Wydanie nr 327/2024, Piątek 22.11.2024
imieniny: pokaż (4 imiona)Cecylia, Marek, Maur, Wszemiła
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Od 1 stycznia 2024 r. zmiany w dyżurowaniu aptek.

 Od 1 stycznia 2024 r. zmiany w dyżurowaniu aptek. fot. archiwum TvRegionalna24.pl
Przyjęta przez Sejm 17 sierpnia 2023 r. nowelizacja ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw wprowadza od 1 stycznia 2024 r. istotne zmiany w zasadach pełnienia dyżurów przez apteki ogólnodostępne.

Z początkiem nowego roku mieszkańcy naszego miasta zapewne zaobserwowali chaos, jaki panuje w związku z dyżurami aptek w dniach wolnych od pracy i w porze nocnej. Apteki nie pełnią dyżurów, czynne są tylko w dni powszednie w określonych godzinach. Ma to związek z wprowadzoną nowelizacją ustawy Prawo farmaceutyczne, która zmienia zasady dyżurów od 1 stycznia 2024 r. Jak usłyszeliśmy w Starostwie Powiatowym w Malborku, taki stan rzeczy może utrzymać się do połowy lub końca lutego, gdy Powiat wyłoni aptekę ogólnodostępną do pełnienia dyżurów nocnych i w dni wolne od pracy.

Co zatem wprowadza nowelizacja ustawy?

Nowelizacja ustawy na nowo reguluje kwestie pracy aptek ogólnodostępnych w porze nocnej i w dni wolne od pracy. Wprowadza również prawną definicję dyżuru w porze nocnej oraz w dzień wolny od pracy, a także określa zasady ustalania rozkładu pracy aptek na terenie powiatu oraz odpłatności za pełnione dyżury.

Zgodnie z nowelizacją przepisów ustawy Prawo farmaceutyczne dyżury nocne lub w dni wolne od pracy będą odgórnie wyznaczane w miejscowościach będących siedzibami powiatów nieprzekraczającymi 40 tys. mieszkańców według danych Głównego Urzędu Statystycznego. Z kolei w miejscowościach liczących więcej niż 40 tys. mieszkańców, pełnienie dyżurów płatnych ma odbywać się na zasadach fakultatywności, a decyzję o tym każdorazowo będzie podejmował powiat, uwzględniając potrzeby miejscowej ludności i własne możliwości finansowe.

Definicje dyżurów

Dyżurem w dzień wolny od pracy jest dyżur pełniony przez aptekę ogólnodostępną w niedziele i dni świąteczne bez przerwy przez kolejne 4 godziny zegarowe w przedziale czasowym między godzinami 10:00 a 18:00.

Natomiast dyżurem w porze nocnej jest dyżur pełniony przez aptekę ogólnodostępną bez przerwy przez kolejne 2 godziny zegarowe w przedziale czasowym między godzinami 19:00 a 23:00.

W nowelizacji ustawy uregulowano także kwestię podejścia do soboty, która w świetle projektu nie jest potraktowana jako dzień wolny od pracy, tylko jako dzień powszedni. Dlatego ekspedycja apteczna w soboty nie będzie objęta zakresem dyżurów aptecznych w rozumieniu projektowanych przepisów.

Rozkład pracy aptek

Zmieniają się zasady ustalania rozkładu pracy aptek na terenie powiatu. Na podmiot prowadzący aptekę nałożono obowiązek przekazania zarządowi powiatu rozkładu godzin pracy tej apteki na dany rok najpóźniej do dnia 30 września roku poprzedzającego rok, w którym ma być podjęta uchwała. O ewentualnych zmianach tego rozkładu powinien informować z co najmniej 30-dniowym wyprzedzeniem. Przywołane obowiązki dotyczą rozkładu pracy nie tylko w porze nocnej oraz w dni wolne od pracy, lecz także w dni powszednie. W rezultacie, podmioty prowadzące apteki powinny w pierwszej kolejności do 30 września ustalić, w jakich godzinach planowana jest praca aptek w kolejnym roku, w tym również, czy apteki podejmują się pełnienia dyżurów. Należy także zwrócić uwagę, że przepisy te obejmują wyłącznie apteki ogólnodostępne i nie dotyczą punktów aptecznych.

Zarząd powiatu uzyskał uprawnienie do wyznaczenia aptek zobowiązanych do pełnienia dyżurów. W przypadku gdy praca aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu, którego siedzibą jest miasto liczące nie więcej niż 40 tys. mieszkańców, zgodna z przekazanymi przez podmioty prowadzące rozkładami godzin ich pracy, nie gwarantuje zaspokojenia potrzeb ludności, zarząd powiatu wyznacza, w drodze uchwały, aptekę ogólnodostępną do pełnienia dyżurów w porze nocnej lub dyżurów w dni wolne od pracy. Uchwała jest wydawana na okres jednego roku kalendarzowego i określa dni oraz godziny pełnienia dyżurów przez aptekę ogólnodostępną prowadzoną przez określonego przedsiębiorcę.

Co najmniej na 21 dni przed wydaniem uchwały powiat musi poinformować apteki o potrzebie wyznaczenia ich do pełnienia dyżurów, wskazując dni i godziny, w jakich mają być pełnione te dyżury (art. 94 ust. 4). Zaś apteka w terminie 7 dni od dnia doręczenia powyższej informacji, może zgłosić gotowość do pełnienia dyżurów, we wskazanych przez siebie dniach i godzinach.

Dyżury apteczne będą finansowane ze środków NFZ.


 

Źródło: magazyn-recepta.pl

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Ty
Ty 10.01.2024, 09:49
W każdej aptece informacja gdzie można kupić leki
Jan bez ziemi.
Jan bez ziemi. 08.01.2024, 17:01
Co za bełkot. Nie interesują mnie jakieś podstawy prawne. Chcę wiedzieć jakie apteki dyżurują w dni wolne od pracy.
Kim
Kim 08.01.2024, 20:59 (odpowiedź do Jan bez ziemi.)
I wynika to z ustawy nie z powyższego artykułu
Jan bez ziemi.
Jan bez ziemi. 09.01.2024, 16:01 (odpowiedź do Kim)
Czy to takie trudne przeczytać ze zrozumieniem co napisałem?
Kim
Kim 08.01.2024, 20:57 (odpowiedź do Jan bez ziemi.)
W Tczewie i Elblągu doczytaj nie ma obowiązku dyżuru w miastach poniżej 100tyś mieszkańców
Rajca
Rajca 09.01.2024, 15:56 (odpowiedź do Kim)
Co w Tczewie i Elblągu?
Fr
Fr 08.01.2024, 15:26
Dla zwykłego Kowalskiego najważniejsza informacja to gdzie może kupić lek w dni wolne i święta.Czyli grafik powinien być na stronie miasta i dodatkowo wywieszony w każdej aptece. Niepotrzebne zamieszanie.