Wymagane jest aby wystawić taki dokument gdy następuje:
- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów
- nieodpłatne dostawy towarów zrównane z odpłatami
- zwrot dotacji, subwecji oraz innych dopłat o zbliżonym charakterze
- dostawa towarów/świadczenie usług, której podatnikiem jest nabywca
W przypadku niektórych transakcji istnieje obowiązek rozliczenia podatku VAT. Żeby tego dokonać powinno się najpierw wyliczyć taki dokument. Można zrobić to dzięki fakturze pierwotnej, która wydawana jest przy okazji importu usług. Powinno się wystawić fakturę siedem dni od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Natomiast specyfiką faktury wewnętrznej jest brak odbiorcy.Kiedy przekazywane są towary na potrzeby osobiste przedsiębiorcy, podatnik nie ma żadnego dokumentu, który mógłby służyć jako podstawa do zapisów księgowych. Aby naliczyć podatek powinno się stworzyć dokument wewnętrzny, który pozwala na dokonanie wyliczeń stanowiących o dowodzie zapisów, a w przyszłości usprawni odtworzenie informacji.
Faktura wewnętrzna jest korzystna przy nieodpłatnych świadczeniach. Podatnik nie ma obowiązku ujawnienia komu taką usługę wyświadczył. Należy także pamiętać, że podatnik raz może wystawić fakturę, a w innym już niekoniecznie.
Faktura wewnętrzna:
- Może zawierać dotychczasowe dane
- Może zawierać mniejszą ilość danych przez co dokumentuje jedynie transakcję
- Może stanowić fakturę zgodną z nowo powstałymi przepisami
- Może nie wystawiać faktury wewnętrznej.
Dane na temat dokumentu wewnętrznego:
- data wystawienia
- dane sprzedawcy: nazwa, adres, numer NIP
- dane nabywcy: nazwa, adres, numer NIP
- data dostawy towaru lub wykonania usługi
- zbiorcza wartość sprzedaży netto
- oznaczenie stron, które biorą udział w transakcji
- stawka podatku VAT
- wartość podatku VAT
Jeśli transakcja została dokonana w obcej walucie to w dokumencie należy podać informację o kursie, według którego przeliczono transakcję. Przy przeliczaniu waluty na złote stosuje się kurs NBP, który obowiązuje przy przeliczaniu na złote waluty.
Występują następujące typy transakcji:
- krajowa
- wewnątrzwspólnotowa-odbywa się na terenie Unii Europejskiej
- poza terytorium kraju
- eksport/import
- wewnątrzwspólnotowe nabycie środka transportu
- wewnątrzwspólnotowe nabycie paliw silnikowych
- krajowa dostawa towarów opod.st.0% art.129.
Netto czy brutto?
Gdy faktura zagraniczna zawiera kwotę powiększoną o podatek VAT kraju, w którym wystawiono fakturę wówczas przyjmuje się kwotę brutto wynikającą z faktury wystawionej przez dostawcę.
Faktura za całość miesiąca
Możliwe jest wystawić fakturę wewnętrzną, która dotyczy wszystkich wykonywanych w danym miesiącu czynności. Wtedy to jedna faktura wystawiana jest pod koniec miesiąca, ale nie później niż 15 dni miesiąca następującego po miesiącu dokonania czynności.
Odpowiedzialność karna
Faktury wewnętrzne podlegają tym samym zasadom karno-skarbowym jak pozostałe faktury VAT. W przypadku sprawcy, który wbrew obowiązkowi nie wystawia faktur VAT lub wystawia je w sposób wadliwy czy odmawia ich wydania lub nie przechowuje faktur największa kara to 180 stawek dziennych.(w 2009 r. do kwoty 7 655,40 zł) Za faktury wystawione nierzetelnie kara grzywny wynosi do 240 stawek dziennych (w 2009 r. do kwoty 10 207,20 zł). Jedna stawka dzienna nie może być niższa od 1/30 minimalnego wynagrodzenia ustalanego na podstawie przepisów Ministerstwa Pracy. W 2009 r minimalne wynagrodzenie to 1276 zł brutto, a minimalna stawka dzienna wynosi 42,53 zł.
Porada pochodzi z serwisu Faktury.pl oferującego możliwość prowadzenia programu magazynowego online.