym i nienagannym zachowaniu proboszcza? Czy zdaniem Księdza Biskupa zachowanie księdza proboszcza jest właściwe i na miejscu? Czy takie zachowanie księdza akceptowane jest przez Księdza Biskupa? Czy w taki sposób powinien zachowywać się kapłan Diecezji Elbląskiej? Jakie konsekwencje swojego zachowania poniesie proboszcz? Czy to jest dobry wzór do naśladowania? Czy nie obawia się Ksiądz Biskup, że eskalacja tego problemu może przyczynić się do tego, że parafianie będą unikać tej parafii i zaczną np. uczestniczyć w mszach świętych czy chrzcić swoje dzieci w innych kościołach?”

W odpowiedzi ksiądz dr Piotr Towarek, rzecznik prasowy diecezji elbląskiej napisał:

- „Ksiądz Biskup Elbląski pragnie, aby doszło do przezwyciężenia napięć i konfliktów w parafii i społeczności gminy Krzyżanowo. Działania Księdza Biskupa zmierzają w kierunku pojednania proboszcza z jego parafianami”.

Zapytaliśmy naszych rozmówców, czy były podejmowane działania ze strony księdza proboszcza prowadzące do załagodzenia tej sytuacji? Odpowiedź była przecząca.

- „W życiu, nie były i nie będą. To nie ten człowiek. On by wolał umrzeć, niż przyjść i powiedzieć przepraszam” - powiedziała pani Jadwiga. - „W tej chwili chodzi po Starym Polu i wszystkim mówi, że on tych słów nie użył, tak nie powiedział. Ja takiego księdza pierwszy raz w życiu spotkałam”.

- „Każdemu wolno się zapomnieć i się rozpędzić, ale gdyby on na drugi dzień (bo głowa trochę ostygnie) przyszedł - pani Jadziu trochę się zagalopowałem. Przepraszam. Nie ma sprawy. Ale on nie” - dopowiedział mąż kobiety.

Po jakimś czasie małżeństwo wysłało drugie pismo do Kurii Elbląskiej, które dotyczyło podziękowań dla Biskupa za zajęcie się sprawą. Nie rozumieją tylko, dlaczego w poprzednim piśmie Biskup przeprasza, skoro nie on jest stroną w tym sporze. Przeprosin oczekują od proboszcza, nie jego zwierzchnika. W drugim piśmie wskazują, że zachowanie księdza wpływa na degradację tutejszej parafii. Wielu wiernych z parafii pw. św. Barbary w Krzyżanowie znajduje sobie miejsca w innych kościołach z okolicznych miejscowości, więc to nie wpływa na oddalenie od wiary, a jedynie unikanie kontaktu z tym konkretnym proboszczem. Dotyczy to również ślubów, chrzcin. Wszyscy szukają innych miejsc. To nie jest mały problem. Dużo osób ucieka z tej parafii. To nie jest problem jednostkowy. Nad tym powinien pochylić czoła Biskup. Na drugie pismo jeszcze nie otrzymali odpowiedzi.

Mieszkańcy boją się księdza proboszcza.

Małżeństwo przyznaje, że po tym incydencie nie uczęszczają na msze święte w tej parafii. Nie pójdą tam, dopóki proboszczem jest ten ksiądz. Rozmawiali ze swoimi dziećmi i poprosili, by w razie śmierci mają pochować ich gdziekolwiek, byle nie w tej parafii. Np. w Malborku.

- „Ja nie chcę mieć z nim nic wspólnego” - podkreśla pani Jadwiga.

Czy od tamtej pory próbował ksiądz w jakikolwiek sposób (tym bardziej, że mieszkają w bardzo bliskim sąsiedztwie z plebanią) nawiązać do tamtej sytuacji, porozmawiać?

- „Absolutnie, ani słowem. Nie. Chodzi jeszcze z podniesioną głową i dosłownie bezczelnie się śmieje. On się w tej chwili czuje taki pewny siebie i mówi o sobie, że jest tu numerem jeden. Kościelny mówi, że i tak nic nie załatwicie, bo Biskup nic z tym nie zrobi” - mówią rozżaleni.

Okazuje się, że proboszcz ma swój sposób zastraszania ludzi, a ludzie boją się jego. Co robi?

- „Nie przyjmie dziecka do chrztu, nie dopuści do bierzmowania. A tego ludzie się boją” - mówi pani Jadwiga.

Ale są przecież inne parafie wokół.

- „Ale jeżeli ktoś pójdzie, że chce w innej parafii i prosi o odpowiednie zaświadczenie, to nie daje. I dlatego ludzie się boją. Unikają tego” - wyjaśnia i dodaje, że jedna z parafianek, która pierwsza zwoływała ludzi do podpisywania skargi do Biskupa poprosiła o wykreślenie jej nazwiska z tej listy, bo jest zastraszana.

Czy to są ludzie w państwa wieku?

- „Nie, młodsi, znacznie młodsi” - odpowiadają zgodnie.

Z luźnych rozmów z innymi mieszkańcami Krzyżanowa i Starego Pola wynika, że ksiądz proboszcz bardzo często nie liczy się ze słowami nie w prywatnych rozmowach ze swoimi parafianami. Potrafi im ubliżać, być agresywnym w stosunku do nich. Nie oszczędził nawet nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Starym Polu.

Jednego z urzędników Urzędu Gminy w Starym Polu ksiądz Jerzy Młocicki przezywa nazwiskiem zbrodniarza nazistowskiego – Goebbels. Ten urzędnik wie o tym.

- „Jak ksiądz może tak kogoś przezywać? Słyszałem to określenie kilka razy w przychodni medycznej w Malborku. Tak się złożyło, że ksiądz czekał przed gabinetem lekarza i żona do niego również. Była w kolejce za księdzem. To był okres, gdy ksiądz wiedział, że ja będę kandydował na radnego. I ksiądz zaczął swój „wykład” - wspomina pan Janusz i dodaje, że z całą mocą to nie przystoi zwykłemu człowiekowi, a co mówić już o księdzu.

- „Ja jeszcze takiego księdza nigdy nie spotkałam. On nie powinien w ogóle być księdzem” - dodaje pani Jadwiga.

To jest mała społeczność, wszyscy widzą i obserwują zachowanie księdza, który w sobie nie ma krzty pokory. Nie kryje się z pewnymi zachowaniami, które u niektórych wzbudzają zgorszenie. Odwiedzanie samotnych parafianek o zbyt późnych godzinach również nie podoba się wielu mieszkańcom. Postrzegają to za niesmaczne zachowanie, które nie przystoi księdzu. Ksiądz jest znany również z tego, że lubi się wszystkim chwalić. Począwszy od małych, nieistotnych rzeczy, po te wielkie, jak np. nowy samochód. W rozmowach potrafił podkreślać, że jest bogaty.

- „Każdemu z nas, tak jak księdzu, samochód jest potrzebny. Ale czy to musi być KIA elektryk za ponad 200 tys. zł?” - zastanawia się pan Janusz, który miał okazję przejechać się z księdzem podczas próbnej jazdy tym samochodem. Ksiądz czeka teraz na odbiór nowego samochodu. Na dachu plebanii zamontowana jest fotowoltaika.

Pytanie w jakim celu prowincjonalnemu księdzu potrzebny jest taki samochód nasuwa się samo. Wcześniej proboszcz miał nawet dwa samochody. W jego mniemaniu roczny samochód to już stary samochód i trzeba go wymienić. A gdzie w tym wszystkim kapłańska skromność i nauki papieskie? Czyż kapłan nie powinien poświęcić się Bogu, kościołowi i wiernym? Księża powinni być przede wszystkim apolityczni. Żyć w zgodzie z ludźmi, naturą, z literą prawa biblijnego. Gdzie w takim razie ulokować tego księdza? Z czym go utożsamić?

- „Tyle skarg było na tego księdza. Czy nie można go przenieść czy zdegradować? Dla niego byłaby to największa kara, żeby go zdegradować. Może wówczas by się troszeczkę opamiętał. Jest pewny, że Biskup mu nic nie zrobi. Mogą sobie jeździć głupie ludzie i skarżyć” - podsumowuje pani Jadwiga.

Oczekujemy przeprosin”.

Krzyżanowo podzielone jest po tej sprawie. Rodziny, które są „zadżumione” ksiądz nie odwiedza, bo ma do nich pretensje, że są przeciwko niemu. Każdy, kto się sprzeciwi woli i zdaniu księdza, staje się automatycznie jego wrogiem.

Pan Janusz przyznaje, że nie zawsze było tak źle. Ksiądz potrafił mieć „ludzkie odruchy”.

- „Kiedyś żona, która miała raka tarczycy, musiała jechać do lekarza onkologa w Gdyni. Nie mogłem prowadzić, wówczas ksiądz wyszedł z inicjatywą, że nas zawiezie. Po dość dobrze rokujących informacjach pojechaliśmy wspólnie na obiad w Gdańsku. My stawialiśmy, bo inaczej sobie tego nie wyobrażam. Żona na koniec jeszcze dała mu pieniądze” - wspomina mężczyzna. - „To nie jest człowiek bezinteresowny. Nie robił tego z dobroci serca. Można to nazwać transakcją wiązaną – ja was zawożę, ale koperta będzie”.

Szokiem dla małżeństwa było, gdy w Gdańsku ksiądz sobie zastrzegł, by nie zwracali się do niego per proszę księdza. Sytuacja miała miejsce, gdy ksiądz pokazywał im swoje mieszkanie na jednym z nowo powstałych osiedlach o bardzo wysokim standardzie.

