Wydanie nr 63/2021, Czwartek 4.03.2021
imieniny: pokaż (10 imion)Adrian, Leonard, Lucjusz, Gerarda, Eugeniusz, Kazimierz, Gerard, Arkadiusz, Jakubina, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

„To jest zwykły chuliganizm i wandalizm, który do niczego dobrego nie prowadzi” - apel Dyrektora Muzeum Stutthof w Sztutowie.

  • Wydanie nr 63/2021
  • 2 listopada 2020, 09:55
  • Muzeum Stutthof w Sztutowie
  • Wiadomości
  • 3 komentarze
„To jest zwykły chuliganizm i wandalizm, który do niczego dobrego nie prowadzi” - apel Dyrektora Muzeum Stutthof w Sztutowie. fot. zdjęcie poglądowe
W reakcji na profanację Cmentarza Ofiar Hitleryzmu na gdańskiej Zaspie, Dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie, Piotr Tarnowski wystosował apel.

"Umarli mówią, stanowią jakieś mniej lub bardziej określone zobowiązania. Niekiedy umarli zobowiązują mocniej niż żywi. U grobu zmarłego człowiek uświadamia sobie, że jest dziedzicem" ks. J. Tischner

 

 

 

 

Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o wczorajszym sprofanowaniu Cmentarza Ofiar Hitleryzmu na gdańskiej Zaspie. Jest to dla mnie niezrozumiały akt niszczenia śladów pamięci o tych, którzy walczyli i ginęli za wolność Polski. Jeśli więc w imię tej samej wolności - poglądów, wypowiedzi i zgromadzeń - profanuje się krzyże, tablice i pomniki, to znaczy że to jest źle pojęta wolność. To jest zwykły chuliganizm i wandalizm, który do niczego dobrego nie prowadzi, niczemu nie służy.

Nasz kraj pełen jest takich miejsc, jak ten w Gdańsku-Zaspie. Na samych Żuławach i Kaszubach jest wiele zbiorowych mogił, w których złożono doczesne szczątki Ofiar Marszu Śmierci - więźniów, ewakuowanych w 1945 roku z KL Stutthof. Mikoszewo, Strzepcz, Pomieczyno, Krępa Kaszubska, Dąbrówka, Łęczyce i wiele, wiele innych, to miejsca wiecznego spoczynku obywateli tego samego narodu i kraju, w którym dziś żyjemy. Tak jak dla ich rodzin i społeczności lokalnych, są to miejsca ważne, zwłaszcza w Dzień Wszystkich Świętych, tak i my wszyscy powinniśmy o nie dbać. I Pamiętać, że do nich prowadzą ścieżki podziałów, uprzedzeń, braku wzajemnego szacunku i zrozumienia.

Ocaleni z tych tragicznych wydarzeń nieuchronnie odchodzą. W chwili gdy odejdzie ostatni Świadek - nastąpi Wielka Cisza. I tylko te ślady pamięci nam pozostaną. Ślady ogromnego cierpienia jakie wpisane jest w naszą historię. One powinny nas jednać i motywować do budowania lepszego jutra dla kolejnych pokoleń. Dlatego w imieniu byłych więźniów KL Stutthof oraz własnym, proszę o powstrzymanie się od takich aktów profanacji jak te, które miały miejsce ostatnio. Pamięć - tak jak Wolność - jest naszym wspólnym zobowiązaniem”.

Piotr Tarnowski, Dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie

 

 

 

Informacja prasowa Muzeum Stutthof w Sztutowie

Muzeum Stutthof w Sztutowie
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Pozdrowienia ze Sztutowa
Pozdrowienia ze Sztutowa 02.11.2020, 11:25
Fotografia ilustrująca artykuł przedstawia znajdujący się we francuskiej Alzacji były KZ Natzweiler-Struthof. Częsty błąd.
widz
widz 02.11.2020, 13:51 (odpowiedź do Pozdrowienia ze Sztutowa)
czytaj: fot. zdjęcie poglądowe