Polska w ostatnim czasie dynamicznie się rozwija pod kątem gospodarczym. Wzrost gospodarczy jest zauważalny gołym okiem. Lokalne firmy rosną w siłę, notując coraz większe zyski, a zagraniczne firmy coraz chętniej inwestują w nasz kraj, widząc w nim duży potencjał. Widać to przede wszystkim w innowacyjnych sektorach takich jak branża iGaming, gdzie coraz więcej zagranicznych operatorów kasyn internetowych otwiera się na Polskę, oferując swoje rozbudowane serwisy hazardowe i dedykowane aplikacje mobilne, takie jak Verde Casino APK, co umożliwia wygodną grę w gry hazardowe online za pośrednictwem smartfona lub tabletu.
Wzrost ten wcale nie jest przypadkiem, bo Polska, leżąca w strategicznym miejscu, czyli niemal w sercu Europy, oferuje bardzo dynamiczne środowisko biznesowe, które charakteryzuje się potencjałem na wzrost, dużym rynkiem konsumenckim i niezwykle wykwalifikowaną siłą roboczą, która cieszy się uznaniem całego świata. Niemniej jednak, jak na każdym rynku, w Polsce biznes wiąże się nie tylko z dużymi możliwościami, ale także z licznymi wyzwaniami, którym przedsiębiorcy wkraczający na rynek polski i prowadzący w nim działalność, muszą stawić czoła, aby przetrwać i odnieść sukces.
Możliwości
Zacznijmy od pozytywów, czyli od możliwości, jakie zapewnia nasz specyficzny rynek. Jest ich całkiem sporo i są dość znaczące, szczególnie z perspektywy firm zagranicznych, które zamierzają wejść na rynek Polski i skutecznie się na nim odnaleźć.
Strategiczne położenie
Nie da się ukryć, że położenie Polski w kontekście Europy jest co najmniej bardzo dobre, bo leżymy praktycznie w samym centrum, łącząc Europę Zachodnią z Europą Wschodnią. To sprawia, że tak naprawdę nasz kraj oferuje dostęp do obydwóch tych rynków, co może zapewnić przedsiębiorstwom dużo korzyści. Ponadto, jako że jesteśmy członkami Unii Europejskiej i jesteśmy częścią European Single Market, czyli jednolitego rynku UE, w naszym kraju panuje swobodny przepływ towarów, usług, kapitału i osób z innych krajów członkowskich, co zapewnia jeszcze więcej korzyści.
Stabilność gospodarcza
Inną ważnym pozytywem, jeśli chodzi o rozwój biznesu w Polsce, jest stabilność gospodarcza naszego kraju. Co by nie było, Polska może poszczycić się jedną z najbardziej odpornych na zawirowania gospodarek w Unii Europejskiej. Wysoka konsumpcja krajowa, eksport i bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) napędzają stały wzrost gospodarczy, przez co PKB cały czas rośnie, pomimo globalnych kryzysów.
Wykwalifikowana siła robocza
Jako że w Polsce kładzie się duży nacisk na edukację, nasz kraj słynie z wykwalifikowanej siły roboczej. Wykształcenie jest ważnym aspektem, który jest głęboko zakorzeniony w naszym społeczeństwie, bo w wielu rodzinach studia i zdobycie co najmniej magistra jest czymś naturalnym.
Tym samym politechniki i uniwersytety w naszym kraju na potęgę produkują ogromne ilości absolwentów, którzy są gotowi pod kątem merytorycznym i praktycznym do pracy w różnych branżach. To sprawia, że mamy dziś niezwykle wykształconą siłę roboczą w wielu branżach, a w szczególności w takich sektorach jak:
-
technologia informacyjna i komunikacyjna,
-
inżynieria i produkcja,
-
medycyna i biotechnologia,
-
finanse i bankowość.
Rozwój infrastruktury
Nie sposób też nie wspomnieć o ciągłym rozwoju infrastruktury w Polsce, co może mieć znaczący wpływ na skuteczny rozwój biznesu. W naszym kraju odbywają się spore inwestycje pod tym względem, bo rozwijany jest transport drogowy, kolejowe i lotniczych. Tworzone są też kolejne parki logistyczne i przemysłowe. To wszystko sprawia, że polepszeniu ulega komunikacja w Polsce i poza nią.
Wyzwania
Kwestia prowadzenia biznesu w Polsce jest tematem wielu debat i wzbudza kontrowersje. Nie przez przypadek. Pomimo licznych możliwości, wejście na rynek polski wiąże się też z pewnymi uciążliwymi wyzwaniami, które niekiedy są nieuniknione.
Biurokracja i regulacje
Trzeba się z tym pogodzić, że żyjemy w państwie biurokratycznym, w którym urzędy bardzo często stawiają kłody pod nogi przedsiębiorcom. Długie procedury administracyjne, zawiłe regulacje, zróżnicowane interpretacje przepisów i bardzo powolny system sądownictwa — to tylko kilka z wielu wad, jakie oferuje polski system biurokratyczny. Poruszanie się po tym systemie może być naprawdę ciężkie i skomplikowane, szczególnie dla firm z zagranicy.
Złożony system podatkowy
To, co najbardziej odstrasza wiele firm od inwestycji w Polsce, to zawiły, złożony system podatkowy. Co prawda w naszym systemie podatkowym jest wiele luk, wiele miejsca na „kreatywną księgowość” i dużo opcji na korzystanie z różnych ulg podatkowych, to jednak suma summarum podatki w Polsce należą do jednych z najbardziej skomplikowanych.
Co więcej, prawo podatkowe podlega ciągłym zmianom, przez co firmy muszą być cały czas na bieżąco, aby działać w zgodzie z aktualnymi przepisami i wymogami. To często wymaga dodatkowej inwestycji w doradcę podatkowego.
Konkurencja
Rynek polski stał się atrakcyjny już jakiś czas temu, co sprawia, że dziś jesteśmy w miejscu, w którym w wielu sektorach panuje przeogromna konkurencje, a w niektórych przypadkach możemy wręcz mówić o przesyceniu rynku. To sprawia, że przed wejściem do danej branży na rynku polskim przedsiębiorstwa muszą zrobić dogłębny research i zaplanować odpowiednią, solidną strategię działania, która pozwoli im się wyróżnić na tle konkurencji i chwycić swój „kawałek tortu”.