Wydanie nr 172/2024, Czwartek 20.06.2024
imieniny: pokaż (8 imion)Bożena, Bogna, Rafał, Edburga, Gemma, Florentyna, