Wydanie nr 343/2022, Piątek 9.12.2022
imieniny: pokaż (7 imion)Wielisława, Leokadia, Waleria, Joachim, Delfina, Wiesław, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Jakie korzyści mają wizyty kontrolne u stomatologa?

Jakie korzyści mają wizyty kontrolne u stomatologa? fot. Jakie korzyści mają wizyty kontrolne u stomatologa?
Każdy z pewnością wie, jak męczący jest ból zęba czy jak kiepsko wyglądają przebarwienia szkliwa. Nie zmienia to jednak faktu, że w dalszym ciągu za mało uwagi poświęcamy zwracaniu uwagi na stan swojego uzębienia. Kontrolna wizyta u dentysty jest uznawana za ostateczność. Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym powinny natomiast być jednym z ważniejszych nawyków prozdrowotnych w naszym życiu. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak istotne są takie wizyty.

Badania kontrolne są bardzo ważne

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że jama ustna to swoista brama, która otwiera bakteriom i wirusom drogę do głębszych struktur ludzkiego organizmu. W związku z tym, występujące w niej nieleczone schorzenia lub zmiany mogą doprowadzić do rozwoju groźnych dolegliwości ogólnoustrojowych. U osoby, która zignoruje leczenie dolegliwości jamy ustnej, zwiększy się ryzyko pojawienia się m. in.:

  • nadciśnienia,

  • cukrzycy,

  • chorób układu krążenia.

Regularne wizyty kontrolne u stomatologa umożliwiają zminimalizowanie groźby wystąpienia tych schorzeń, ponieważ spowodować je może zły stan jamy ustnej. Poza zdrową dietą i staranną dbałością o higienę jamy ustnej, systematyczne badania profilaktyczne w gabinecie stomatologicznym to główny warunek utrzymania zębów w dobrym stanie. W trakcie wizyty kontrolnej dentysta zarówno dokładnie ogląda uzębienie i dziąsła, jak i udziela cennych porad związanych z dietą i higieną. Ponadto informuje pacjenta na temat ogólnodostępnych sposobów powstrzymujących rozwój wymienionych wyżej chorób.

Związek między stanem uzębienia a ogólnym stanem organizmu

Sprzężenie zwrotne pomiędzy złym stanem jamy ustnej a innymi dolegliwościami działa również w przeciwną stronę. Mogą one być zarówno objawem, jak też przyczyną ogólnoustrojowych chorób. Wszelkie zmiany w jamie ustnej (a konkretnie na dziąsłach, błonie śluzowej policzków i języka oraz uzębieniu, ponadto brzydki zapach) mogą być pierwszym objawem innych, bardziej poważnych dolegliwości. Mają one nawet swoją nazwę: objawy stomatologiczne. Zwiastują m.in. zaburzenia metaboliczne i hormonalne oraz różne infekcje wirusowe.

Należy zatem mieć na względzie, że ludzki organizm działa jako całość, a uzębienie i inne elementy jamy ustnej stanowią jego integralną część. Zlekceważenie konieczności regularnego odwiedzania gabinetu stomatologicznego i kontrolnych wizyt grozi zarówno niezbyt atrakcyjnym wyglądem, ale także pojawieniem się różnych chorób.

Samodzielna profilaktyka

Można oczywiście także dodatkowo zmniejszyć ryzyko pojawienia się różnych chorób uzębienia, a to dzięki samodzielnej profilaktyce. Na własną rękę możesz wdrożyć łatwe zabiegi profilaktyczne:

  1. dokładne i systematyczne mycie zębów po każdym posiłku,
  2. płukanie jamy ustnej,
  3. stosowanie nici dentystycznej.

Podsumowanie

Porady zawarte w powyższym poradniku na pewno pomogą Ci zadbać o swoje zęby. Przede wszystkim powinieneś pamiętać o tym, jak ważne są wizyty kontrolne w dobrym gabinecie stomatologicznym.

Jakie korzyści mają wizyty kontrolne u stomatologa?
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.