- „Mam mieszkanie, bo jak pójdę na emeryturę, to mam gdzie się zahaczyć” - w ten sposób miał tłumaczyć się z posiadania tak drogiego mieszkania.

Ale po co księdzu na emeryturze mieszkanie, skoro kurie mają ośrodki dla emerytowanych księży?

Małżeństwo przyznaje, że ksiądz proboszcz dla kościoła pw. św. Barbary w Krzyżanowie zrobił bardzo dużo.

- „Nikt nie powie, że ksiądz przepija parafię, bo to byłoby kłamstwo” - podkreślają i dodają, że ksiądz powiedział, że na remont plebanii, który trwał około pół roku, poświęcił rodzinny majątek. Parafianie zrzucali się na remonty kościoła i terenu przy nim. Również ksiądz starał się o różne dofinansowania, m. in. u konserwatora, Starosty i Wójta, a także z unijnych funduszy. Remont dachu kościoła trwał prawie 2 lata i kosztował około 1 mln zł.

Czego państwo oczekują?

- „Od niego? Napisaliśmy do Biskupa. Żeby chociaż w niedzielę na wszystkich mszach nas przeprosił. Czego się nie doczekamy. Ja bym bardzo chciała, żeby jego gdzieś przenieśli stąd” - podkreśla pani Jadwiga, a pan Janusz dodaje - „niezbędnym minimum jest przeproszenie – tak jak publicznie obraził, tak publicznie powinien przeprosić na wszystkich mszach w jedną niedzielę”.

Czy ta bulwersująca sprawa będzie miała w końcu swój finał?

- „Kiedyś jedna pani powiedziała, że gdyby tu ktoś przyjechał z TVN czy z Uwagi to też by przyszła. Ale ona ma inne sprawy, ale też przykre. Powiedziała tylko, że przez myśl jej nigdy nie przeszło, żeby takie słowa usłyszeć od księdza” - powiedziała pani Jadwiga i dodała, że sporo ludzi chciałoby się wypowiedzieć w tym temacie, ale się boją księdza.

-----------------

aktualizacja 18.08.2022

Czyżby ksiądz z Krzyżanowa odebrał już swojego nowego elektryka?
Zdjęcie nadesłane z dzisiejszej uroczystości pogrzebowej w Krzyżanowie.
Czekamy na Wasze komentarze.

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Interwencje TV


Komentarze (62)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Bulik Anna
Bulik Anna Dzisiaj, 19:34
UWAGA PILNE !!! Proboszcz z Krzyżanowa J.M. pokazuje ludziom środkowy palec, jeżdżąc swoim paskudnym autem, śmiejąc się przy tym od ucha do ucha- tak postępuje tylko psychopata. Sytuacja z dzisiaj 05.10.22 godzina 16:05, Krzyżanowo, droga do kościoła od strony cmentarza komunalnego, kilka kroków przed kościołem. Rozmawiamy z Panią Jadwigą przed jej domem, i akurat przejeżdża ta imitacja człowieczeństwa proboszcz J.M., odwróciłam się i nie mogłam uwierzyć, ten ######### pokazywał środkowy palec i patrzył w naszą stronę z psychozą w oczach i szyderczym uśmiechem... Widział, że go widzę i nie schował tego zgnitego palucha - on reprezentuje swoją osobą tylko chamstwo, obłudę, nienawiść i śmietnik we łbie!!! Dopiero co "PRZED OŁTARZEM" przepraszał Panią Jadwigę, wysłał list z przeprosinami (kuźwa po 3 miesiącach od zdarzenia- kpina) i dzisiaj bezczelnie przejeżdżając koło jej domu pokazuje "faka" - stojącym w drzwiach dwóm kobietom... Nie ma zgody na takiego proboszcza w Starym Polu, to jest tylko i wyłącznie NASZA GMINA a nie oszusta w sukience i wszyscy muszą sobie o tym przypomnieć - kościół nie jest księdza, kościół jest NASZ I ZAWSZE BYŁ NASZ!!! BĘDZIE GŁOŚNO!!!
Jaki taki i co mu do tego .
Jaki taki i co mu do tego . 21.09.2022, 17:24
Kurka wodna .Prawdy chcecie? Ksiądz to zadziorny jest i to prawda .Nie oblepia bawelny wokolo palca .Ale przyznac trzeba ze o kosciol i otoczenie dba .Stara babo ....no i sie w zlosci powiedzialo ale owa matrona zajadla jest jak stary dzik i tez wszedzie sie wpycha i zawsze wie najlepiej i kazdy to wie.
Prawda jest gdzies po srodku .Spolecznosc tu trudna i zwistna o kargulowe pomylki na dwa palce bic sie beda zawziecie i wytykac jedni drugim .Trzeba dac sobie na luz i tyle z tym wiekim probleme bo urasta do rangi państwowej niemal .Ludzie wezcie sie za robote , ogarnijcie chalupy a ksiadz niech sie zajmie swoimi poslugami tylko bardziej niech jezyk przygryza zamiast wypalac co slina na jezyk w nerwach przyniesie .
Pigi87
Pigi87 13.09.2022, 11:58
Ksiądz z Lasowic autobusem jeździ i może...
....
.... 01.09.2022, 16:01
I Marka nie z tego filmu tulipan a bilet powrotny 1979.
....
.... 01.09.2022, 15:50
Jak i w niebie tak i na ziemi. W kościele Św. Barbary w Krzyżanowie anioły na wysokości całe w złocie a nie w błocie jeden z księgą drugi z mieczem niewiasty na wysokość w złocie a nie w błocie a ogrodzenie domu Bożego w Starym Polu jak ostatnio byłem na spacerze wygląda jak obraz nędzy i rozpaczy. Jak i ojcowie zostają bez ojców i młodzi mężczyźni jak zostają bez ojca i nie mają wuja ojczyma dziadka i wieżą powinni brać przykład z księdza który złego nie uczy. To skąd w młodym wieku mają brać przykład może z Marką z filmu bilet powrotny 1979. Jak się wieży cały dom Boży i ogrodzenie które ma już swoje lata i dobrze zakonserwowane będzie stało kilka pokoleń a przede wszystkim modlitwa do Boga powinny być na pierwszym miejscu a nie najnowsze samochodziki.
Parafianka km
Parafianka km 02.10.2022, 14:34 (odpowiedź do ....)
Wokól kościoła ładnie a w środku aż prosi się światynia w Krzyżanowie o pomalowanie , kilogramy kurzu .tyle wiosen proboszcz już jest to najwyższy czas pomyśleć .Gdyby źył z ludźmi w zgodzie to i parafianie byliby inni dla niego .Ale jak ktoś głowę wyżej nosi niż ....to tak jest .


