Wydanie nr 145/2024, Piątek 24.05.2024
imieniny: pokaż (10 imion)Maria, Wincenty, Milena, Joanna, Zuzanna, Natan, Tomira, Orion, Jan, Cieszysława
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Jubileusz 70-lecia Koła Przewodników Malborskich.

Jubileusz 70-lecia Koła Przewodników Malborskich. fot. Jacek Badowski
W tym roku Koło Przewodników Malborskich obchodzi jubileusz 70-lecia istnienia. Koło cały czas rozwija się, zdobywa sukcesy i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych organizacji przewodnickich w Polsce.

Koło Przewodników Malborskich powstało 8 kwietnia 1954 roku. Kultywuje tradycje kilkuosobowej grupy pasjonatów, którzy w 1946 roku „zaopiekowali się” ruinami krzyżackiego zamczyska oprowadzając po nim turystów. Na czele tej grupki stał pełen zapału Stefan Dubyna - to z jego inicjatywy zorganizowano pierwszy kurs przewodników.

Od 47. lat odbywają się cyklicznie szkolenia, umożliwiające zdobycie uprawnień kolejnym osobom. W obecnej chwili Koło liczy ponad 200 przewodników, z tego kilkunastu posiada uprawnienia pilotowania wycieczek również za granicę. Jest jednym z największych tego typu Kół w naszym kraju, od 1997 roku posiada jako pierwsze w Polsce status Stowarzyszenia.

Obchody 70-lecia istnienia Koła zainaugurowała uroczysta msza św., która odbyła się w niedzielę, 14 kwietnia w kościele pw. św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście. O historii malborskich przewodników i ich znaczeniu dla Malborka opowiedział proboszcz parafii i kapelan Koła, ks. Robert Branicki, który podziękował jednej z najstarszych stażem przewodniczek - Janinie Furyk za inicjowanie i pielęgnowanie współpracy z księżmi orionistami.

Gośćmi honorowymi byli: Burmistrz Miasta Malborka, Przewodniczący Rady Miasta Malborka i Wicestarosta Powiatu Malborskiego.

70. lat działalności Koła Przewodników Malborskich wpisało się pięknymi zgłoskami w historię nie tylko Muzeum Zamkowego, ale również w historię Malborka. Koło rozwija się, zdobywa sukcesy i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych organizacji przewodnickich w Polsce. Na zamku co roku padają nowe rekordy frekwencji, wzbogacana jest oferta dla odwiedzających i organizowane kolejne atrakcje. Ale czym byłyby piękne stare zamkowe mury czy spisane w kronikach dzieje, jeśli nie zostałyby odpowiednio pokazane i oprawione opowieścią zawierającą nie tylko suche fakty, ale przede wszystkim ciekawą, spójną i przyciągającą uwagę narrację. Tymi doskonałymi narratorami są właśnie przewodnicy ze Stowarzyszenia Koło Przewodników Malborskich. Są oni również najlepszymi promotorami miasta i regionu oraz współtwórcami szeroko pojętej kultury.Informacja: materiały prasowe UM Malbork
Informacja historyczna: Stowarzyszenie Koło Przewodników Malborskich
Zdjęcia: Jacek Badowski, archiwum Stowarzyszenie Koło Przewodników Malborskich

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.