Wydanie nr 264/2024, Piątek 20.09.2024
imieniny: pokaż (13 imiona)Klemens, Mieczysława, Irena, Faustyna, Oleg, Eustachiusz, Eustachy, Fausta, Dionizy, Miłostryj, Barbara, Perpetua, Agnieszka
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Niezwykłe właściwości siemienia lnianego

Prozdrowotne właściwości lnu znane są nam nie od dziś. Cenimy tę roślinę ze względu na zawartość w jej nasionach ważnych składników odżywczych mających pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy oraz błonnik… co jeszcze kryje w sobie siemię lniane?

Nasiona lnu są prawdziwą kopalnią kwasów tłuszczowych omega – 3. Ich działanie polega na obniżaniu poziomu cholesterolu całkowitego, jego „złej” frakcji oraz trójglicerydów we krwi, zapobiegając wystąpieniu chorób układu krążenia. Spożywanie produktów bogatych w te kwasy powinno być również nieodłącznym elementem diety osób zmagających się z nadciśnieniem tętniczym, gdyż wpływają one na stabilizację ciśnienia krwi. Kwas DHA należący do grupy kwasów omega – 3 stanowi główny element budulcowy błon komórkowych neuronów kory mózgowej, co świadczy o jego wpływie na pracę mózgu. Dodatkowo, kwas ten odpowiada za prawidłowy proces widzenia oraz odgrywa istotną rolę w rozwoju układu nerwowego zachodzącym podczas życia płodowego. Jego spożycie jest szczególnie ważne przez kobiety ciężarne w III trymestrze ciąży kiedy rozwój wspomnianych narządów następuje bardzo intensywnie.

Siemię lniane to także świetne źródło witaminy E, B1, B6 oraz kwasu foliowego. Pierwsza z nich bywa zalecana przy leczeniu niepłodności u mężczyzn. Prócz tego jest silnym przeciwutleniaczem, który chroni nasz organizm przed stresem oksydacyjnym wywołanym wolnymi rodnikami. Te z kolei odpowiadają za nasilenie procesów starzeniowych komórek skóry. Witaminy z grupy B przyspieszają gojenie się ran, wspomagają pracę układu sercowo – naczyniowego, odgrywają istotną rolę w przemianach białka, są niezbędne do produkcji hemoglobiny, podnoszą odporność organizmu, a kwas foliowy jest konieczny do syntezy DNA. Kolejnymi związkami obecnymi w nasionach lnu są lignany. Należą one do grupy fitoestrogenów, które wykazują aktywność biologiczną podobną do żeńskich hormonów płciowych – estrogenów. Pod wpływem mikroflory jelitowej ulegają licznym przemianom enzymatyczno – metabolicznym w związki o budowie podobnej do estrogenów. Ze względu na to, są jednymi z nielicznych związków naturalnych, mających zdolność do regulacji gospodarki hormonalnej kobiet. Nasiona lnu obfitują także w błonnik, który zapewniając uczucie sytości wspomaga proces odchudzania. Prócz tego zapobiega zaparciom poprzez pobudzanie perystaltyki jelit. Jednak ze względu na jego dużą ilość w siemieniu lnianym, produkt ten należy wprowadzać do diety stopniowo, gdyż nadmiar tego składnika może wywołać silne bóle brzucha.

Zamiast tracić czas na poszukiwanie drogich, a zarazem trudnodostępnych produktów, sięgnijmy po to co nam jest dobrze znane. Siemię lniane będzie stanowić nie tylko świetny dodatek do diety mającej na celu redukcję masy ciała, ale także sprawdzi się jako codzienne uzupełnienie ważnych składników odżywczych.

Na portalu Dietmap znajdziesz więcej praktycznych wskazówek dotyczących zdrowej, codziennej diety.

Niezwykłe właściwości siemienia lnianego
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
ewa
ewa 29.11.2016, 12:12
Siemię jest idealne, pomaga na wiele dolegliwości, kiedy dokuczały mi zaparcia wspomagałam się dicopegiem ale siemię piję nadal profilaktycznie.