....
.... 01.09.2022, 14:01
I poco pokazujecie i wypominacie księdzu proboszczowi samochody jak i w niebie tak i na ziemi w kościele nie raz i nie dwa słyszałem że tu na ziemi jesteśmy tak jakby w delegacji trzeba się dobrze zachowywać i żeby nikt przez nas nie cierpiał i płakał być wzorem zostawić po sobie wszystko co najlepsze księdza Bogdana ludzie dobrze wspominają księdza Jerzego też by dobrze o nim mówili i nikt by mu nie wypominał samochodów ale moim zdaniem powinien zamiast tych samochodów jeździć trochę tańszym i zamiast tych serków jogurcików i twarożków jakie kupuje kościelny powinni trochę pościć i nikt nie mówi o piszczeniu z kości na ości ale powinni kupić szczotki druciane i kilka puszek farby i wziąść się za ogrodzenie kościoła w Starym Polu zróbcie zamiast zdjęć domu solarów i samochodów zdjęcie ogrodzenia domu Bożego w Starym Polu. Księże proboszczu Jeży ludzie cię lubią ale musisz się poprawić.
Marek
Marek 02.09.2022, 20:21 (odpowiedź do ....)
Ciekawe czy też wiecie o której proboszcz do WC chodzi może też zróbcie zdjęcie czy wam ktoś do garów zagląda zastanówcie się co robicie niszczyciel człowieka a sami nie jesteście lepsi każdy ma coś za skórą kto jest bez winy niech pierwszy podniesie kamień mówi wam to coś
Mariola
Mariola 22.08.2022, 08:00
Kim jest ta ulubienica księdza Izabela Łapacz? Dlaczego ona tak pretenduje do tronu?
Ksiądz anioł przed figurą, a di… za skórą.

