Wydanie nr 331/2024, Wtorek 26.11.2024
imieniny: pokaż (10 imion)Leonard, Sylwester, Dobiemiest, Delfin, Lechosława, Lechosław, Jan, Konrad, Sylwestra, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Czy wiesz, jak prawidłowo korzystać z hulajnogi elektrycznej?

  • Wydanie nr 331/2024
  • 17 maja 2021, 13:19
  • Biuro Ruchu Drogowego KGP
  • Na sygnale
Czy wiesz, jak prawidłowo korzystać z hulajnogi elektrycznej? fot. zdjęcie poglądowe
W czwartek, 20 maja br. wchodzi w życie ustawa z dnia 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 720), regulująca status hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego i urządzeń wspomagających ruch oraz zasady korzystania z tych urządzeń w ruchu drogowym.

 

Zarówno hulajnoga elektryczna, urządzenie transportu osobistego, jak też urządzenia wspomagające ruch (np. deskorolka elektryczna) zyskały w ustawie – Prawo o ruchu drogowym swoją definicję, a osoby je użytkujące mają zarówno prawa, jak i obowiązki. Należy podkreślić, że hulajnoga elektryczna i urządzenie transportu osobistego w znowelizowanych przepisach mają status pojazdu.

 

 

 

 

W zasadzie hulajnogą elektryczną mogą jeździć osoby, które posiadają kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 oraz T. Osoby, które ukończyły 18 lat, podobnie jak w przypadku rowerów, mogą korzystać z hulajnogi elektrycznej bez uprawnień. Jednak istnieje również furtka dla dzieci, które nie mają jeszcze 10 lat - mogą jeździć na hulajnogach elektrycznych, ale wyłącznie w strefie zamieszkania i tylko pod opieką osoby dorosłej.

 

 

 

 

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji opracowało tabelę z wybranymi przepisami, która będzie pomocna dla nowo zdefiniowanych użytkowników.

 

 

 

 

Hulajnoga elektryczna – co można, a czego nie?

Podstawowym szlakiem dla hulajnóg elektrycznych ma być droga dla rowerów albo pas ruchu da rowerów. Jeśli wzdłuż drogi prowadzi droga dla rowerów, użytkownik hulajnogi ma obowiązek po niej jechać. Z jezdni osoba na hulajnodze może korzystać, jeśli nie ma drogi albo pasa dla rowerów. Jest to jednak możliwe tylko, gdy na danej drodze maksymalna dozwolona prędkość wynosi nie więcej niż 30 km/h. Jeśli dozwolona prędkość jest wyższa, korzystanie z jezdni odpada i pozostaje chodnik. Po chodniku na hulajnodze elektrycznej można jechać, jeśli nie ma drogi albo pasa ruchu da rowerów, a dozwolona na jezdni prędkość jest wyższa niż 30 km/h.

 

 

 

 

Na chodniku oraz na drodze dla pieszych kierujący hulajnogą ma obowiązek ustępowania pierwszeństwa pieszym i nie ma prawa utrudniać im ruchu. Na hulajnodze elektrycznej nie wolno:

  • jeździć w stanie nietrzeźwości i po użyciu alkoholu (granicą jest 0,2 promila);

  • przewozić zwierząt, ładunków lub innej osoby;

  • ciągnąć innych pojazdów i osób;

  • czepiać się innych pojazdów;

  • jechać po jezdni obok innego uczestnika ruchu;

  • jechać bez trzymania przynajmniej jednej ręki na kierownicy.

 

 

 

 

Przy wyprzedzaniu rowerów, hulajnóg, użytkowników UTO, kolumn pieszych, motocyklistów, itp. należy zachować odstęp nie mniejszy niż 1 m. Zamiar skrętu można sygnalizować kierunkowskazem lub wyciągniętą ręką – jak na rowerze.

Przepisy dają użytkownikom hulajnóg elektrycznych te same przywileje co rowerzystom na drogach rowerowych. Kierujący samochodem, skręcając w drogę poprzeczną, ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa nie tylko rowerzyście jadącemu na wprost, ale też osobom na hulajnogach, rolkach, itp. Hulajnogiści mogą korzystać ze śluz dla rowerów.

 

 

 

 

Ogólnie rzecz biorąc, od 20 maja br. osoba na hulajnodze ma możliwość przemieszczania się po drogach legalnie i w razie wypadku spowodowanego przez osobę trzecią jest chroniona prawem, ale też zachowania obecnie częste i bezkarne, w tym jazda z prędkością ponad 30 km/h, stają się obecnie zabronione.

 

 

 

 

Informacja: Biuro Ruchu Drogowego KGP

Biuro Ruchu Drogowego KGP
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.