Wydanie nr 177/2024, Wtorek 25.06.2024
imieniny: pokaż (9 imion)Prosper, Fiebrosław, Wilhelm, Antyd, Eulogiusz, Tolisława, Febronia, Febron, Dorota
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Koncert upamiętniający Mikołaja Kopernika – zaproszenie Muzeum Zamkowego.

Malbork. Koncert upamiętniający Mikołaja Kopernika – zaproszenie… fot. Muzeum Zamkowe w Malborku
Z okazji 550. rocznicy urodzin i 480. rocznicy śmierci Mikołaja Kopernika, Muzeum Zamkowe w Malborku organizuje koncert upamiętniający naszego wybitnego rodaka. Bilety wstępu za 1 zł do nabycia w kasie Muzeum.

Koncert zatytułowany „NICOLAO COPERNICO DEDICATUM” w wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis pod dyrekcją profesora sztuk muzycznych dr Jana Łukaszewskiego, znakomitego dyrygenta i cenionego pedagoga z Gdańska, organizowany jest po raz drugi. Pierwszy odbył się w przeddzień rocznicy śmierci, czyli 20 maja.

Kolejny odbędzie się w sobotę, 27 maja o godz. 20.00 w kościele na Zamku Wysokim.

W programie koncertu znajdzie się muzyka wokalna z różnych epok - od baroku, przez dzieła kompozytorów romantycznych, aż po czasy współczesne. Osią kompozycyjną koncertu są utwory inspirowane postacią wielkiego astronoma „Cztery motety kopernikowskie” Tadeusza Zygfryda Kasserna ze słowami pochodzącymi z poematu religijnego Mikołaja Kopernika, napisanego w języku łacińskim „Septem sidera” w tłumaczeniu Jana Kasprowicza, a także trzyczęściowa kantata „Nicolao Copernico dedicatum” autorstwa jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX w., mistrza chóralistyki Andrzeja Koszewskiego do tekstów Józefa Ratajczaka. Poemat inspirowany oryginalnymi cytatami z pism Kopernika przedstawia ruch doskonały ciał niebieskich, które wiecznie i  koliście toczą się po ruchomej bezmiernej kopule.

- „Chcemy przez ten projekt pokazać Kopernika nie tylko jako nadzwyczajnego naukowca, astronoma, matematyka, prawnika czy lekarza, ale również jako człowieka humanistę, wrażliwego na piękno wszechświata. Będą to wyśmienite, artystyczne wydarzenia wpisujące się w obchody roku kopernikańskiego” - mówi Iwona Orszulak z Muzeum Zamkowego w Malborku. - „Dodatkowym przeżyciem dla słuchaczy zapewne będzie miejsce i wspaniała akustyka pięknego,  zamkowego wnętrza”.

Bilety wstępu za 1 zł do nabycia w kasie Muzeum.

Koncert sfinansowany został z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Muzeum Zamkowe w Malborku
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Magda
Magda 26.05.2023, 23:52
Czy kiedykolwiek doczekamy się jakiegoś fajnego koncertu w tym mieście? Bozeeee! Tu się nic nie dzieje- umieralnia! Zaproscie kogoś ambitnego w końcu a nie byle co i byle jak