Bracia i siostry odmawiajcie modlitwę aby szatana i inne duchy złe mocą Bożą zostały strącone do piekła.
Brak słow
Brak słow 21.08.2022, 15:13
Wiecie co ?zawsze cwany od wikarego do teraz ,za 250 tysięcy mialby merola Ale on zawsze niby to tylko KIA Ale za 250!!! Czyli full wypas! Standard co p.Jerzy ? Jak seaty w Malborku ?! PAMIĘTAMY ! Nie tęsknimy!
Anna
Anna 21.08.2022, 02:26
Oczywiście Urząd Skarbowy nie przejrzy finansów księdza. Oj rozpasało się towarzystwo.
Cyz
Cyz 21.08.2022, 02:17
Że też jeszcze ciemny lud do kościoła chodzi :)
Julia
Julia 02.09.2022, 20:08 (odpowiedź do Cyz)
Cały czas piszecie o proboszczu ale czy nie widzicie tego co on zrobił dla parafii a nikomu z portfela nie zabiera sami dajecie kto da więcej żebym nie była gorsza powinniście podziękować za to co zrobił w naszej parafii
Bóg z tobą...
Bóg z tobą... 20.08.2022, 19:44
Jak zostanie tam sam w tej "parafii" na kilka niedziel I bez kolędy sam na sam z fura za 250 tysi może wreszcie pójdzie do Pana... boso I pieszo ... gdzie tu pokora???? Ludzie myślą co kupić żeby przeżyć A tu bogacz zmienia fury jak rękawiczki...wstyd I hańba !!!!
Ursus
Ursus 19.08.2022, 18:16
Niech wsiądą do tego samochodziku i gonić z naszej parafii chyba że się zmieni poprawi i wszystkim pokaże i wiara pójdzie za nim.
Evenement
Evenement 19.08.2022, 19:51 (odpowiedź do Ursus )
NA CHWASTY NAJLEPSZY ROUNDUP !!! TYLE W TEMACIE !!! Po co bić pianę ?zróbcie transparent jak będą targi to całą Polska zobaczy wasz problem I pogonicie wreszcie tego typa ! Nawet 1 listopada przy grobach trzeba słuchać opowieści jaki to wuj !!! Może wystarczy!?
Biznesmen za czyjeś pieniądze! VON! Do pracy !
...
... 19.08.2022, 14:44
A zresztą nie wszystkim się podoba taki samochód są lepsze i pewnie nikt by księdzu proboszczowi nie wypominał samochodów ale ludzie mają już dość takiego traktowania i takich odzywek. Szanuj bliźniego swego jak siebie samego daj dobry przykład bądź znakiem dla zagubionych prowadź wiarę do nieba jak i w niebie tak i na ziemi chroń swoje owieczki przed złym wilkiem duszpasterzu.
Patologia
Patologia 19.08.2022, 19:45 (odpowiedź do ...)
Wszystko racja ! Tylko to nieudacznik ,ktory od 20 lat zarabia i bawi sie na wiernych czytaj naiwnych!!!!
....
.... 19.08.2022, 10:33
Moim skromnym zdaniem ksiądz proboszcz duszpasterz powinien znać swoich parafian jak dobry pasterz owieczki mało tego gdy jakaś czarna owieczka zagubi się pobłądzić zejdzie na zła drogę powinien ją odszukać. Powinien dawać dobrą radę być wzorem do naśladowania swoim zachowaniem kierować owieczki na niebiańskie pastwiska a nie na pole minowe.
.
. 19.08.2022, 11:47 (odpowiedź do ....)
Tzw. pola minowe.
Kk
Kk 19.08.2022, 10:21
Ja akurat zawsze żyłem dobrze z księżmi i słowa złego nie powiem ale ten ostatni to ...wiem że jest z susza siekierą go pogonili
Przechodzeń
Przechodzeń 19.08.2022, 09:44
Do Aktualizacji: Samochód KIA EV6 widoczny na zdjęciu ja uchwyciłem foto w Starym Polu 20 kwietnia 2022 r.
Odpowiedz do Parafianki
Odpowiedz do Parafianki 19.08.2022, 09:42
Starzy ludzie stara wiara pamięta stare kolędy a teraz fakt śpiewa się kolędy a bardziej jest kolęda lub kilka nut modlitwa i jest nie kolęda a expresowy kolęda. Po kilku latach ksiądz duszpasterz nie zna swoich parafian nie raz były błędnie odczytywane imiona i nazwiska i nie chodzi o okulary.
 Parafianka
Parafianka 19.08.2022, 09:51 (odpowiedź do Odpowiedz do Parafianki)
Tych których chodzą do kosciola zna bardzo dobrze i nazwisk nie myli
Kp
Kp 20.08.2022, 11:44 (odpowiedź do Parafianka)
Ci co stówkami rzucają to zna bardzo dobrze
meiw
meiw 19.08.2022, 10:03 (odpowiedź do Parafianka)
Ktoś tu trzyma paluszek prosto w dupie księciunia. Chyba chce iść do nieba. No chyba, że to ty Jurek. Jurek?!
Krzyś
Krzyś 22.08.2022, 13:18 (odpowiedź do meiw)
Przesiąknięty komunist.
Odp
Odp 19.08.2022, 17:11 (odpowiedź do meiw)
Może pójdę ale akurat to nie od księży zależy . .ty komu trzymasz?
meiw
meiw 19.08.2022, 22:38 (odpowiedź do Odp )
Jezusowi z Nazaretu.
PP.
PP. 19.08.2022, 08:44
Szczesc Boze ksieze biskupie.
Nazywam sie Patryk Peczek z parafii sw Jozefa w Malborku- kaldowie.
Dnia 21.04.2021, pozegnalismy naszego ksiedza proboszcza Jana Potrykusa. Naszego przyjaciela, powiernika, osoby majacej czas i dobra wole, oraz pomocna dlon wobec kazdego czlowieka, aczkolwiek momentami ostry i mocny jezyk.
Zwracam sie do waszej eminencji w sprawie wysuniecia wobec mojej osoby oskarzen o rzekome znieslawienie ze strony obecnego ksiedza wikariusza ksiedza Mariana Jazdzewskiego.
Opisalem jego zachowanie podczas uroczystosci zalobno-pogrzebowych, ktore byly naganne.
Urazil uczucia wiekszosci parafian. Opisalem cala sytuacje na portalu spolecznosciowym Facebook tymi slowami : dzisiaj gdy pozegnalismy naszego ksiedza proboszcza Jana ``chce serdecznie" podziekowac naszemu wikariuszowi za okazane serce i wsparcie w tych dwoch ostatnich dniach (tj piatek i dzien pogzrzebu).
