Oczywiście ciśnie się na usta tylko jedna odpowiedź – TAK! Wiedzą o tym rodzice, członkowie rodzin, nauczyciele, terapeuci pracujący z osobami autystycznymi, przyjaciele. Czy natomiast wiedzą o tym ludzie, którzy nie mają takiej osoby w rodzinie, w gronie znajomych i nie spotykają zbyt często? Co w ogóle wiedzą na temat autyzmu i funkcjonowania osób z autyzmem w społeczeństwie? Czy na widok takiej osoby odwracają głowę, czy uśmiechają się z serdecznością? Potrafią zrozumieć dlaczego się denerwuje i krzyczy, albo mówi coś do siebie patrząc nieobecnym wzrokiem w dal? Jakie tajemnice skrywa w swoim umyśle, jak przeżywa otaczający świat?
2 kwietnia cały świat Świeci Na Niebiesko Dla Autyzmu.
W Polsce 1 na 100 dzieci przychodzi na świat z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i ujawnia się do 3 roku życia. Do dziś nie odkryto jednoznacznej przyczyny powstawania autyzmu, pomimo licznych, wieloletnich badań w tym obszarze. To co możemy zrobić tu i teraz, to zapewnić terapię i naukę od najwcześniejszych lat życia. Im wcześniej zdiagnozowane zostanie zaburzenie i zapewniona wielospecjalistyczna pomoc, tym większa szansa na samodzielne funkcjonowanie w środowisku.
W 1996 roku Parlament Europejski uchwalił Kartę Praw Osób z Autyzmem. Z inicjatywy parlamentu co roku w pierwszym tygodniu grudnia obchodzimy Europejski Tydzień Autyzmu. Celem tego szczególnego tygodnia jest przede wszystkim dostarczenie rzetelnej wiedzy społeczeństwu na temat autyzmu, uwrażliwienie na potrzeby i problemy osób borykających się z tym zaburzeniem.
Na całym świecie, począwszy od 2008 roku w dniu 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu, od kilku lat zwany Światowym Miesiącem Wiedzy na Temat Autyzmu. Najważniejszą inicjatywą w dniu 2 kwietnia jest „Light It Up Blue”, czyli „Zaświeć się Na Niebiesko Dla Autyzmu”, którą zapoczątkowała w 2011 roku amerykańska organizacja „Autism Speaks”, aby wzbudzić ciekawość i sprowokować odbiorców na całym świecie do rozmowy na temat autyzmu. Największe budynki świata, w tym również w Polsce, podświetlane są na niebiesko, ponieważ kolor ten jest kolorem osób dotkniętych autyzmem.
Niebieski Malbork.
Począwszy od roku 2013 Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno – Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Malborku wraz ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Autystycznym i Osobom z Trudnościami w Komunikowaniu Się organizują w miesiącu kwietniu szereg przedsięwzięć o charakterze kulturalnym, społecznym, sportowym i informacyjnym, dekorujemy miasto niebieskimi flagami. Wszystko po to, by mieszkańcy miasta i okolic mogli solidaryzować się z naszymi podopiecznymi, integrować się z ich rodzinami, dowiedzieć się więcej na temat tego zaburzenia i w jaki sposób możemy pomóc osobom ze spektrum.
W Malborku od 1997 roku działa Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno – Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem, który powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym i Osobom z Trudnościami w Komunikowaniu Się. Obejmuje swą opieką dzieci i młodzież w wieku od 3 do 24 roku życia. Dla dzieci młodszych i ich rodziców organizuje dodatkowo zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju, oferuje również pomoc w zakresie bezpłatnego punktu konsultacyjnego. Od ubiegłego roku szkolnego przy ośrodku funkcjonuje Placówka Wsparcia Dziennego w ramach projektu „Pomagamy na niebiesko”. Uczniowie korzystają z codziennych zajęć świetlicowych oraz zajęć indywidualnych, dzięki czemu rodzice mogą realizować się zawodowo bez obaw o swoje pociechy.
„Przybij Niebieską Piątkę”.
W tym roku z powodu pandemii koronawirusa, w kwietniu w inny sposób będą obchodzone Światowe Dni Wiedzy na Temat Autyzmu. Od 2 do 4 kwietnia br. proponujemy wyrazić swoją solidarność z osobami z autyzmem i ich rodzinami poprzez akcję „Przybij Niebieską Piątkę”. Malujemy rękę na niebiesko, odciskamy na kartkach, podpisujemy imieniem i wstawiamy na swój profil społecznościowy lub profil ośrodkowy https://pl-pl.facebook.com/SORWMalbork/ Wszyscy chętni na swoje zdjęcie profilowe nakładają nakładkę związaną z akcją „Na niebiesko dla autyzmu”. Wystarczy kliknąć w zdjęcie profilowe, a następnie „dodaj nakładkę” i w miejscu lupki wpisać „light it up blue” lub „autism awareness month”. Pojawi się wiele opcji, z których można wybrać ulubioną i udekorować swoje zdjęcie. Od 4 kwietnia br. na naszym profilu będziemy umieszczać publikacje, filmy, linki dotyczące wiedzy na temat autyzmu.
Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy przyczyniali się do tego, aby propagować problematykę autyzmu razem z nami. Dziękujemy za liczne wsparcie i apelujemy do państwa – bądźcie z nami w miesiącu kwietniu, nie tylko duchem, ale wesprzyjcie nasze działania w sieci internetowej, by w tym trudnym dla wszystkich czasie pokazać Wasze dobre, życzliwe serca i pamięć o naszych podopiecznych.
Życzymy wszystkim dużo zdrowia!
Aleksandra Ciachorowska, SOR-W dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Malborku