Wydanie nr 203/2024, Niedziela 21.07.2024
imieniny: pokaż (11 imion)Benedykt, Prokop, Daniel, Ignacy, Andrzej, Wiktor, Stojsław, Julia, Prakseda, Klaudiusz, Arbogast
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Trwa charytatywny marsz Rafała Błądka wzdłuż linii brzegowej Morza Bałtyckiego – ty też możesz przyłączyć się do zbiórki.

Trwa charytatywny marsz Rafała Błądka wzdłuż linii brzegowej Morza… fot. archiwum prywatne Rafała Błądka
Do 19 maja potrwa wyjątkowy marsz Nordic Walking Rafała Błądka, mieszkańca Nowej Wsi Malborskiej, który chce pokonać trasę linii brzegowej Morza Bałtyckiego od Świnoujścia do Piasków w ciągu 7. dni. Wszystko po to, by zebrać środki finansowe na leczenie małej Róży i Szymona.

O tej trasie i tym wyjątkowym wydarzeniu Rafał Błądek myślał od dłuższego czasu.

- „Mam nadzieję, że przyniesie ono satysfakcję zarówno dla mnie, jaki i dla Szymona oraz Róży.
Patriotyzm lokalny to określenie jednym znane lepiej lub mniej, często nazywane małą ojczyzną. Dlatego też postanowiłem wesprzeć funkcjonowanie lokalnej społeczności"
– powiedział przed startem Rafał Błądek.

Od 13 maja maszeruje wzdłuż linii brzegowej Morza Bałtyckiego. Wystartował w Świnoujściu i do 19 maja chce dojść do Piasków. To wyjątkowe wydarzenie pn. „Marsz Nordic Walking wzdłuż linii brzegowej Morza Bałtyckiego" wspiera zbiórkę charytatywną środków finansowych dla Róży Bobowskiej i Szymona Żołdaka.

Wydarzenie odbywać się będzie na trasie: Świnoujście - Kołobrzeg 101 km, Kołobrzeg - Darłówko 71 km, Darłówko - Łeba 94 km, Łeba - Władysławo 92 km, Władysławowo - Hel - Władysławo 85 km, Władysławowo - Sobieszewo 90 km i Mikoszewo - Piaski 50 km.

Każdy z nas może się do niej przyłączyć – wystarczy wejść na HTTPS://zrzutka.pl/xywmvu

Komu pomagamy?

Róża Bobowska aktualnie ma 17. miesięcy i mieszka z rodzicami oraz dwoma braćmi w Elblągu. Jest również córką żołnierza 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Pierwszy rok jej życia był bardzo ciężki. Przez 2,5 miesiąca Róża rozwijała się prawidłowo. Niestety, później zdiagnozowano u niej zapalenie błony naczyniowej oczu, co rozpoczęło falę spadających na nią problemów zdrowotnych, z którymi walczy do dziś. Zapalenie wywołało zaćmę wikłającą. Róża przeszła już 3. operacje i odbyła aż 6. pobytów w szpitalu na oddziale okulistyki. Dwie operacje polegały na usunięciu soczewek w obu oczkach, a trzecia była konsekwencją pojawienia się komplikacji i jaskry wtórnej.

Mała Róża cierpi na nieuleczalne i podstępne choroby, które mogą doprowadzić nawet do utraty wzroku! To zmysł, który odgrywa bardzo ważną rolę w procesie rozwoju, szczególnie u małych dzieci. Z powodu swoich ograniczeń Róża rozwija się dużo wolniej niż jej rówieśnicy. Musi nosić okulary o dużej mocy, z czasem być może będą potrzebne również soczewki.

Róża wymaga rehabilitacji wzroku i całego ciała. Jest pod opieką lekarzy w całej Polsce — okulistów, optometrystów, terapeutów wzroku, rehabilitantów. W większości niestety są to wizyty prywatne, które generują ogromne koszty... Wszystko po to, by stale usprawniać funkcjonowanie Róży. Niewykluczone jest również leczenie za granicą.

- „Wszystko to, co niezbędne, jest również niezwykle kosztowne. Prosimy o pomoc. Nie możemy pozwolić, by w życiu Róży nastała wieczna ciemność” – dodaje Rafał Błądek.

Szymon Żołdak ma 15 lat, jest mieszkańcem Gminy Wiejskiej Malbork, a dokładnie Nowej Wsi Malborskiej, gdzie mieszka z rodzicami, dwojgiem rodzeństwa i od urodzenia choruje na ciężką postać Mózgowego Porażenia Dziecięcego Czterokończynowego.

Stan Szymona jest na tyle poważny, iż od urodzenia wymaga stałej, intensywnej i różnorodnej rehabilitacji. Szymon nie jest w stanie samodzielnie wykonać najprostszych czynności, nie chodzi, nie siedzi, nie mówi. Pomimo trudności, jest dzieckiem wesołym i pełnym energii. Lubi poznawać nowe miejsca i ludzi, a największą radość sprawiają mu wycieczki rowerowe.

Szymon znajduje się pod opieką wielu specjalistycznych poradni.

Od kilku lat Szymon jest także wychowankiem Ośrodka Rehabilitacyjno Edukacyjno-Wychowawczego w Lasowicach Wielkich i podopiecznym Fundacji „Zdążyć z Pomocą”. Koszty dojazdu na wszelkiego rodzaju zabiegi rehabilitacyjne oraz koszty ponoszone w związku z zakupem specjalistycznego sprzętu są bardzo wysokie.

- „Fakt, że wraz z Szymonem jesteśmy mieszkańcami Nowej Wsi Malborskiej jeszcze bardziej utwierdził mnie w przekonaniu, aby zaangażować się i wesprzeć zbiórkę pieniędzy w najlepszy znany mi sposób czyli poprzez aktywność fizyczną” – mówi sportowiec.

Każdy z nas może się do niej przyłączyć – wystarczy wejść na HTTPS://zrzutka.pl/xywmvu
Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.