Wydanie nr 83/2023, Piątek 24.03.2023
imieniny: pokaż (10 imion)Sewer, Sofroniusz, Marek, Aldmir, Oldmir, Szymon, Dzirżysława, Gabriel, Bertrada, Ademar
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

PZW. Przyducha letnia przyczyną śmierci ryb w Tudze.

PZW. Przyducha letnia przyczyną śmierci ryb w Tudze.  fot. widz TvRegionalna24.pl
Na początku sierpnia ogólnopolskie media informowały o tonach śniętych ryb w Odrze. Każdego dnia dochodziły do nas kolejne, niepokojące informacje dotyczące zatrucia tej rzeki. Wiele osób zastanawiało się, czy przez taki stan rzeczy konsekwencje będą ponosiły również inne regiony Polski. Pod koniec sierpnia w jednym z lokalnych portali pojawiła się informacja o martwych rybach w rzece Tuga w okolicy Nowego Dworu Gdańskiego.

W połowie sierpnia do naszej redakcji jeden z mieszkańców podesłał zdjęcia śniętych ryb. Niestety wiemy tylko, że jest to rzeka Nogat, ale nie odpowiedział, gdzie dokładnie. Zwróciliśmy się do Polskiego Związku Wędkarskiego oddział w Elblągu, który nadzoruje m. in. rzekę Nogat, czy dotarły do niego informacje o pojawiających się ogniskach śniętych ryb na rzece Nogat lub w okolicy? A może pojawiły się już na rzece Tuga lub w jej okolicy?

W międzyczasie jeden z lokalnych portali poinformował o pojawieniu się martwych ryb w rzece Tuga w okolicach Tujska. Jako przyczynę pojawienia się skupiska śniętych ryb Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie (użytkownik kanału w Tujsku) podały bardzo niskie natlenienie wskazujące na przyduchę jako przyczynę śmierci ryb. Przypomnijmy, że w drugiej połowie sierpnia temperatury powietrza często przekraczały nawet 30 stopni Celsjusza. Szacunkowo wydobyto wówczas około 150 kg martwych ryb.

Krzysztof Cegiel, dyrektor biura ZO PZW w Elblągu w odpowiedzi wyjaśnił, że ze względu na panujące w sierpniu warunki atmosferyczne, w tym bardzo wysokie temperatury i niskie stany wód, zawartości tlenu rozpuszczonego w wodzie były niskie lub wręcz krytyczne. Dodał, że wraz ze wzrostem temperatury powietrza zawartość tlenu w wodzie spada.

- „Zjawisku tzw. przyduchy letniej sprzyja pojawiająca się cofka, która uniemożliwia odpływ niedotlenionych mas wody do Zalewu Wiślanego, jak również bujna roślinność występująca na terenie Żuław. W okresie dnia rośliny w procesie fotosyntezy produkują tlen. Natomiast w nocy, wyłącznie zużywają. Pracownicy biura ZO PZW w Elblągu stale monitorują zawartość tlenu w wodzie przy użyciu specjalistycznego multimiernika, w takich ciekach, jak: rz. Nogat (m. Bielnik), rz. Tuga (m. Tujsk, m. Żelichowo, m. Nowy Dwór Gdański), Kanał Marzęciński, Stara Tuga, rz. Wisła Królewiecka. Najmniejsze zawartości tlenu stwierdzono w rz. Tuga (Nowy Dwór Gdański, Tujsk) oraz w kanale Stara Tuga. Tam też wystąpiło zjawisko tzw. dzióbkowania, tj. prób pobierania przez ryby otworem gębowym tlenu z atmosfery. Zjawisko to było obserwowane między innymi w Nowym Dworze Gdańskim w okolicy mostu kolejowego przy drodze wylotowej na Żelichowo” - wyjaśnia Krzysztof Cegiel i dodał, że w wodach użytkowanych przez Okręg PZW w Elblągu do 24 sierpnia br. nie stwierdzono śnięcia ryb wywołanego przyduchą letnią. Jednak takie zagrożenie jest cały czas możliwe.

26 sierpnia br. przeprowadzone zostało kolejne badanie zawartości tlenu w wodzie, a także dotlenienie wody w wybranych miejscach poprzez pływanie łodzią z silnikiem i mieszanie wody śrubą napędową. W granicach miasta Malborka, przy użyciu łodzi nie stwierdzono żadnych śniętych ryb.

- „Śnięcia ryb wystąpiły jedynie w dniu 24.08.2022r. na odnodze Tugi znajdującej się w m. Tujsk - odnoga położona za wałem przeciwpowodziowym i połączona z rzeką za pośrednictwem przepustu z zastawką” - informuje dyrektor biura.

Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Elblągu apeluje o zgłaszanie wszelkich niepokojących sygnałów, jak również o wyjątkowe dbanie o czystość samych rzek i kanałów, jak i ich otoczenia, bo każdy spływ powierzchniowy w wyniku ulewnego deszczu może przyczynić się do wystąpienia śnięć ryb i innych organizmów od wody zależnych.


 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Interwencje TV


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Krzysiu.psi psi
Krzysiu.psi psi 08.09.2022, 19:29
To gdzie i kiedy robiono badania wody? Czy tylko rękę włożył ten pan do wody i juz wie, a może sika do wody i obserwuje? Nie potrzeba laboratorium, oni wiedzą czy woda jest skażona? Pobierają do dziubka wodę i obserwują swoje oczy ? Czy bada się ryby? To pasożyty w rybach mogą powodować tzw dziupkowanie :).
Ale to nie sa żarty, też chcę wiedzieć czy ryby dawane dzieciom nie są zagrożeniem dla zdrowia. Czy to to samo co włośnica ?
Małgorzata
Małgorzata 08.09.2022, 20:16 (odpowiedź do Krzysiu.psi psi)
Czy ryby z Nogatu można jeść? Mąż przynosi ryby i jemy je wspólnie z dziećmi. Nikt nic nie mówił, że mogą być w nich pasożyty zagrażające zdrowiu. Czy to prawda? Nie ma żadnych komunikatów, może ktoś wie czy to jest szkodliwe?
Joanna
Joanna 09.09.2022, 11:58 (odpowiedź do Małgorzata)
Ryby mają pasożyty? Dziecko źle się czuje, może to być objaw że zjadło ryby z robakami? Mąż dostaje ryby od kolegi, napewno łowi je na Nogacie. Przy czyszczeniu szczupaków widziałam wiele razy dziwne długie nitki w mięsie na brzuszkach i kręgosłupie. To straszne, że nikt nie informuje co naprawdę jest w tych rybach, czy ktoś bada wodę i ryby?
Myśliwy Nowego Stawu
Myśliwy Nowego Stawu 08.09.2022, 22:28 (odpowiedź do Małgorzata)
Mięso z zwierzawt, które jest dopuszczane do sprzedaży, nie jest badane pod kątem sparganozy, ponieważ jest to obecnie praktycznie nieznany lekarzom pasożyt. Larwy są trudne do identyfikacji, ponieważ mogą przypominać np. włókna mięśniowe czy ścięgna. Amatorom dziczyzny zaleca się więc długą obróbkę termiczną mięsa lub rezygnację z jego spożycia. Sugeruje się także, by nie pić wody z podejrzanego źródła. Ten rodzaj pasożyta jest bardzo niebezpieczny dla człowieka, tylko gotowanie lub mrożenie poniżej 30 minus. Dlaczego PZW nie przekazuje komunikatów? Tajemnica handlujących rybami z firmy PZW i tego komentatora Krzysztofa Cegła.
Ichtiolog
Ichtiolog 08.09.2022, 19:56 (odpowiedź do Krzysiu.psi psi)
Pobieranie otworem gębowym tlenu , uśmiałem się, jakie wykształcenie ma ten K. Cegieł ? Może zasysały tlen nozdrzami? Niski stan wody powoduje duże stężenie zanieczyszczeń, czy przeprowadzono badania wody?
Oddychanie ryb. Ryby pobierają rozpuszczony w wodzie tlen za pomocą narządów wymiany gazowej zwanych skrzelami. Są one położone po obu stronach gardzieli.
Ryba
Ryba 08.09.2022, 17:43
Przyducha ? A badania wody były zrobione? Krzysztof Cegiel, dyrektor biura ZO PZW w Elblągu może nie wie, ale powinny być pobrane próbki i podane do wiadomości wyniki badania wody. Dokładnie tak samo było w Odrze, mówiono, że to przyducha. Śmieszny dyrektor, tłumaczy, mataczy, niski stan wody i nie zrobiono badań, dlaczego taki laik się wypowiada? Co stało się z jego głową, zapomniał zrobić badania wody? Dlaczego ryby mają robaki, pasożytem w rybach i PZW już dawno powinien się ktoś zająć. Ludzie zjadają ryby z robakami które mogą zagrażać życiu.
Są to larwy nicieni należących do rodziny Anisakidae (Anisakis simplex, Pseudoterranova decipiens a także Contracaecum osculatum i Hysterothylacium aduncum) i mogą być groźne dla człowieka, jeżeli przypadkowo zostaną zjedzone żywe. A ten dyrektor sprzedaje ryby i nie informuje o niebezpieczeństwie ukrytym w mięsie ryby.