Wydanie nr 279/2022, Czwartek 6.10.2022
imieniny: pokaż (9 imion)Fryderyka, Alberta, Brunon, Roman, Bronisław, Baldwin, Baldwina, Askaniusz, Artur
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Muzeum Zamkowe w Malborku zaprasza na wystawę poświęconą szlacheckiemu rodowi w Prusach.

  • Wydanie nr 279/2022
  • 7 lipca 2022, 14:05
  • Muzeum Zamkowe w Malborku
  • KulturaZapowiedzi
W sobotę w oddziale Muzeum Zamkowego w Malborku w Zamku Kwidzyn zainaugurowana zostanie wystawa pt. „Panowie i hrabiowie von der Groeben – szlachecki ród w Prusach”, którą będzie można zwiedzać do 2 października br.

Dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku, Janusz Trupinda oraz dyrektor Centrum Kultury Prus Wschodnich w Ellingen, Wolfgang Freyberg zapraszają na wernisaż wystawy pt. „Panowie i hrabiowie von der Groeben – szlachecki ród w Prusach”, który odbędzie się w sobotę, 9 lipca br. o godz. 17.00 na Zamku w Kwidzynie. Wystawę będzie można zwiedzać od 10 lipca do 2 października br.

Wystawa „Panowie i hrabiowie von der Groeben – szlachecki ród w Prusach” ma na celu ukazanie dziejów jednego z ważniejszych i najstarszych rodów szlacheckich w Marchii Brandenburskiej i w Prusach, ich najwybitniejszych przedstawicieli, relacji z Koroną Polską, a także prezentację dziedzictwa materialnego w postaci muzealiów, archiwaliów oraz fundacji artystycznych, które w dzisiejszych czasach, wraz z zachowanymi zabytkami architektury rezydencjonalnej czy sakralnej, są jedynym świadectwem obecności tego szlacheckiego rodu na Warmii, Mazurach oraz Dolnym Powiślu. 

Wystawa zaaranżowana została w reprezentacyjnych wnętrzach kwidzyńskiego zamku, w którym Groebenowie pełnili niegdyś urząd starostów Kwidzyna i Prabut. Z uwagi na związki sepulkralne oraz fundacje artystyczne, kontekstu historycznego i duchowego należy również dopatrywać się w przestrzeniach sąsiedniej katedry zespolonej z zamkiem, której wnętrze stanowi uzupełnienie i rozszerzenie zasadniczej części wystawy. Wystawa organizowana przez Centrum Kultury Prus Wschodnich w Ellingen/Bawaria oraz Muzeum Zamkowe w Malborku.

- „Zamek w Kwidzynie jest oddziałem Muzeum Zamkowego w Malborku, a więc częścią państwowej instytucji kultury. Jego działalność ukierunkowana jest jednak przede wszystkim na opowiadanie historii lokalnej we wszystkich jej odmianach. Temu służą zbiory Zamku, a także wystawy stałe i czasowe. Członkowie rodu von der Groeben zajmują ważne miejsce w historii Kwidzyna, a w dziejach rodu odbija się skomplikowana przeszłość miasta i regionu” – mówi dr hab. Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku.

Przygotowana ekspozycja ma uwypuklić, spopularyzować, a przede wszystkim wypromować związki von der Groebenów z majoratem w Nowej Wiosce, z miastem Kwidzyn, a także z kwidzyńskim zespołem katedralno - zamkowym.

- „Wystawa, którą Muzeum Zamkowe w Malborku organizuje we współpracy Centrum Kultury Prus Wschodnich w Ellingen/Bawaria uwypukla, popularyzuje, a w szczególności promuje liczne związki von der Groebenów z majoratem w Nowej Wiosce (pow. kwidzyński), z miastem Kwidzyn, a także z kwidzyńskim zespołem katedralno - zamkowym” - komentuje kurator wystawy, pracownik  Muzeum Zamkowego w Malborku, Oddziału Zamek w Kwidzynie. - „Ekspozycja składa z przeszło pięćdziesięciu zabytków o charakterze artystycznym, historycznym oraz militarnym, datowanych na okres od XVII do pierwszej połowy XX wieku. Przedstawia dzieje jednego z ważniejszych i najstarszych rodów szlacheckich w Marchii Brandenburskiej i w Prusach związanego także z Królestwem Polskim, którego korzenie sięgają co najmniej XII, a według legend nawet X wieku. Wystawa przedstawia także najzacniejszych przedstawicieli rodu, w tym Otto Friedrich von der Groeben (1656-1728), sławny podróżnik, założyciel kolonii brandenburskiej w Afryce, pułkownik armii brandenburskiej, generał major w służbie króla Augusta II, starosta Kwidzyna i Prabut”.

Część opisowo-ilustracyjna przedstawia szeroki zakres chronologiczny, obejmujący czasy od X/XI do XX wieku oraz terytorialny – od Marchii Brandenburskiej po wschodnie rubieże dawnych Prus. Pozostała część ekspozycji skomponowana została głównie z zabytków o charakterze artystycznym, historycznym oraz militarnym, datowanych na okres od XVII  do pierwszej połowy XX wieku.

 

 

 

 

Informacja prasowa Muzeum Zamkowego w Malborku

Muzeum Zamkowe w Malborku
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Zapowiedzi


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.