Wydanie nr 211/2021, Piątek 30.07.2021
imieniny: pokaż (8 imion)Ubysław, Ubysława, Ludomiła, Julita, Maryna, Abdon, Julia, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Dlaczego praca zdalna nie jest w pełni efektywna?

Dlaczego praca zdalna nie jest w pełni efektywna? fot. Dlaczego praca zdalna nie jest w pełni efektywna?
Dla wielu osób swoistym marzeniem jest możliwość pracy zdalnej. W końcu perspektywa wykonywania obowiązków z poziomu łóżka może być kusząca. Niemniej ta forma dość często nie sprawdza się, jeśli chodzi o osiągane wyniki. Dziś zastanowimy się, co jest tego powodem.

Brak osobistych połączeń stwarza wyzwania

Istnieje szereg praktycznych kwestii, które zarówno pracodawcy, jak i pracownicy muszą wziąć pod uwagę. Uważa się, że gdy zespoły są bardziej rozproszone podczas pracy zdalnej, mają znacznie mniejszą przepustowość zarówno pod względem komunikacji, jak i współpracy. Podczas spotkania osobiście członkowie zespołu mogą zobaczyć, jak się czują ludzie, bez konieczności opisywania tego. O wiele łatwiej jest zrozumieć emocje i ton, gdy ludzie stoją twarzą w twarz. Stwarza to szereg problemów, które organizacje muszą przezwyciężyć, w tym:

  • komunikacja online - nie jest tajemnicą, że współpraca za pośrednictwem Zoom lub innych usług online jest znacznie trudniejsza. Zawsze będzie istniała wartość osobistej, ludzkiej interakcji. Chociaż zdalne warunki pracy pozwalają nam łączyć się z kolegami, przyjaciółmi i rodziną z całego świata, nadal hamują naszą zdolność do wspierania więzi międzyludzkich w taki sam sposób, jak przed pandemią,
  • izolacja - łatwo jest czuć się odizolowanym i samotnym w pracy, którą wykonujesz zdalnie. Liderzy muszą aktywnie szukać sposobów, aby pomóc członkom zespołu poczuć się związani z ideą danego przedsiębiorstwa.

Wyzwania związane ze środowiskiem pracy

Ponieważ cały świat przechodzi wielki kryzys, każdy musi po drodze dokonać kilku dostosowań i poświęceń, aby sobie z nim poradzić. Najważniejsza zmiana dotyczyła tego, że wiele organizacji i firm musiało przestawić się na pracę zdalną i pogodzić się zarówno z zaletami, jak i wadami takiego wariantu. Jeśli chodzi o te drugie, to można wymienić.

  • brak dobrego środowiska pracy - praca w domu może zapewnić pracownikom zadowalającą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, ale jedną z największych niedogodności pracy zdalnej jest brak dobrych warunków pracy z powodu różnych czynników rozpraszających,
  • brak sprzętu biurowego - aby pozostać skoncentrowanym, pracownicy muszą mieć własne dedykowane miejsce do pracy, ale skonfigurowanie domowego biura z osobistym laptopem, szybkim łączem internetowym i innym sprzętem, takim jak drukarki i faksy, może być dość kosztowne i niewygodne dla niektórych osób,
  • wypalenie zawodowe - jedną z zalet pracy w biurze jest to, że pomaga wytyczyć granicę między życiem zawodowym a osobistym. Jednak podczas gdy praca zdalna ma swoje zalety, niektórzy pracownicy zapominają o wyszczególnieniu tych kwestii, co powoduje, że pracują dłużej, niż powinni i ostatecznie decydując się na złożenie wypowiedzeń.

Podsumowanie

Praca zdalna, mimo wielu niewątpliwych zalet, jest w stanie również mocno przyczynić się do pogorszenia zarówno samopoczucia pracownika, jak i jego wyników. Rozwiązaniem jest powrót do korzeni, czyli biura stacjonarnego. Przy tym to powinno oferować dobry sprzęt, wygodny dojazd i właściwą infrastrukturę.

Szukasz dla siebie idealnego biura w Trójmieście? Sprawdź już dzisiaj ofertę Centrala.pl.

Dlaczego praca zdalna nie jest w pełni efektywna?
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.