Wydanie nr 331/2021, Sobota 27.11.2021
imieniny: pokaż (14 imiona)Wirgiliusz, Jozafat, Zygfryd, Stojgniew, Gustaw, Dominik, Damazy, Zygfryda, Oda, Walery, Maksymilian, Sekundyn, Achacjusz, Achacy
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Farby antyporostowe do jachtów i łodzi [poradnik]

Farby antyporostowe do jachtów i łodzi [poradnik] fot. Zapewnienie długiego życia łodzi to odpowiedzialne zadanie!
W wodnych otchłaniach czyha mnóstwo śmiertelnych niebezpieczeństw w postaci glonów i muszli. W jaki sposób możesz udaremnić plany nikczemnej flory bakteryjnej? I czy warto stawić aktywny opór zgryzotom morza? Tego dowiesz się w tym poradniku.

Czym tak właściwie są farby antyporostowe?

Farby antyporostowe, inaczej antifouling (jeśli ta nazwa nie była Ci wcześniej znana, to teraz możesz zabłysnąć w jachtowym środowisku znajomością slangu) mają w swoim składzie specjalne materiały chroniące. Żywica, biocydy i tlenki miedzi tworzą warstwę ochronną kadłuba, dzięki czemu ten będzie śmigać po słonych wodach. A Ty nie musisz martwić się o zniszczenia! Glony, muszle i wodne procesy gnilne nie będą Twojej łodzi straszne!

Dlaczego są różne rodzaje farb antyporostowych?

Produkty muszą być dostosowane do rodzaju wody, materiału, z którego zbudowana jest Twoja łódź i do jej właściwości (najłatwiej je określić poprzez osiąganą szybkość). Jeżeli Twoja łódka rozwija prędkości powyżej 20. węzłów, to musisz zdać się na tak zwany twardy antifouling. Ten rodzaj ochrony jest polecany do szybkich motorówek i jachtów regatowych. Natomiast miękki antifouling jest dla przeznaczony łódek, które nie przekraczają prędkości 20. węzłów. Zazwyczaj stosuje się go do modeli typowo turystycznych. Ten antifouling po sezonie można łatwo zmyć, co chroni przed jego niepotrzebnym nawarstwianiem. Operację tę wykonuje się za pomocą myjki ciśnieniowej.

Uwaga! Przed zakupem specyfiku, sprawdź, czy będzie on współgrał z materiałem, z którego wykonany jest kadłub. Niektóre produkty nie są przeznaczone do na przykład aluminium. Te informacje powinieneś znaleźć w opisie każdej poszczególnej farby.

Komu farby antyporostowe mogą się przydać?

Dla tych, co pływają rekreacyjnie kilka razy w roku, ten typ ochrony może okazać się zbędnym wydatkiem. Farby antyporostowe działają tylko w wodzie. Poza nią dochodzi do utlenienia. Krótko mówiąc: specyfik traci swoje unikalne właściwości. Natomiast dla wodnych wyjadaczy antifouling może okazać się zbawienny.

Jak pomalować łódź farbą antyporostową?

Kiedy masz wolnych co najmniej 10 godzin (to ważne, malowanie łodzi to czasochłonne zajęcie), to możesz wreszcie przystąpić do nałożenia antifoulingu na łódź. Postępuj zgodnie z poniższymi krokami i instrukcją od producenta.

  1. Nie spiesz się.
  2. Starannie oczyść kadłub specjalnie przystosowanym do tego środkiem odtłuszczającym. Jeśli jest taka potrzeba, użyj podkładu epoksydowego dla ochrony laminatu.
  3. Dokładnie wymieszaj farbę.
  4. Nakładaj farbę nieco powyżej zakładanej linii wody.
  5. Zacznij malować miejsca, które są najbardziej narażone na zniszczenia, czyli tam, gdzie dociera i słońce, i woda.
  6. Nałóż liczbę warstw, określonych na opakowaniu.

O czym warto pamiętać podczas malowania?

Nie oszczędzaj farby! Maluj tak grubą warstwą, jaką zalecono na opakowaniu. Farba antyporostowa działa w ten sposób, że stopniowo uwalnia czynniki chroniące. Kiedy ich zabraknie, ochrona przestanie działać. Szkoda Twoich ciężkich godzin pracy! Ostatecznie tylko na tym stracisz. Zazwyczaj 2 warstwy to minimum, ale szczegóły będą opisane na opakowaniu.

Pamiętaj o odzieży ochronnej. Farba antyporostowa podczas nakładania nie jest przyjazna dla ludzkiego organizmu. Pracuj w odpowiedniej temperaturze, która zależy od rodzaju specyfiku. Większość produktów tego typu jest obciążająca dla ekosystemu.

Krótkie podsumowanie – najważniejsze informacje w pigułce

Zawarta w tym artykule wiedza pozwoli Ci ocenić czy warto inwestować w tego typu ochronę. Pamiętaj, żeby wziąć pod uwagę to, jak często wypływasz w rejs. Rodzaj Twojej łódki i wody, po których pływasz, również mają znaczenie. Jeśli zdecydujesz się na kupno farby antyporostowej, dokładnie wybierz odpowiedni dla łodzi produkt. Przeczytaj dokładnie opis i stosuj się do wszystkich zaleceń.

Zapewnienie długiego życia łodzi to odpowiedzialne zadanie!
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.