Wydanie nr 203/2024, Niedziela 21.07.2024
imieniny: pokaż (11 imion)Benedykt, Prokop, Daniel, Ignacy, Andrzej, Wiktor, Stojsław, Julia, Prakseda, Klaudiusz, Arbogast
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork/Sztum. Darmowy Listopad w Muzeum Zamkowym.

Malbork/Sztum. Darmowy Listopad w Muzeum Zamkowym. fot. TvMalbork.pl / Zulawyimierzeja24.pl / TvRegionalna24.pl / TvSztum.pl
Muzeum Zamkowe w Malborku po raz kolejny bierze udział w projekcie Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich, realizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przez cały miesiąc zwiedzanie Muzeum i jego oddziałów w Sztumie i Kwidzynie odbywać się będzie na podstawie bezpłatnych biletów wstępu, które należy pobrać w kasie lub online.

Muzeum Zamkowe w Malborku wraz z oddziałami w Sztumie i Kwidzynie, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Pałac Króla Jana III w Wilanowie, Zamek Królewski w Poznaniu, Zamek Lubelski, Zamek Królewski w Sandomierzu, Zamek Żupny w Wieliczce i Zamek Królewski w Warszawie to dziewięć rezydencji królewskich, które w tym roku w ramach akcji Darmowy Listopad przygotowały bezpłatną ofertę dla zwiedzających. Wśród propozycji są nie tylko zaproszenia do zwiedzania wystaw stałych i czasowych, ale także do udziału w spotkaniach edukacyjnych, wykładach, konferencjach, warsztatach i lekcjach muzealnych.

Dzięki akcji Darmowy Listopad, organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, od ponad dekady rezydencje królewskie przez cały miesiąc udostępniają znaczącą część swojej oferty nieodpłatnie. Liczba instytucji uczestniczących w akcji powiększa się z roku na rok. Od początku uczestniczą w niej najbardziej ikoniczne polskie muzea, jak Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Pałac Króla Jana III w Wilanowie czy Zamek Królewski w Warszawie. W ostatnich latach dołączyły do tego prestiżowego grona muzea w Lublinie i Sandomierzu, które również mają zamkowe siedziby oraz Zamek Żupny w Wieliczce.

 

Jakie atrakcje przygotowało Muzeum Zamkowe w Malborku?

Zwiedzanie Muzeum Zamkowego w Malborku i jego oddziałów w Sztumie i Kwidzynie odbywać się będzie na podstawie bezpłatnych biletów wstępu, które należy pobrać w kasie lub online. Obowiązuje opłata za przewodnika lub audioprzewodnik - 15,00 zł.

 

Muzeum Zamkowe w Malborku

Na trasie zwiedzania dostępna będzie m.in. wystawa czasowa „Zatem Najświętsza Maria Panna musi oglądać swoją sprofanowaną siedzibę – Malbork między polityką a sacrum (1772 - 1856)”.

Oprowadzania kuratorskie na wystawie czasowej odbywać się będą w soboty o godz.12.00, zbiórka przed bramą główną, bilety bezpłatne do pobrania w kasie biletowej, limit wejść 20 osób:

- 5 listopada - Bartłomiej Butryn - „Między dokumentem a inwencją, czyli czego nie widział artysta a nam pokazał”

- 19 listopada - Justyna Lijka – oprowadzanie po wystawie przez kuratora wystawy

- 26 listopada - Bartłomiej Butryn- „Krzyżak wyobrażony - bracia zakonni w romantycznych przedstawieniach zamku malborskiego i w malarstwie historycznym”.

Lekcje muzealne:

- Malbork jako twierdza i arsenał królewski.

- Pisma, kroniki, pamiętniki – kancelaria w czasach polskich.

- Malborskie drukarnie w okresie nowożytnym.

- Malbork jako miejsce kultu religijnego.

- Portrety władców Polski na zamku w Malborku.

- Wizyty władców Polski na zamku w Malborku.

Zajęcia organizowane dla klas szkolnych, tematy lekcji i termin do ustalenia w Dziale Edukacji.

Prelekcja – sobota, 26 listopada br., godz. 12.00, Ośrodek Konferencyjny Karwan - Wyprawa Zygmunta III do Prus w 1623 r. - dr Rafał Panfil.

 

Zamek w Sztumie

Lekcje muzealne:

- Prusowie i ich baby - warsztaty pracy w glinie.

Na zajęciach dzieci dowiedzą się kim byli Prusowie, jak wyglądali, jakie mieli wierzenia i przede wszystkim czym były baby pruskie. W części warsztatowej wykonają miniaturę posągu w glinie.

- Jaćwingowie i ich grody.

Zajęcia na podstawie wystawy czasowej o jednym z plemion pruskich - Jaćwingach. Jest to opowieść o budownictwie warownym urozmaicona wspólnym tworzeniem makiety osady pruskiej.

Zajęcia dla grup wiekowych: przedszkola i szkoły podstawowe.

Zajęcia odbywają się od wtorku do piątku po uprzednim uzgodnieniu terminu i wyborze tematu. Zamawianie lekcji: Aleksander Masłowski – tel. 668 158 447

Oprowadzanie kuratorskie:

- 19 listopada i 26 listopada br., godz. 12.00

- Jaćwingowie – zapomniani wojownicy - Zbigniew Sawicki, oprowadzanie kuratorskie po wystawie, oferta dla rodzin.

Prelekcja:

- 11 listopada br., godz.12.30 – Zamek w Sztumie - historia mało znana - Aleksander Masłowski- oferta dla rodzin

Prezentacja filmu

- 11 listopada br. godz. 12.00 – Plebiscyt 1920 r. na Powiślu – oferta dla rodzin

 

Zamek w Kwidzynie

Lekcje muzealne:

- Chata wuja Toma - opowieści o ptaszkach z naszego podwórka; oprowadzanie po części wystawy przyrodniczej oraz warsztaty z tworzenia ptaszka na patyku.

- Miejsca pamięci i zapomnienia - opowieść o starych cmentarzach, menonickich stelach i krzyżach nagrobnych oraz warsztaty z tworzenia kwiatów woskowych.

- Ceramika ręcznie lepiona- naczynia codzienne i pogrzebowe; oprowadzanie po wystawie archeologicznej oraz warsztaty w glinie.

- W świecie herbów i symboli - warsztaty z tworzenia własnego znaku heraldycznego.

Zajęcia odbywają się od wtorku do piątku po uprzednim uzgodnieniu terminu i wyborze tematu. Zajęcia dla grup wiekowych: przedszkola i szkoła podstawowa.

Zamawianie lekcji muzealnych: Wioleta Rudzka, tel. 727 522 159, Joanna Jezierska, tel. 669 622 266

 

Szczegóły oferty Rezydencji Królewskich https://www.gov.pl/web/kultura/rezydencje

 

 

 

 

Informacja: Muzeum Zamkowe w Malborku

Muzeum Zamkowe w Malborku
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.