Wydanie nr 177/2024, Wtorek 25.06.2024
imieniny: pokaż (9 imion)Prosper, Fiebrosław, Wilhelm, Antyd, Eulogiusz, Tolisława, Febronia, Febron, Dorota
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Co dalej z Chórem Lutnia?

  • Wydanie nr 177/2024
  • 5 stycznia 2023, 16:08
  • Adam Ilarz – RAJCA miejski
  • Interwencje TV
  • 3 komentarze
Malbork. Co dalej z Chórem Lutnia? fot. Archiwum TvMalbork.pl
Chór Lutnia to duma naszego miasta. To ponad 70-letnia historia, bogata w wiele sukcesów. To ważna część historii Malborka. Tym bardziej niepokoi pytanie o przyszłość Chóru w kontekście zwolnienia Dyrygentki.

Złożyłem w tej sprawie następującą interpelację: „Szanowny Panie Burmistrzu! Z informacji przedstawionych mi przez mieszkańców powziąłem wiedzę o zwolnieniu Dyrygentki Chóru Lutnia. W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:

1) Jakie były powody zwolnienia?

2) Jakie są plany miasta wobec Chóru Lutnia? Jak chór ma funkcjonować bez dyrygentki? Czy są plany zatrudnienia nowej osoby na to stanowisko?

3) Czy w ostatnim okresie były zwalniane lub są planowane do zwolnienia inne osoby pracujące w MCKiE? Jeśli tak to z jakich stanowisk oraz jak to wpłynie na funkcjonowanie MCKiE?”

Oto odpowiedź jaką otrzymałem: W odpowiedzi na Pana interpelację z LIV sesji Rady Miasta Malborka w dniu 9 grudnia 2022 r. w sprawie zwolnienia dyrygentki Chóru Lutnia oraz sytuacji w MCKiE w załączeniu przekazuję odpowiedź Pana Krzysztofa Andruszkiewicza dyrektora Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji”. To pismo podpisał Burmistrz Marek Charzewski.

Merytorycznie do pytań odniósł się Dyrektor MCKiE. Oto odpowiedź:

- „1) Przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę była likwidacja stanowiska pracy na podstawie art. 30 § 1 pkt 2 Kodeksu Pracy w związku z art. 10 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Okres wypowiedzenia upłynie w dniu 31.01.2023 r.

2) Malborskie Centrum Kultury i Edukacji nie ma w swoich strukturach Chóru Lutnia, więc nie ma możliwości decydować o dalszych losach chóru. Chór Lutnia jest odrębnym stowarzyszeniem mającym swój zarząd i statut. Instytucja nie ma w planach zatrudnienia nowej osoby na stanowisku dyrygenta.

3) W ostatnim okresie została zwolniona 1 osoba na stanowisku prezentera radiowego, kolejne redukcje etatów będą związane z przejściem pracowników na emerytury. Obowiązki jakie wykonują obecnie pracownicy są/będą powierzane innym pracownikom lub zlecane firmie zewnętrznej (po wcześniejszej kalkulacji kosztów).”

Chciało by się powiedzieć: „Wolne żarty!” Czyli to już nie jest chór miejski? Niby dlaczego? Powyższa odpowiedź zmusiła mnie do kolejnej interpelacji w tym temacie.

Oto ona: „Szanowny Panie Burmistrzu! Z informacji przedstawionych mi przez mieszkańców powziąłem wiedzę o zwolnieniu dyrygentki Chóru Lutnia. W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:

1) Jakie były powody zwolnienia? (dlaczego zlikwidowano to stanowisko pracy?)

2) Jeśli MCKiE nie ma w strukturach Chóru Lutnia, to dlaczego MCKiE opłacało stanowisko pracy dla Dyrygentki tego Chóru?

3) Czy inne chóry lub zespoły muzyczne w Malborku nie będących w strukturach MCKiE mają opłacanych  kierowników/dyrygentów? Jeśli nie, to dlaczego ten Chór był wyróżniony?

4) Dlaczego powołuje się Pan na Stowarzyszenie, które ma kierować Chórem, jeśli Stowarzyszenie powstało później i miało funkcje pomocnicze, nie kierownicze np. pozyskiwanie dodatkowych funduszy na działalność Chóru?

5) Czy jest to ciche zakończenie ponad 70-letniej historii Chóru Lutnia?

6) Czy kultura w naszym mieście jest pierwszym „beneficjentem” wprowadzenia bezbiletowej komunikacji miejskiej, na którą nasz samorząd nie było stać?”

Czekam na odpowiedź, szczególnie w kwestii przyszłości Chóru Lutnia.

Adam Ilarz – RAJCA miejski

PS. Wszelkie analizy, głosy krytyki (konstruktywnej i merytorycznej – nie krytykanctwa) czy opinie można kierować do mnie pod adresem a.ilarz@um.malbork.pl 

PS2. Zapraszam do przeczytania innych moich artykułów i komentarzy na www.facebook.com/adam.ilarz

PS3. Źródła jakie wykorzystałem:

1) interpelacja radnego Adama Ilarz z dnia 12.12.2022 r.,

2) odpowiedź na interpelację radnego Adama Ilarz z dnia 16.12.2022 r.,

3) interpelacja radnego Adama Ilarz z dnia 28.12.2022 r..

Adam Ilarz – RAJCA miejski
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Interwencje TV


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Irek
Irek 06.01.2023, 10:15
Ten dyrektor to nie ma zielonego pojęcia o tym co się dzieje. Niech radni wezmą pod lupę ilu emerytów pracuje w tej jednostce i ile osób jest zatrudnionych tam na przechowanie. Nie dziwi fakt że taki pseudo zarządca doprowadził kulturę w Malborku do ruiny.
Ha ha ha.
Ha ha ha. 06.01.2023, 08:50
Rozwiązanie problemu jest proste - każdy rajca przekaże 100 PLN miesięcznie na utrzymanie dyrygentki chóru. Do tego może burmistrz dorzuci coś ze swojej pensji i wszyscy będą zadowoleni.
Nt
Nt 05.01.2023, 16:43
Znowu "rajca".