Jakim trzeba byc czlowiekiem zeby w przed dzien smierci nie udzielic ostatniego namaszczenia na prosbe osob towarzyszacych w ostatnich godzinach jego ziemskiego zycia. Wczoraj(tj piatek) odmowil wlaczenia dzwonu podczas wywozu ciala do kostnicy. Myslicie ze to koniec ? Otoz nie, chwile po wyzozie ciala na glowne uroczystosci pogrzebowe do sopotu chcial zabrac portret ks. Jana ze swiatyni. A podczas dostawy wiencow zbesztal dostawce slowami "po co ich tu tyle" ( w przyblizeniu). Atak psychiczny i i presja na siostrzenicy ks. Jana to tylko czastka tego kogo proboszcz mial obok siebie w tym ostatnich jakze ciezkich dla niego dniach, i i jakiego wikarego mamy.
Niech kazdy oceni wedle wlasnego sumienia.
I nie mam skrupulow powiedziec o tym publicznie.
Po prostu czekalem az pochowamy ksiedza proboszcza, azeby nie budowac napiecia podczas gdy wielu z nas towaszyl smutek i duze emocje. Moim zdaniem godzi to w dobre imie kosciola i ogolny wizerunek duszpasterstwa, tym bardziej w erze antyklerykalizmu i niecheci do kosciola
Ja nie mam sobie nic do zarzucenia a ks. Marian Jazdzewski przeczy swoja postawa nauce o przebaczeniu i reakcji na zlo oraz zaprzeczeniu nieprawdzie.
Bedac urazony moimi slowami powiem najpierw zwrocic sie do mnie ze swoim zalem i obiekcjami, a nie kierowac sprawe do sadu. Wyraza to jego brak porozumienia i dobrej woli. Przeczy nauce kosciola i posludze ksiedza. Twierdzi ze sie mnie boi, skoro go nie nachodze, nie ublizam czy tez atakuje psychicznie i fizycznie oraz werbalnie. Cala sprawa ucichla i rozeszla sie po kosciach a on rozdrapuje rany tym samym dzielac parafian i odsuwajac wiekszosc z nich od kosciola. Ja na tym opisie sytuacji zakonczylem cala sprawe i nie spodziewalem sie takiego obrotu sytuacji.
Oskarza sie mnie ponadto o zalozenie odrebnej strony internetowej majacy negatywny wydzwiek i anty nastawionej wobec ksiedza Mariana Jazdzewskiego co jest kompletna nieprawda z uwagi na fakt iz ja jej nie utworzylem. Reasumujac opisalem jak bylo i nie mam wobec siebie zadnych wyrzutow sumienia. Bo opisalem prawde, na ktore konkretne sytuacje posiadam swiadkow, po mimo iz ww. Ksiadz przeczy prawdzie i sytuacja ktore fizycznie mialy niestety miejsce .
Daniel M.
Daniel M. 19.08.2022, 04:07
Przykład na żywo że film " kler" to nie tylko fikcja. Ten facet ma kompleks wyższości, jest po prostu chodzącym przykładem na to w jak łatwy sposób z katolików robić ateistów. Dzięki niemu między innymi w Starym Polu każda młoda osoba zapytana o wiarę etc . odpowiada że po bierzmowaniu ten ch*j już go lub jej nie zobaczy. Może słowa są drastyczne ale koro kuria nic nie robi a kłamstwo to przecież grzech to po co ubierać gówno w jedwab i kadzić piękne słowa.
 ...
... 19.08.2022, 07:02 (odpowiedź do Daniel M. )
Nie kazda osoba po bierzmowaniu tak mówi zależy z jakiego domu się jet i jak jest się wychowanym kto wierzy i chodzi do kosciola co niedziele będzie to robił dalej
meiw
meiw 19.08.2022, 07:14 (odpowiedź do ...)
A co ma wychowanie do wiary w zabobony i oddawaniu czci wyimaginowanym bożkom? Era kk w Polsce się kończy, a dzięki tego typu chamom, jak ten z Krzyżanowa, proces ten idzie dużo szybciej.
 ...
... 19.08.2022, 07:02 (odpowiedź do Daniel M. )
Nie kazda osoba po bierzmowaniu tak mówi zależy z jakiego domu się jet i jak jest się wychowanym kto wierzy i chodzi do kosciola co niedziele będzie to robił dalej
....
.... 19.08.2022, 01:41
Mało tego odwracają się i oddalają od kościoła jeszcze przed pandemią w kościele w Starym Polu w tygodniu przechodziły na mszę same babcie i kilku dziadków a kiedyś do kościoła przychodziła wiara ludzi tyle jak pszczół w ulu.
....
.... 18.08.2022, 22:39
Ksiądz proboszcz powinien być wzorem do naśladowania świecić przykładem dobrą radą głodnych nakarmić dać biedakowi przysłowiową rybę szanuj bliźniego jak siebie samego a nie świecić samochodem to może się podobać chcącym wstąpić do zakonu ale czy z prawdziwego powołania taka jest prawda kiedyś jak była kolęda i przychodził ksiądz proboszcz Bogdan kolęda wyglądała inaczej zaczynała się od modlitwy ksiądz proboszcz zadawał pytanie dzieciom np. 10 przykazań albo inne dostawało się cukierka a ksiądz proboszcz miał bardzo dobre zagraniczne cukierki takich u nas w sklepach nie było rozmawiał z rodzicami Kolenda wyglądała inaczej a przez ostatnich kilka lat Kolenda trwa 5 minut modlitwa i koperta i po kolędzie. Dlatego ludzie nie wpuszczają kolędników.
Parafianka
Parafianka 19.08.2022, 07:02 (odpowiedź do ....)
Dziwne moze mamy ine kolędy bo jeśli jestesmy z tej samej parafii to też się modlimy śpiewamy kolędę rozmawiamy itd.
Brak słow
Brak słow 19.08.2022, 19:42 (odpowiedź do Parafianka )
Może macie aż za dobre te kolędy???????
