Wydanie nr 303/2020, Czwartek 29.10.2020
imieniny: pokaż (10 imion)Teodor, Narcyz, Longin, Lubgost, Euzebia, Franciszek, Wioleta, Ida, Ermelinda, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

W sobotę pomorscy terytorialsi złożą przysięgę w Malborku.

  • Wydanie nr 303/2020
  • 24 września 2020, 12:50
  • 7 PBOT
  • Wiadomości
W sobotę pomorscy terytorialsi złożą przysięgę w Malborku. fot. 7 PBOT
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej m.in. z Malborka, Sztumu, Słupska i Kościerzyny wypowiedzą słowa roty przysięgi wojskowej i oficjalnie staną się żołnierzami Wojska Polskiego.

 

W sobotę, 27 września br. o godzinie 10 na terenie 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku odbędzie się przysięga żołnierzy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio. Słowa roty przysięgi wypowie 38 ochotników, którzy przed ponad dwoma tygodniami wcieleni zostali w szeregi gdańskiej brygady i ukończyli wyczerpujące 16-dniowe szkolenie podstawowe. Ze względu na panującą pandemię koronawirusa, sobotnia przysięga odbędzie się z zachowaniem obostrzeń związanych z sytuacją epidemiologiczną.

Terytorialsi, którzy już niebawem wypowiedzą słowa roty przysięgi, to osoby pochodzące z obszaru całego województwa pomorskiego. Są wśród nich mieszkańcy Malborka, Sztumu, Tczewa, Słupska i Kościerzyny. Na co dzień wykonują przeróżne zawody. Podczas ostatniego wcielenia terytorialsem zdecydował się zostać m.in. dziennikarz, sędzia piłkarski czy nauczyciele, zarówno akademiccy, jak i ci pracujący na poziomie szkół średnich i podstawowych.

 

 

 

 

Unikatowy charakter służby w WOT pozwala łączyć życie codzienne ze służbą Ojczyźnie, co sprawia, że oliwkowy beret noszą ochotnicy pochodzący często z różnych środowisk, o różnych zainteresowaniach i pasjach, ale połączonych nierozerwalnym węzłem odpowiedzialności za losy Ojczyzny. Warto pamiętać, że nabór w szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej trwa nieprzerwanie. Osoby zainteresowane służbą w WOT powinny zgłosić się do Wojskowej Komisji Uzupełnień w swoim miejscu zamieszkania. Po zakwalifikowaniu się, taka osoba zostanie skierowana na szesnastodniowe szkolenie podstawowe zakończone przysięgą wojskową lub ośmiodniowe szkolenie dla osób, które już taką przysięgę składały. Służbę taką może pełnić każdy obywatel polski mający zdolność do pełnienia służby wojskowej, niekarany, w wieku od 18 do 55 lat w przypadku szeregowych i 18 do 63 lat w przypadku podoficerów i oficerów.

 

 

 

 

Cały proces szkolenia nowego terytorialsa trwa trzy lata i po tym czasie można uznać go za w pełni wyszkolonego żołnierza. Później doskonali on swoje umiejętności w ramach dalszych zajęć rotacyjnych. W pierwszym roku nacisk kładziony jest na zajęcia indywidualne o charakterze ogólnowojskowym. Drugi rok to szkolenia w wybranej przez terytorialsa specjalności. Podczas trzeciego roku żołnierze doskonalą swoją współpracę w ramach różnych pododdziałów. Do tego dochodzi udział w ćwiczeniach poligonowych oraz powołania do zadań realizowanych w ramach funkcjonowania brygady.

 

 

 

 

Informację i zdjęcie przekazał: Maciej Szalbierz, 7 PBOT

 

7 PBOT
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.