Wydanie nr 134/2021, Piątek 14.05.2021
imieniny: pokaż (8 imion)Jeremiasz, Koryna, Bonifacy, Maciej, Wiktor, Dobiesław, Ampeliusz, Fenenna
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Mandat za brak smyczy na spacerze z psem. W sobotę wchodzą zaostrzone przepisy.

Mandat za brak smyczy na spacerze z psem. W sobotę wchodzą zaostrzone przepisy. fot. zdjęcie poglądowe
Jeżeli podczas spaceru będziesz psa prowadzić bez smyczy lub bez kagańca możesz liczyć się z mandatem. Od soboty, 10 kwietnia br. zaostrzają się przepisy związane z opieką nad zwierzętami i niedochowaniem ostrożności przy ich trzymaniu.

 

W sobotę, 10 kwietnia br. wejdzie w życie rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 marca br. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń, m.in. za nieprzestrzeganie środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia. Spacer ze swoim czworonogiem może skończyć się mandatem. Co to oznacza w praktyce?

 

 

 

 

Zgodnie z załącznikiem do wspomnianego wyżej rozporządzenia „za niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia” (art. 77 § 1 Kodeksu wykroczeń) można dostać grzywnę od 50 do 250 zł. Oznacza to, że właściciele psów, które są bez smyczy w miejscu publicznym, np. w parku czy w autobusie mogą spodziewać się mandatu w wysokości 250 zł.

 

 

 

 

Kara może być dwukrotnie wyższa, jeżeli zwierzę jest szczególnie niebezpieczne, a swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka. Zgodnie z art. 77 § 2 Kodeksu wykroczeń „za niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka” grozi mandat w wysokości 500 zł. Warto przy tym podkreślić, że również w sytuacji odwrotnej - gdy powodujemy zagrożenie życia lub zdrowia zwierzęcia - grożą wysokie kary.
Redakcja. Czekamy na Twoje informacje info @ tvregionalna24.pl
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (21)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Yki
Yki 11.04.2021, 21:06
Radził bym też pilnować kotów wypuszczanych z bloków, bo biegają gdzie popadnie a samochód waży 1,5 tony. Chcac ominąć kota trzeba manewrować na oś Południe. Wychodzisz z kotem = tak samo pilnuj
xs
xs 09.04.2021, 12:31
pies musi być pod kontrolą, a to nie znaczy, że musi być na smyczy.
meiw
meiw 09.04.2021, 13:29 (odpowiedź do xs)
Ty to pewnie z tych "wolnościowców", co na maseczki wołają kaganiec? Pies w przestrzeni publicznej musi być pod kontrolą, to znaczy musi być na smyczy. Tak jest rozsądnie, a przede wszystkim takie mamy prawo.
xs
xs 12.04.2021, 09:16 (odpowiedź do meiw)
nikt nie mówi o chodzeniu z psem bez smyczy w centrum miasta. Jednak nie widzę problemu by pies pobiegał ze mną bez smyczy w parku, skoro się mnie słucha. Są ludzie rozsądni i są tacy, którzy otwierają drzwi od klatki i wypuszczają swoje psy na spacer. Też mnie to wkurza.
Krzyżak
Krzyżak 09.04.2021, 12:13
Za zasrane trawniki karać po 500 zł bez pouczeń ! A strażnicy nie po kosciuszki w aucie tylko patrol pieszy I do roboty !
Os.południe czeka !!!
Krzyżak
Krzyżak 09.04.2021, 12:13
Za zasrane trawniki karać po 500 zł bez pouczeń ! A strażnicy nie po kosciuszki w aucie tylko patrol pieszy I do roboty !
Os.południe czeka !!!
Krzyżak
Krzyżak 09.04.2021, 12:13
Za zasrane trawniki karać po 500 zł bez pouczeń ! A strażnicy nie po kosciuszki w aucie tylko patrol pieszy I do roboty !
Os.południe czeka !!!