Wydanie nr 319/2024, Czwartek 14.11.2024
imieniny: pokaż (17 imion)Elżbieta, Wszerad, Józef, Antyd, Serapion, Klementyn, Judyta, Hipacy, Laurenty, Kosma, Lewin, Damian, Agryppa, Teodot, Maria, Paweł, Montan
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Powiat Nowodworski. Wiemy jak przebiegnie ścieżka rowerowa na terenie Żuław i Mierzei - 15.03.2015

Wiślana Trasa Rowerowa, o długośći ponad 1000 km, ma przebiegać przez osiem województw. O jej realizacji mówi się od lat. Znowelizowanie Prawa wodnego w ubiegłym roku urealniło te zamierzenia.. Nowe zapisy ułatwiają wytyczanie ścieżek rowerowych wzdłuż rzek, zniesiony został zakaz poruszania się rowerem po wałach przeciwpowodziowych. Nasze województwo pomorskie przygotowuje przedsięwzięcie od ubiegłego roku. Zlecono analizę wykonalności dla tego projektu. Dokument, ten jest już gotowy. Oprócz Wiślanej Trasy Rowerowej równolegle budowana będzie jeszcze jedna trasa o międzynarodowym zasięgu - trasa R-10, która będzie biegła w pobliżu terenów nadmorskich. Obie są częścią sieci rowerowej o zasięgu ponadregionalnym i międzynarodowym i połączą się z trasami i szlakami sąsiednich województw. Wiślana Trasa Rowerowa będzie mieć 221 km długości i powstanie wzdłuż prawego i lewego brzegu Wisły. Trasa ma przebiegać kolejno przez: miasto Gdańsk, miasto i gminę Pruszcz Gdański, gminę Cedry Wielkie, gminę Suchy Dąb, gminę i miasto Tczew gminę Subkowy, gminę Pelplin, gminę Gniew, gminę Stegna, gminę Ostaszewo, gminę Lichnowy, gminę Miłoradz, gminę Sztum, gminę Ryjewo, gminę Kwidzyn, gminę Sadlinki, Nowy Dwór Gdański.

 

Po wałach będzie przebiegać tylko 30 km na 1000 km powstającej trasy.

To głównie gminy decydowały ile km ma biec po wałach, bo to one są inwestorami. Oznakowanie trasy po istniejących drogach o niskim natężeniu ruchu w sąsiedztwie wału jest dużo tańsze niż budowa nowej drogi rowerowej na wale. Nie wszystkie gminy mogą pozwolić sobie na takie wydatki. Do pogodzenia była atrakcyjność tras, bezpieczeństwo, ale i ekonomia.

Początkiem Trasy Wiślanej będzie Gdańsk, nastepnie miejscowości Wiślinka, Sobieszewo, Świbno, gdzie rowerzyści przeprawią się na drugi brzeg rzeki promem, bądź też pojadą lewym brzegiem Wisły przez tereny gmin Cedry Małe i Suchy Dąb. Po przeprawie jednak  na drugą stronę wjedziemy do Mikoszewa, Przemysławu, Żuławek, trasa przetnie S7 w miejscowości Stróża, dalej kilka km wzdłuż trasy S7 w kierunku Elbląga, i znów na południe przez Nową Kościelnicę, Ostaszewo, Gniazdowo i Nową Cerkiew.

Kolejna ważną trasą będzie szlak pod nazwą R-10 (Nadmorski Szlak Hanzeatycki). To międzynarodowy okrężny szlak rowerowy który będzie biegł w pobliżu terenów nadmorskich. Wiślana Trasa Rowerowa i Trasa R-10 połączą się na odcinku od Gdańska do Mikoszewa. W przypadku obu wykorzystana będzie istniejąca infrastruktura. Polski odcinek szlaku przebiega przez tereny województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Jeden z kluczowych fragmentów tej trasy będzie przebiegał wzdłuż Mierzei Wiślanej. Miejscowi samorządowcy liczyli, że szlak będzie przebiegał wzdłuż drogi wojewódzkiej 501, co znacznie zwiększyłoby potencjał turystyczny nadmorskich gmin: Stegny, Sztutowa i Krynicy Morskiej. Niestety, ze względu, na to że Zarząd Dróg Wojewódzkich nie może być inwestorem i gmin nie stać na wykup gruntów, zdecydowano się na wariant "tańszy", według którego większa część trasy będzie przebiegała po duktach leśnych oraz istniejących drogach o niskim natężeniu ruchu, które zostaną tylko oznakowane. Inwestycja przewiduje także powstanie miejsc postojowych dla rowerzystów.

Cały program w województwie pomorskim ma pochłonąć ponad 102 milionów złotych z czego większość środków zostanie pokryta ze środków Unii Europejskiej. Na podstawie analizy do połowy przyszłego roku gminy przygotują projekty szczegółowe, w dalszej kolejności ogłoszą przetargi na prace budowlane. Pod koniec przyszłego roku uczestnicy projektu będą wnioskować o dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych. Realizacja ma potrwać do 2020 roku.

Proponowany przebieg tras rowerowych w galerii.

 

Edyta Kozakiewicz
Przejdź do komentarzy
Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
mm
mm 16.03.2015, 20:15
A gminy Malbork i Stare Pole to nie na Żuławach są czasem? :( Kiedy doczekamy się ścieżki rowerowej obok ruchliwej i niebezpiecznej drogi Malbork-Elbląg? chyba najgorzej to zostać pominiętym :(
Katie
Katie 15.03.2015, 11:41
Szanowna Pani Edyto tylko nie: " gminy musiałaby wykupywać", proszę. A swoja drogą, z mapy wynika, że w Sztutowie ścieżka będzie jednak wzdłuż szosy i dopiero za Kątami Rybackimi skręca do lasu. Chociaż ten odcinek jest nie widoczny dokładnie na mapie - gdzi jest ten planowany zjazd do lasu?
x
x 14.03.2015, 09:31
Podobno w Sztutowie powstanie ścieżki jest praktycznie nierealne. Zbyt duże koszta. Bo Pani fantastka projektantka planu tak sobie wymyśliła...