Wydanie nr 339/2021, Niedziela 5.12.2021
imieniny: pokaż (8 imion)Anastazy, Kryspina, Sabina, Kryspin, Gerald, Pęcisława, Krystyna, Saba
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Coraz bliżej do realizacji budowy obwodnicy Sztumu.

Coraz bliżej do realizacji budowy obwodnicy Sztumu. fot. TvRegionalna24.pl
Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad poinformowała, że w środę, 14 października br. wiceminister infrastruktury, Rafał Weber podpisał w Sztumie „Program inwestycji dla obwodnicy Sztumu w ciągu DK55”. Jest to jedna z pięciu inwestycji w województwie pomorskim, która powstanie w ramach rządowego programu „Budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030”.

 

Głównym efektem realizacji programu „Budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030” będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas oraz poprawa przepustowości sieci drogowej.

- „Celem budowy obwodnicy Sztumu w ciągu drogi krajowej nr 55 jest poprawa bezpieczeństwa, odciążenie i zwiększenie płynności ruchu oraz zmniejszenie czasu przejazdu drogą krajową nr 55 i w obrębie układu drogowego miasta, a także poprawa jakości życia mieszkańców. Jest to tym bardziej istotne, że układ drogowy w mieście opiera się na drodze krajowej i na ruch tranzytowy nakłada się duży ruch lokalny powodujący zatory drogowe. Obwodnica ma mieć parametry drogi głównej ruchu przyspieszonego (GP) o przekroju po jednym pasie w każdym kierunku bądź naprzemiennie dwa w jedną i jeden w drugą, tzw. 2+1 (w zależności od wyników analiz). Orientacyjna długość obwodnicy to ok. 6 km (w zależności od wariantu). Inwestycja obejmie również trzy skrzyżowania oraz infrastrukturę towarzyszącą.” - czytamy na stronie GDDKiA.

 

 

 

 

Prace związane z budową obwodnicy Sztumu ruszą w 2025 r.?

Jak przekonuje GDDKiA, jeszcze w tym roku ogłoszony zostanie przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej w zakresie przygotowania koncepcji programowej wraz z określonymi wariantami i materiałów do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, a także projekt budowlany wraz z materiałami do wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Proces przygotowawczy prowadzony ma być do roku 2024, zaś przybliżony termin prac budowlanych GDDKiA przewiduje na lata 2025-26.

 

 

 

 

 

100 obwodnic na 100-lecie.

W ramach programu „Budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030” powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości około 820 km. GDDKiA zapewnia, że będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Poza tym inwestycjom towarzyszyć będą urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, przede wszystkim oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.

- „Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad” - informuje GDDKiA na swojej stronie.

 

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Wykonujemy Zdjęcia i Filmy Lotnicze w Jakości Full HD - Wielowirnikowy Bezzałogowy Statek Latający - Dron - Biały 24 TvMalbork.pl Wykonujemy Zdjęcia i Filmy Lotnicze w Jakości Full HD - Wielowirnikowy Bezzałogowy Statek Latający - Dron - Biały 24 TvMalbork.pl
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Sztumiak
Sztumiak 09.11.2020, 15:03
PIS jak dotychczas najwiecej osiagnal dla obywateli. Prosze sie poprawnie wyrazac i nie obrazac innych.
Kierowca
Kierowca 18.10.2020, 14:06
Czy przy okazji zrobią wiadukt nad przejazdem kolejowym w Koniecwałdzie byłoby bezkolizyjnie.Teraz często psuje sie sygnalizacja.
urzędnik starostwa
urzędnik starostwa 17.10.2020, 19:44
Dzięki temu, że Sztumem nie rządzą pisiory Sztum będzie miał obwodnicę. Jest nawet propozycja podjęcia uchwały - "Miasto Sztum miastem wolnym od PIS"


Olo
Olo 18.10.2020, 17:01 (odpowiedź do urzędnik starostwa)
Biedaczku zmień płytę, bo nudą wieje. P. S. Chyba zapomniałeś się przelogować
Młody mieszkniec
Młody mieszkniec 17.10.2020, 19:42
Dzięki temu, że Sztumem nie rządzą pisiory Sztum będzie miał obwodnicę. Jest nawet propozycja podjęcia uchwały - "Miasto Sztum miastem wolnym od PIS"