Popytajcue o tego typa w Malborku A szczególnie w szkołach na piaskach tam też lubił az go chcieli wysłać tam gdzie jego miejsce -na księżyc !
uczen
uczen 21.08.2022, 13:08 (odpowiedź do Brak słow)
w latach 2000-2004 pamietam jak Księżulek z Krzyżanowa wkurwił jednego ucznia to mu uczeń rozjebal auto skacząc po masce.
Na lekcjach religii księżulek chwalił się swoim złotym zegarkiem ostentacyjnie sprawdzając co chwile godzinę i próbując zrobić wrażenie na licealistkach.
Wywalić Go
Wywalić Go 20.08.2022, 11:41 (odpowiedź do Brak słow)
No No racja, w szkole uczył religii i już wtedy przechwalał sie co to On nie ma, plując i sycząc przy tym przez zeby. I szczuplejszy był, a tu w Krzyzanowie dobrze sie upasl.
Ha ha ha.
Ha ha ha. 18.08.2022, 15:24
Ech, kiedyś wieśniacy mieli fantazję i odwagę. Brali taczkę, obornik i na takim tronie wywozili delikwenta po za granice wsi. Bierzcie przykład z Chłopów Reymonta i plebana jak Jagnę, na furze obornika wywieźć ze wsi.
Wierny z Szaleńca
Wierny z Szaleńca 18.08.2022, 13:51
Straszny probosz,dziwię się tylko tym ludzia z Szaleńca, którzy go zapraszali do własnego domu na imprezki,współczuję tej Pani,ale po kimś takim niczego dobrego się nie można spodziewać
....
.... 17.08.2022, 15:41
Ludzie napiszecie do episkopatu może coś wymyślą może awansuje na wikarego w Malborku albo na ministranta niech zbiera na tacę np. w Tczewie jak się nauczy to wryci duszpasterz.
Bolo
Bolo 17.08.2022, 17:24 (odpowiedź do ....)
Do Episkopatu czyli nikogo. To zgromadzenie opasłych, pazernych i chciwych purpuratów żerujących na tak zwanych wiernych.
Znajoma
Znajoma 16.08.2022, 21:23
Dotychczasowa reakcja biskupa to jakis żart. Powiem więcej. To prawie jak akceptacja. Słowo przepraszam jest tylko dla zamydlenia oczu a wręcz nic nie znaczące, jeśli nie pójdą za nim konkretne działania. Żeby być proboszczem, powinno się coś sobą reprezentować. Za głoszonym słowem powinny iść czyny. Jeśli tak nie jest, rozwiązanie wydaje się być oczywiste. Trzeba zdymisjonować pana Jerzego, bo sam raczej nie wyciągnie właściwych wniosków- do tego potrzebny jest honor, którego u tego podłego człowieka nie znajduję.
Biskupie do dzieła. Pokaz, ze nawet kk potrafi być sprawiedliwy. Odwagi- chyba nie chcecie wyginąć jak dinozaury. Przyznanie się do błędu to nie wstyd, to odwaga.
meiw
meiw 17.08.2022, 07:13 (odpowiedź do Znajoma)
Los kk w Polsce jest przesądzony. Jeszcze kilka lat i będziemy Czechami czy Irlandią w tej kwestii. Czarna mafia jest sama sobie winna. Pycha kroczy przed upadkiem.
Parafianin
Parafianin 16.08.2022, 18:23
Przecież parafianie, mieszkańcy... Wszyscy dookoła wiedzą jaka jest prawda.... Sam i Biskup wie.... Ale i co... I nic..... Zamieść pod dywan kościelny..... Masakra.
Mija
Mija 16.08.2022, 14:45
Masakra
meiw
meiw 15.08.2022, 17:41
Dwudziesty pierwszy wiek, coraz bardziej rozwinięta nauka, teoria względności, fizyka kwantowa, a ludzie dalej wierzą w bożków na chmurkach i oddają hołd zboczeńcom w czarnych sukniach. Niepojęte.
Pasożyt
Pasożyt 15.08.2022, 10:36
Niestety miałam do czynienia z tym ,,Sługa Bozym”. Obraźliwe komentarze na temat mojej zamożności, nie omieszkał wygłosić na kazaniu (nadmienię, ze nie ma zielonego pojęcia na temat mojego statusu materialnego). Ponadto niedwuznaczne, sprośne i obrzydliwe teksty rzucane w moja i męża stronę… Ten pseudo ksiądz jest wręcz odpychający. Nie liczcie, ze odejdzie, bądź zostanie zdegradowany, za bardzo spasl się jak wieprz na wiernych i tak łatwo nie odpuści. Won Złotko!!! Przestań doić biednych ludzi!!!
Ble
Ble 15.08.2022, 10:30
Ble
Pablo
Pablo 15.08.2022, 08:53
Ksiądz który rzekomo brał co łaska za wyczytanie zapowiedzi przedślubnych. Te co "łaska" kosztowało mnie 100zł jakieś 10 lat temu.
Krzys
Krzys 15.08.2022, 00:11
Cieszcie się ludzie ze Wam jeszcze nie powiedział wsadź sobie pani ten palec w d...pe a nie /Bogiem mnie będzie straszyć też była sprawa u biskupa który za księdza przepraszał i też i pana księdza nie ruszył ./Kazania o Was jeszcze nie wygłasza jak to było że mną ./Jak się ich pozna bliżej co jeden to lepszy nie przystoi na kapłanów którzy niby są namiestnikami Chrystusa.//To nie atak na księży to realia
Zuza
Zuza 15.08.2022, 00:07
Skończyć upasanie tej bandy pedofilii. Młodzi w całym kraju odchodzą od kościoła obrzydzeni tą obłudą.
Nemo
Nemo 14.08.2022, 20:09
Czarna zaraza ma się dobrze dzięki poparciu kanapowej parti pracodawcy niejakiego "rajcy"
Satan666
Satan666 14.08.2022, 17:29
Ten ksiądz to menda. Uczył mnie w liceum. Dno intelektualne i życiowe.
Krzyżak
Krzyżak 14.08.2022, 14:39
Był wikarym w Malborku na Wielbarku
.kasa kasa kasa 3 auta nowki po kolei A ludziom wciskal że poprzednie ukradli w starym polu słyszałem podobne opowieści...brak słów Ale posadke ma dalej .
.. brał wszystkie lekcje religii ,pogrzeby bo wiecznie było mu malo...

