Wydanie nr 331/2021, Sobota 27.11.2021
imieniny: pokaż (14 imiona)Wirgiliusz, Jozafat, Zygfryd, Stojgniew, Gustaw, Dominik, Damazy, Zygfryda, Oda, Walery, Maksymilian, Sekundyn, Achacjusz, Achacy
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Bezpieczne surfowanie w sieci – o czym pamiętać?

Bezpieczne surfowanie w sieci – o czym pamiętać? fot. Bezpieczne surfowanie w sieci – o czym pamiętać?
Korzystanie z internetu wiąże się z wieloma zagrożeniami, na które są narażeni zarówno użytkownicy komputerów, jak i telefonów. Przedstawiamy 8 zaleceń, których przestrzeganie pozwoli zmniejszyć ryzyko infekcji wirusem, kradzieży poufnych danych czy włamania na konto bankowe.

Ustawiaj trudne do rozszyfrowania hasła

Cyberprzestępcy są w stanie uzyskać dostęp do sieci bezprzewodowej, routera, kont bankowych czy różnego typu serwisów internetowych. Można im to zadanie mocno utrudnić, korzystając z silnych haseł. W żadnym wypadku nie powinna to być data urodzenia ani ciąg następujących po sobie liczb czy liter, jak np. 12345. Najtrudniejsze do złamania hasła składają się z wielu znaków: zarówno liczb, wielkich i małych liter, jak i znaków specjalnych.

Korzystaj z programu antywirusowego

Warto zainstalować pakiet antywirusowy zarówno na komputerze, jak i smartfonie. Powinien to być program chroniący w czasie rzeczywistym przed różnego typu zagrożeniami sieciowymi, w tym trojanami, programami szpiegującymi ransomware, adware i robakami komputerowymi. Należy również pamiętać o systematycznym skanowaniu systemu w poszukiwaniu zagrożeń.

Nie zapominaj o aktualizacjach

Aby urządzenia mogły być skutecznie chronione przed zagrożeniami sieciowymi, ważne jest regularne aktualizowanie systemu operacyjnego, aplikacji, programu antywirusowego oraz oprogramowania routera. Pozwoli to na bieżąco usuwać luki w zabezpieczeniach, co utrudni cyberprzestępcom przeprowadzanie ataków.

Uważaj na phishing

W internecie działają użytkownicy podszywający się pod różne osoby, w tym policjantów, kurierów, pracowników banków i innych instytucji. Stosują oni techniki inżynierii społecznej, aby pozyskać zaufanie swojej ofiary, a następnie wyłudzić od niej pieniądze czy wykraść poufne dane.

Dlatego zachowaj szczególną ostrożność, nawiązując przez internet kontakty z nieznanymi osobami. Nie otwieraj załączników z maili od niezaufanych nadawców i nie klikaj w linki przesyłane za pośrednictwem komunikatorów internetowych. Uważaj zwłaszcza na prośby o wpłacenie pieniędzy na konto.

Pobieraj programy i inne pliki wyłącznie z zaufanych źródeł

Do zainfekowania komputera i telefonu złośliwym oprogramowaniem może dojść w łatwy sposób, jeżeli będziesz pobierać pliki z nieznanych stron. Przede wszystkim warto uważać na strony z nielegalnymi wersjami filmów czy muzyki do pobrania. Ważne jest również, aby w poszukiwaniu wirusów przeskanować pliki zapisane na zewnętrznej pamięci, np. pendrive.

Używaj zapory sieciowej

Ogniowa zapora sieciowa firewall to zabezpieczenie, które chroni system przed włamaniem się do niego przez nieuprawnionych użytkowników. Jej zadanie polega na monitorowaniu ruchu pochodzącego z sieci oraz filtrowaniu podejrzanych prób połączenia. Zapora sieciowa jest narzędziem wbudowanym w systemie Windows, a także dostępnym w niektórych pakietach antywirusowych.

Korzystaj wyłącznie z oryginalnych programów

Używanie nielegalnych wersji systemu operacyjnego i innego oprogramowania naraża nie tylko na infekcję wirusem, lecz także pojawianie się niebezpiecznych luk w zabezpieczeniach. Programy takie nie są na bieżąco aktualizowane, dlatego stają się podatne na przeprowadzanie ataków sieciowych przez hakerów.

Chroń dzieci przed zagrożeniami w sieci

Dzieci są osobami szczególnie narażonymi na niebezpieczeństwa obecne w internecie. Warto chronić je przed takimi zagrożeniami jak zwłaszcza pedofilia, hejt, phishing czy siecioholizm. Pomoże w tym zainstalowanie na urządzeniu systemu kontroli rodzicielskiej.

Skuteczną ochronę przed różnego typu zagrożeniami internetowymi zapewnia usługa Bezpiecznego Internetu i Bezpiecznego Smartfona, dostępna dla klientów Netii. W pakiecie znajduje się program antywirusowy z funkcją ochrony sieciowej w trybie rzeczywistym, zapora sieciowa firewall, filtr antyspamowy, ochrona danych płatniczych oraz kontrola rodzicielska. A więcej porad dotyczących bezpiecznego surfowania w sieci znajdziesz na blogu Netii.

Bezpieczne surfowanie w sieci – o czym pamiętać?
Przejdź do komentarzy
Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.