Wydanie nr 339/2021, Niedziela 5.12.2021
imieniny: pokaż (8 imion)Anastazy, Kryspina, Sabina, Kryspin, Gerald, Pęcisława, Krystyna, Saba
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Jakie certyfikaty powinien mieć dobry czujnik gazu, tlenku węgla i dymu?

  • Wydanie nr 339/2021
  • 14 kwietnia 2020, 14:29
  • Jakie certyfikaty powinien mieć dobry czujnik gazu, tlenku węgla i dymu?
  • Strefa obywatelskaWasze informacje
  • 1 komentarz
Jakie certyfikaty powinien mieć dobry czujnik gazu, tlenku węgla i dymu? fot. Jakie certyfikaty powinien mieć dobry czujnik gazu, tlenku węgla i dymu?
Czujnik tlenku węgla i dymu to urządzenie, które nie kosztuje dużo, a w sytuacji awaryjnej może mieć niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo budynku i jego lokatorów. Podpowiadamy, jak wybrać dobry czujnik.

Dlaczego warto mieć w domu czujnik tlenku węgla, gazu i dymu

Dym można zauważyć i wyczuć, jednak problematyczna pozostaje kwestia tego, kiedy to się stanie. Czujnik na ogół reaguje szybciej niż człowiek. Jeśli chodzi o czad (tlenek węgla), to jest on bezwonny. Nie da się go wyczuć węchem. Tlenek węgla to cichy zabójca. Aby się przed nim bronić, potrzebujemy dwóch rzeczy: dobrej wentylacji oraz czujnika dymu, gazu i czadu. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule: Dlaczego w każdym domu powinien być czujnik gazu?

Ile kosztuje czujnik dymu, gazu i tlenku węgla

To pytanie w ogóle nie powinno padać, bo bezpieczeństwo nie ma ceny. Jednak odpowiemy na nie: średnia cena czujnika tlenku węgla, gazu i dymu wynosi kilkadziesiąt złotych. Dobrym przykładem takiego czujnika jest produkt polskiej firmy www.zamel.com. Zasilany sieciowo czujnik informuje o przekroczonych normach gazu i czadu w powietrzu za pomocą bardzo głośnego sygnału dźwiękowego oraz sygnału optycznego. Urządzenie jest przystosowane do pracy w różnych warunkach. Bezawaryjne działanie jest możliwe w temperaturach 0 – 40°C i przy wilgotności 10 – 95%.

Czujnik prowadzi stały monitoring jakości powietrza. Alarm jest uruchamiany, gdy normy obecności gazu, dymu i tlenku węgla w powietrzu zmienią się o 10%.

Po czym poznać dobry czujnik gazu i czadu

Ponieważ ceny tych urządzeń są mocno zbliżone, trudno wybierać najlepsze na podstawie potencjalnych kosztów. Niejaką wskazówką może być rodzaj zasilania. Czujnik może być zasilany sieciowo lub akumulatorowo. Czujniki gazu potrzebują stosunkowo dużo energii, dlatego na ogół są zasilane sieciowo. Inaczej jest w przypadku czujników czadu, te mogą być zasilane akumulatorowo. Dla własnego bezpieczeństwa warto pamiętać o okresowym kontrolowaniu poziomu naładowania baterii lub akumulatorków. Jeśli w domu często zdarzają się awarie prądu, warto zainwestować w dwa niezależne urządzenia. Czujniki gazu, czadu i dymu muszą spełniać określone normy. I tak, w przypadku czadu certyfikat powinien być zgodny z normą EN50291, czujnik gazu powinien mieć certyfikat zgodny z normą EN50194, czujnik dymu – EN14604. Warto to sprawdzić przy zakupie, by mieć pewność, że sprzęt będzie dobrze pełnił swoją funkcję.

Jakie certyfikaty powinien mieć dobry czujnik gazu, tlenku węgla i dymu?
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
matylda
matylda 30.05.2021, 18:37
dla mnie czujniki to podstawa, mam od zalania, dymu i czadu, wszystkie z lanberga