.
Taka jest prawda.
Taka jest prawda. 14.08.2022, 13:33
Ludziska, mamy 21 wiek. Jedynym skutecznym sposobem na chama jest go ignorować. Przestańcie chodzić i płacić do lokalnego kościoła, a w ciągu roku biskup wymieni tego księdza.
Wierny Parafianin
Wierny Parafianin 14.08.2022, 12:56
Ludzi nazywa poganami, bo uczęszczają do innych parafii na msze, młodzi się odsuwają od kościoła bo jest Hamem i nie ma za grosz szacunku do starszych jak i młodszych ludzi.
Do tego miesza się do polityki i buntuje swoją gwardie do okoła.
Co do majątku się nie wypowiem bo to jego sprawa ale sam zwraca uwagę jakimi autami parafianie jeżdżą.
Do tego kościelny potrafi powiedzieć do dzieci komunijnych "Wypadałoby przynieść symboliczną złotówkę na tacę", gdzie rodzice dzieci komunijnych płacą kupę kasy za przygotowania.

Jeśli chodzi o Uwagę to artykuł został podesłany i lada moment się tym zajmą.
Julia
Julia 05.09.2022, 12:51 (odpowiedź do Wierny Parafianin )
Co do uwagi to chyba po to żeby przeprosić proboszcza pani m miej na tyle odwagi sama robisz zamęt wśród ludzi