Refulacja polega na dostarczeniu rurociągami z dna morskiego na plażę mieszanki piasku i wody, a następnie rozprowadzeniu z pomocą maszyn piasku pozostałego na plaży. Proces umożliwi podniesienie i poszerzenie około 700-metrowego odcinka plaży w Sopocie.
Zabezpieczenie brzegu morskiego przed erozją i zalewaniem
Prace refulacyjne, dzięki którym plaża zostanie zasilona piaskiem z dna morskiego, umożliwią podniesienie terenu o około pół metra, na odcinku ok. 700 metrów, między wejściami nr 33-43. Ponadto plaża zostanie poszerzona do minimum 40 metrów. Aktualnie ma ona w tym miejscu szerokość do 30 m. Podniesienie i poszerzenie plaży zapewni lepsze rozpraszanie energii fal i ochronę brzegu morskiego przed erozją. Dzięki temu umocnienia brzegowe i alejki spacerowe będą zabezpieczone przed zalewaniem podczas sztormów. Szczególnie wrażliwy i narażony na erozję jest obszar na wysokości siedziby Sopockiego WOPR.
Pobór piasku z okolic molo zminimalizuje koszty transportu – standardowe pola poboru piasku są odległe o ok. 10 km od brzegu. Skutkiem refulacji będzie również niwelacja różnic głębokości dna morskiego w rejonie molo, co znacznie poprawi bezpieczeństwo nawigacyjne jednostek żeglujących w tym rejonie, a także doprowadzi do likwidacji miejsc w sąsiedztwie molo, w których następuje rozkład i procesy gnilne roślinności morskiej oraz ptasich odchodów.
Transportowany z dna urobek, który pojawi się na plaży, początkowo będzie miał ciemną, niezbyt atrakcyjną barwę i charakterystyczny zapach. Po kilku dniach, wskutek utleniania oraz działania słońca i wiatru rozjaśni się. Jest to całkowicie naturalny proces. Na brzeg morski trafi wyłącznie urobek (piasek) przebadany, bezpieczny dla ludzi, fauny i flory, a także o odpowiedniej strukturze.
Prace refulacyjne na wodach Zatoki Gdańskiej prowadzić będzie pogłębiarka Kazimierz I. Jednostka ma 41 metrów długości i 9,5 metra szerokości. Może przesyłać wydobyty z dna urobek na odległość do trzech kilometrów, za pomocą rur o średnicy 500 mm. Szacunkowa ilość urobku, który zostanie odłożony na brzeg morski w Sopocie to 30 tys. m3.
Refulacja nie przeszkodzi w spacerach
Prace refulacyjne zaplanowane zostały po sezonie turystycznym. Ze względu na bezpieczeństwo i płynność wykonywanych robót, niewielkie fragmenty plaży w rejonie prowadzonych prac, będą czasowo wyłączane z użytkowania. Natomiast rurociąg do transportu piasku będzie rozłożony na plaży, tak, by możliwe było przechodzenie nad nim.
Demontaż dolnych pomostów molo
W ramach przygotowań do prac refulacyjnych (i do zimy) sopocki MOSiR przecumuje w najbliższych dniach pomost pływający, który w sezonie jest ustawiony przy ostrodze molo. Odholowanie pomostu umożliwi pracę pogłębiarki w tym rejonie. Następnie demontowane będą dolne pomosty molo, położone najbliżej powierzchni wody, co pozwoli uchronić je przed zimowymi sztormami. Zabezpieczone zostaną również zejścia na dolne pomosty. Prace będą nadzorowane przez Inspektora Nadzoru Budowlanego.
Molo i plaża w Sopocie. Kamera na żywo. Kliknij i zobacz na żywo: