W dobie pandemii testowanie potencjalnie zakażonych COVID-19 jest jednym ze sposobów na ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby. Testy wykonywane bezpośrednio w samochodzie umożliwiają ograniczenie kontaktów międzyludzkich, co jest szczególnie istotne w dzisiejszej sytuacji. Dlatego też Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, Wojewoda Pomorski, Urząd Miejski w Gdańsku oraz Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku postanowili stworzyć pierwsze w Gdańsku Centrum testowe COVID-19 drive-thru, które rozpoczęło swoją działalność 27 kwietnia 2020 r.
- Współpraca to podstawa w walce z koronawirusem. Wspólnymi siłami uruchomiliśmy centrum testowe, które odciąży WSSE w Gdańsku, umożliwiając wykonanie większej ilości testów w regionie, co istotne - w bezpieczny sposób. Model działania został zapożyczony z pierwszego drive-thru, które powstało przy Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej GUMed. Czerpiemy z dobrych wzorców – mówi Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK.
Utworzenie pierwszego w Gdańsku centrum drive-thru umożliwił Wojewoda Pomorski, finansując zakup niezbędnego wyposażenia oraz zapewniając środki ochrony osobistej. - Pomorskie ma jeden z najniższych wskaźników zachorowalności na CIVID-19 w Polsce i robimy wszystko, aby ten parametr utrzymać – podkreśla Dariusz Drelich, wojewoda pomorski. – Testowanie to dla nas priorytet. Centrum drive-thru w Gdyni uruchomiliśmy, jako pierwsi w kraju, już 10 kwietnia. Codziennie pobiera ono 70 próbek. Niewykluczone, że kolejny punkt uruchomimy w Słupsku.
Za koordynację gdańskiego punktu odpowiedzialne jest Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. Pracownicy UCK przeszkolili również personel Centrum, który korzysta także z call center szpitala. Do zadań WSSE należy dostarczenie testów oraz przebadanie pobranych próbek. Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny bardzo pozytywnie ocenia oraz wspiera inicjatywę utworzenia kolejnej mobilnej izby przyjęć na terenie Trójmiasta, tym razem w Gdańsku. - Przykład sprawnie działającego Centrum testowego COVID-19 drive-thru w Gdyni dowiódł, że takie rozwiązanie pozwala na przyspieszenie poboru materiału do badań molekularnych oraz znacznie przyczynia się do zmniejszenia ryzyka zakażenia wśród innych pacjentów poprzez odciążenie rutynowej pracy izb przyjęć Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej, a teraz także Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy – tłumaczy Tomasz Augustyniak, dyrektor WSSE w Gdańsku.
W Gdańsku, podobnie jak w Gdyni, pobieraniem próbek do testów oraz obsługą infolinii zajmują się studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
- Jestem dumny z postawy studentów, którzy w tej wyjątkowej sytuacji wykazali się dojrzałą postawą, prezentując wysokie standardy etyczne, tak ważne w przyszłej pracy w zawodzie medycznym. Swoim zaangażowaniem i bezinteresowną chęcią niesienia pomocy już dziś zdali najważniejszy egzamin z odpowiedzialności za drugiego człowieka, służenia zdrowiu i życiu ludzkiemu bez względu na okoliczności – podkreśla rektor GUMed prof. Marcin Gruchała.
Namiot, w którym wykonywane są badania, stoi przy Stadionie Energa Gdańsk, przestrzeni udostępnionej przez Miasto Gdańsk.
- Zdrowie gdańszczanek i gdańszczan jest dla nas wszystkich priorytetem. Szybkie testy, w specjalnie zbudowanym punkcie przy naszym stadionie, mają dać nam poczucie bezpieczeństwa w tym niepewnym czasie. Bardzo dziękuje wszystkim zaangażowanym w powstanie tego punktu – władzom UCK, studentom naszego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, a także panu wojewodzie. Dla studentów obsługujących Centrum Testowe w Gdańsku ufundowaliśmy stypendia – mówiła w trakcie otwarcia punktu Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
- Cieszymy się, że możemy być częścią tego przedsięwzięcia i to właśnie na terenie Stadionu Energa Gdańsk powstanie centrum testowe drive thru – dodaje Łukasz Wysocki, prezes Arena Gdańsk Operator. - Stadion jest symbolem lokalnej wspólnoty i służy wszystkim mieszkańcom. Działania CSR realizujemy od lat, jednak obecna sytuacja jest wyjątkowa i wymaga od nas włączenia się w nowe, w tym momencie najważniejsze dla gdańszczan inicjatywy.
Jak to działa?
Testy są wykonywane po wcześniejszej rejestracji telefonicznej. Rejestratorzy na podstawie odpowiedzi na zadane pytania kwalifikują pacjenta do bezpłatnego badania, na które trzeba przyjechać samochodem osobowym. Co istotne, z samochodu nie należy wysiadać. Osoby przychodzące na piechotę, przyjeżdżające komunikacją miejską czy też rowerem nie będą mogły skorzystać z testu. Przed badaniem pacjenci identyfikowani są na podstawie dokumentu tożsamości z numerem PESEL. Wymaz pobierany jest standardowo z nosogardzieli i za pośrednictwem kuriera przekazywany do WSSE w Gdańsku. Badania molekularne wykonywane są metodą RT-PCR. Pacjent wraca do domu, a o wynikach informowany jest telefonicznie przez WSSE.
Wskazania do badania
Osoby, które mają gorączkę powyżej 38˚C oraz kaszel, obserwują utratę smaku i węchu lub przypuszczają, że mogły zarazić się koronawirusem i mogą skorzystać z badania w samochodzie osobowym powinny zadzwonić na infolinię.
Rejestracja i godziny przyjęć
Centrum testowe COVID-19 drive-thru UCK działa od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-16.00 oraz w weekendy w godzinach 10.00-13.00. Rejestrować się można pod numerem tel. 58 727 05 05 (po połączeniu się z infolinią należy tonowo wybrać podany numer wewnętrzny) od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00 od oraz w weekendy od godz. 9.00 do 12.00.
Wskazówki dojazdu
Namiot, w którym wykonywane są badania znajduje się tuż obok stadionu Energa Gdańsk. Najprościej dojechać do niego, skręcając z ul. Marynarki Polskiej w ul. Żaglową, a następnie w prawo za Trzecim Urzędem Skarbowym.
Więcej informacji: uck.pl oraz profil na FB Centrum testowe Covid-19 drive-thru UCK Gdańsk