Wydanie nr 334/2024, Piątek 29.11.2024
imieniny: pokaż (8 imion)Klementyna, Walter, Błażej, Bolemysł, Przemysł, Fryderyk, Saturnin, Paramon
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

2015 rok w saperskiej statystyce - 02.02.2016

2015 rok w saperskiej statystyce - 02.02.2016 fot. Foto; archiwum 16 PDZ;
Saperzy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w 2015 roku nie próżnowali. Patrole rozminowania Bursztynowej Dywizji w minionym roku prowadziły oczyszczanie terenu z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych na terenie 5 województw – pomorskiego, warmińsko – mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego oraz lubelskiego.

 

                     W okresie od 01. 01. do 31. 12. 2015 roku Patrole Rozminowania z 16 Batalionu Dowodzeni (nr 8) w Elblągu, 9 Brygady Kawalerii Pancernej (nr 9) w Braniewie,
15 Brygady Zmechanizowanej (nr 10) w Giżycku, 15 batalionu saperów w Orzyszu (nr 12), 1 Brygady Pancernej (nr 17) w Wesołej oraz z 1 batalionu zmechanizowanego 1 Brygady Pancernej (nr 35) w Chełmie, zrealizowały 1675 zgłoszeń (w 2014 roku odnotowano 1632 zgłoszenia). Ogółem nasi Saperzy podjęli i unieszkodliwili m. in.;

  • Bomby lotnicze – 83 szt.;

  • Pociski rakietowe – 37 szt.;

  • Miny przeciwpiechotne i przeciwpancerne – 109 szt.;

  • Pociski artyleryjskie i moździerzowe – 4208 szt.;

  • Granaty ręczne i przeciwpancerne – 652 szt.;

  • Różnego rodzaju amunicja – 27 972 szt.;

  • Inne (np. zapalniki) – 1279 szt.

Razem podjęto i unieszkodliwiono 34 340 sztuk przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych – niewypały i niewybuchy z czasów II Wojny Światowej – w roku 2014 było to 24 432 szt.

Do podjęcia, przetransportowania i unieszkodliwienia tych niebezpiecznych znalezisk zużyto m. in. 2035 kg. materiałów wybuchowych oraz 58,6 ton oleju napędowego.

2016 rok także „przyniósł” już saperom 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej kilkanaście kolejnych zgłoszeń i konieczność podjęcia i zniszczenia niebezpiecznych pozostałości z czasów II Wojny.

Pragnę dodać, iż zarówno przedstawiciele Patroli Saperskich jak i jednostek wojskowych 16 Dywizji prowadzą i mogą prowadzić – na prośbę zainteresowanych – akcje profilaktyczne w szkołach, gimnazjach, przedszkolach czy też innych instytucjach, zainteresowanych tego typu profilaktyką, do czego serdecznie zachęcamy. Tego typu akcje – w formie pogadanek czy też w oparciu o specjalistyczny sprzęt i wyposażenie Patroli Saperskich – prowadzone były w 2015 roku i cieszyły się dużym zainteresowaniem.

 

Trochę teorii.

Minerski patrol oczyszczania terenu z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych to specjalistyczny pododdział wojsk inżynieryjnych, przeznaczony do rozpoznania, usuwania i niszczenia przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, pochodzenia wojskowego, metodą interwencyjną.

Niewybuch – pocisk, granat, bomba, mina i. t. p., w którym mimo stworzonych warunków do wybuchu (uderzenie o przeszkodę, uzbrojenie zapalnika i. t. p.) nie nastąpiła detonacja.

Niewypał – nabój – pocisk, który nie został odpalony z powodu usterek i niesprawności broni lub amunicji.

Każdy niewypał czy niewybuch powinien być usunięty w czasie 72 godzin, przy czym usuwanie materiałów w miejscach publicznych (np. szkoły, drogi, budynki, urzędy państwowe i. t. p.) patrole saperskie traktują jako zgłoszenie priorytetowe – do realizacji w ciągu 24 godzin.

Podjęcie przedmiotów niebezpiecznych, ich ładowanie i przewożenie powinno odbywać się przy świetle dziennym.

Zalecenia w przypadku znalezienia przedmiotów niebezpiecznych;

  • Całkowity zakaz dotykania, rozbrajania, rzucania oraz przenoszenia;

  • Oznakowanie miejsca znalezienia przedmiotu, w miarę możliwości zabezpieczenia miejsca do czasu przybycia Policji;

  • Natychmiastowe powiadomienie o znalezieniu przedmiotu i miejscu jego lokalizacji Policji lub Straży Pożarnej lub Straży Miejskiej.

Za ochronę ujawnionych niewypałów lub niewybuchów – do czasu przybycia Patrolu Saperskiego – odpowiada Policja.

 

Tekst. mjr Zbigniew Tuszyński;

 

Edyta Kozakiewicz
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.