Wydanie nr 108/2024, Środa 17.04.2024
imieniny: pokaż (10 imion)Klara, Józef, Robert, Radociech, Anicet, Stefan, Izydora, Aniceta, Jakub, Innocenty
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Gmina Sztutowo. Co zmieniło się w gospodarce odpadami w ciągu minionej kadencji?

  • Wydanie nr 108/2024
  • 26 marca 2024, 11:35
  • Robert Zieliński
  • Wiadomości
Gmina Sztutowo. Co zmieniło się w gospodarce odpadami w ciągu minionej… fot. zdjęcie poglądowe
Już za kilka dni wybory samorządowe. 7 kwietnia br. wybierzemy nowych radnych i włodarzy naszych miast i gmin. W wielu samorządach trwa podsumowanie mijającej kadencji oraz podsuwanie pomysłów na najbliższą. A co u was się dotychczas zmieniło?

O zmianach w gospodarce odpadami na terenie gminy Sztutowo podzielił się na swoim profilu społecznościowym obecny wójt Robert Zieliński.

- „Dzisiaj opowiem o tym co zmieniło się w gospodarce odpadami w naszej Gminie w mijającej kadencji w odniesieniu do mojego pomysłu na Gminę z 2018 roku.

Posprzątaliśmy Gminę Sztutowo i cały czas na bieżąco sprzątamy. Nasza gmina jest podawana jako przykład czystości wśród gmin nadmorskich. Już nie musimy organizować społecznych, dużych akcji sprzątania. Robimy to zasobami urzędu. Pozyskaliśmy specjalny ciągnik i zakupiliśmy samochód, które pomagają pracownikom gospodarczym w szybszym reagowaniu na potrzeby uporządkowania naszej gminy. Sami kosimy, podcinamy niskie gałęzie i wykonujemy inne prace porządkowe, co pozwala nam oszczędzać pieniądze.

Zwiększyliśmy częstotliwość odbierania śmieci i dopasowaliśmy ją do potrzeb mieszkańców. W sezonie letnim wiele koszy ulicznych jest opróżnianych nawet dwa razy dziennie. Na bieżąco kontrolujemy firmę zajmująca się zbieraniem naszych odpadów. Udało nam się również znacznie poprawić ściągalność opłaty za odpady. W chwili obecnej jest ona na poziomie około 95 %.

Powołaliśmy komisję ds. gospodarki odpadami, która pracowała nad skutecznymi rozwiązaniami gospodarki śmieciowej w naszej gminie. Skutkiem pracy komisji było włączenie wszystkich podmiotów, włącznie z przedsiębiorcami, do systemu gminnego gospodarowania odpadami, by skończył się proceder podrzucania śmieci. Niestety, po kilku miesiącach ustawodawca zmienił po raz kolejny ustawę dając możliwość przedsiębiorcom opuszczenia gminnego systemu, na co nie mamy wpływu. Podobnie jak i na inne zapisy w ustawie takie jak np. to, że musimy opłatę śmieciową obliczać proporcjonalnie do ilości zużytej wody. Ustawodawca dał samorządom tylko trzy alternatywy: proporcjonalnie od ilości zużytej wody, proporcjonalnie do wielkości gospodarstwa domowego i stawka za osobę w gospodarstwie domowym.

Jako sołtys nie miałem wiedzy, że opłaty pozyskiwane za gospodarkę śmieciową w naszej gminie nie bilansują się z wydatkami, które Gmina Sztutowo ponosiła w związku z gospodarką odpadami, a było to wtedy wymogiem ustawowym i gmina nie mogła pokrywać różnicy z budżetu kosztem innych wydatków.

Przez 4 lata nie podnosiliśmy opłat śmieciowych, tak gospodarowaliśmy budżetem, by zaprowadzić porządek bez uzyskania większych wpływów od mieszkańców do budżetu. Obliczyłem, że dzięki temu, w czasie gdy inne gminy podnosiły opłaty za śmieci, my trwaliśmy w naszej niskiej stawce około 5,70 zł, w naszych gospodarstwach domowych zostało średnio nawet 1700 zł. Przez prawie całą kadencję nasze opłaty za śmieci były najniższe w okolicy, a obecnie są jednymi z najniższych.

Przygotowujemy się do stworzenia gminnego kompostownika i pozytywnie oceniono nasz wniosek złożony na dofinansowanie ze środków KPO na poprawę czystości na terenach publicznych gminy (ulice, plaże). Pozwoli to na ustawienie koszy ulicznych do segregacji co znacznie obniży koszty.

W kolejnej kadencji należy jeszcze popracować nad zmianą regulaminów odbioru śmieci, gdyż są większe potrzeby mieszkańców w zakresie oddawania większej ilości elektrośmieci, gabarytów czy np. opon i gruzu”.

Robert Zieliński
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.