Wydanie nr 183/2022, Sobota 2.07.2022
imieniny: pokaż (8 imion)Otto, Urban, Martynian, Bożydar, Juda, Niegosława, Switun, Juwenalis
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Zmiany we władzach OMGGS.

  • Wydanie nr 183/2022
  • 15 czerwca 2022, 10:26
  • OMGGS
  • Wiadomości
Zmiany we władzach OMGGS. fot. OMGGS
Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, nowym prezesem Rady Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Stanowisko przejmuje z rąk Jacka Karnowskiego prezydenta Sopotu, który pełnił tę funkcję od października 2020 r.

- „Jestem przekonany, że kolejna kadencja pod wodzą Wojciecha Szczurka zaowocuje tym, że w metropolii będzie nam się żyło coraz lepiej” - podkreśla prezydent Sopotu.
 

Gdynia na czele metropolii
9 czerwca odbyło się posiedzenie Rady OMGGS, podczas którego jej członkowie zdecydowali o wyborze Wojciecha Szczurka na prezesa Rady OMGGS. Prezydent Gdyni będzie pełnił funkcję Prezesa aż do wyborów samorządowych. Wiceprezesami Rady OMGGS zostali prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz prezydent Sopotu Jacek Karnowski.
- „Dziękuję za zaufanie. Doświadczenia ostatnich miesięcy pokazały, że doskonale nam się ze sobą współpracuje. Przed nami wiele wyzwań i pracy, szczególnie związanej z przygotowaniem strategii pod realizację projektów współfinansowanych z nowego budżetu Unii Europejskiej. Dalej zabiegać będziemy o ustawę metropolitalną dla Pomorza. Przed nami także uruchomienie MEVO. Zamierzam kontynuować rozpoczęte działania. Jestem przekonany, że w tych trudnych dla samorządu czasach uda się nam wspólnie wiele osiągnąć” - mówi nowy prezes Rady OMGGS, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.
Zmiany we władzach metropolii są konsekwencją zmian w Statucie OMGGS, w którym wprowadzono rotacyjność funkcji Prezesa Rady - kadencja na stanowiskach prezesa i 
wiceprezesów wynosi 20 miesięcy.
 

Podsumowanie sopockiego przewodnictwa w metropolii
Od października 2020 r. do 14 czerwca 2022 r. prezesem Rady OMGGS był Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. Jak sam podkreśla to był trudny czas pandemii, wojny i pomocy osobom uciekającym przed wojną na Ukrainie, który pokazał metropolitalną solidarność samorządów.
- „To było ważne 20 miesięcy w historii metropolii na Pomorzu” - mówi Jacek Karnowski. - „Przez pandemię, a potem wojnę w Ukrainie musieliśmy zmierzyć się z nowymi wyzwaniami. W gronie samorządowców wymienialiśmy się informacjami, jak w czasie pandemii zorganizować pracę szkół czy urzędów, jak poradzić sobie z kryzysem uchodźczym i godnie przyjąć imigrantów. Stworzyliśmy centrum Pomorskiej Pomocy Samorządowej, gdzie wspólnie z metropolitalnymi gminami gromadziliśmy dary dla Ukrainy. Razem z 300 burmistrzami miast europejskich zaapelowaliśmy do Komisji Europejskiej i rządów o zaprzestanie stosunków handlowych z Rosją i Białorusią”.
Kadencja prezydenta Jacka Karnowskiego jako prezesa OMGGS to także czas intensywnego zabiegania o ustawę metropolitalną dla Pomorza. Konferencje, spotkania z samorządowcami i parlamentarzystami - pokazały, jak bardzo potrzebna jest metropolia na Pomorzu.
- „Mimo wielkiej walki, jaką przeprowadziliśmy w OMGGS, od prawie dwóch lat czekamy na rozpoczęcie prac w Sejmie. Przez te 20 miesięcy udało nam się rozwinąć dobrą współpracę pomiędzy mieszkańcami gmin, miast, powiatów i władz lokalnych” - dodaje Jacek Karnowski. - „Mieszkańcy aglomeracji skorzystali ze wspólnych unijnych inwestycji, a także z takich inicjatyw, jak np. wspólne zakupy, które skutkują dużymi obniżkami cen energii. Dziękuję za doskonałą atmosferę współpracy. Teraz czas na kolejne wyzwania. Stowarzyszenie powinno wziąć odpowiedzialność za jedno z najważniejszych zadań metropolii: koordynację komunikacji. Jestem przekonany, że kolejna kadencja pod wodzą Wojciecha Szczurka zaowocuje tym, że w metropolii będzie nam się żyło coraz lepiej” - powiedział prezydent Sopotu Jacek Karnowski.
Wojciech Szczurek będzie prezesem Rady OMGGS od 15 czerwca 2022 r. do wyborów samorządowych w 2023 r. Wcześniej, zgodnie z zasadą rotacyjności, funkcję tę pełnili: Aleksandra Dulkiewicz (od lutego 2019 r. do października 2020 r.) oraz Jacek Karnowski (od października 2020 r. do czerwca 2022 r.). Rada Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot jest organem, który wytycza i weryfikuje strategiczne kierunki rozwoju metropolii. Wybierana jest w demokratycznym głosowaniu przez Walne Zebranie Członków, a jej kadencja równa jest kadencji władz jednostek samorządu terytorialnego. Do kompetencji Rady Stowarzyszenia należy m.in. wybór członków Zarządu, zatwierdzanie przedłożonych przez Zarząd projektów uchwał Walnego Zebrania Członków, w tym projektu rocznego budżetu. Według Statutu Stowarzyszenia Rada składa się z nie więcej niż dwunastu i nie mniej niż sześciu osób, w tym z prezesa i dwóch wiceprezesów. W Radzie każdy powiat ziemski i grodzki ma swojego reprezentanta.

 

 

 

 

Informację i zdjęcia przekazała: Alicja Mongird, rzecznik prasowy OMGGS

OMGGS
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.