Wydanie nr 203/2024, Niedziela 21.07.2024
imieniny: pokaż (11 imion)Benedykt, Prokop, Daniel, Ignacy, Andrzej, Wiktor, Stojsław, Julia, Prakseda, Klaudiusz, Arbogast
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. XVII-wieczny ołtarzyk bursztynowy – nowy zakup Muzeum Zamkowego. Wideo

Malbork. XVII-wieczny ołtarzyk bursztynowy – nowy zakup Muzeum Zamkowego.… fot. TvRegionalna24.pl
Muzeum Zamkowe w Malborku wzbogaciło się o kolejny, wyjątkowy eksponat, który mieszkańcy naszego miasta i turyści mogą już podziwiać na wystawie poświęconej kolekcji bursztynu. To XVII-wieczny ołtarzyk bursztynowy w oryginalnym futerale. Koszt tego niezwykłego zakupu to ponad 1,3 mln zł.

W poniedziałek, 17 kwietnia br. w Muzeum Zamkowym w Malborku odbyło się uroczyste odsłonięcie nowo zakupionego eksponatu: XVII-wiecznego ołtarzyka bursztynowego, którego udało się zakupić dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mowa tu o kwocie ponad 1,3 mln zł, z czego 1 mln zł stanowiło dofinansowanie. Dzięki temu Kolekcja Bursztynu wzbogaciła się o kolejny, wyjątkowy eksponat, którego wykonanie datowane jest na około 1670 r.

Jest to ołtarzyk w formie krucyfiksu warsztatu gdańskiego, dekorowany plakietkami z kości słoniowej, nawiązujące do Męki Pańskiej, wizerunki świętych męczennic oraz rzeźbami wykonanymi w tym samym materiale. Wewnątrz ołtarzyka umieszczona jest wykonana z bursztynu figura Chrystusa w typie Ecce homo.

- „Ołtarz wyróżnia się klasą wykonania, bogatym programem ikonograficznym, kompletnością oraz jakością użytych materiałów i ich obróbki” - mówi Katarzyna Kita, opiekun Kolekcji Bursztynu Muzeum Zamkowego w Malborku. - „Zastosowano tu wysokiej jakości bursztyn przejrzysty czerwony w partiach rzeźbiarskich, który kontrastuje z matową bursztynową okładziną. Obiekt uzupełniono o elementy z kości słoniowej, materiał luksusowy, używany powszechnie od połowy XVII wieku, a reliefy wykonywane w tym materiale były charakterystyczne dla gdańskich warsztatów od połowy XVII do lat 20. XVIII wieku”.

Malborski ołtarzyk mierzy około 60 cm wysokości i należy do rzadkości. Podobnych rozmiarów obiekty znajdują się także na zamku Weißenfels (zbiory prywatne hrabiego Schönborn) oraz w Museo degli Argenti we Florencji (kolekcja Medyceuszy). Eksponat zakupiony przez Muzeum Zamkowe jest drugim tego typu w publicznych zbiorach.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że malborska Kolekcja Bursztynu liczy około 2 tys. obiektów, a przez ich niezwykły charakter zaliczana jest do najcenniejszych na świecie.


Nowa strategia Muzeum Zamkowego.

Podczas poniedziałkowej uroczystości Dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku Janusz Trupinda przedstawił pokrótce nową strategię w zakresie wystawiennictwa, jakie Muzeum zaplanowało na lata 2023-2029.

W kolejnych latach na terenie zamków w Malborku, Sztumie i Kwidzynie planowane są wystawy, opowiadające historię tych obiektów. Jak zapowiada dyrektor, powstanie nowy system zwiedzania zamków, a co za tym idzie – przebudowany zostanie system zwiedzania i obsługi ruchu turystycznego oraz badania i prace konserwatorskie, a także zmodernizowany system oświetleniowy i system monitoringu klimatycznego.

- „Będziemy inwestować w sprzęt wystawienniczy o najwyższych parametrach” - zapowiada Janusz Trupinda.

W związku z powyższym Muzeum Zamkowe zwiększa politykę pozyskiwania eksponatów.

- „Aktualnie posiadamy w zbiorach 59 838 muzealiów. Do 2029 r. planujemy pozyskać w formie zakupów, darów i depozytów przynajmniej 1165 obiektów” - dodaje dyrektor. - „Przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczęliśmy intensywne poszukiwania zabytków. Przeszukujemy aukcje dzieł sztuki i rzemiosła, oferty domów aukcyjnych, uczestniczymy w targach, jesteśmy w bieżącym kontakcie z antykwariatami i galeriami. Pierwszym spektakularnym efektem tych działań jest prezentowany XVII-wieczny bursztynowy ołtarzyk”.

 

Kolekcję Bursztynu wraz z nowym nabytkiem Muzeum Zamkowego można zwiedzać codziennie w godzinach funkcjonowania Muzeum - do końca kwietnia do godz. 15.00, od maja do godz. 19.00.


Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo z uroczystości odsłonięcia ołtarzyku bursztynowego.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.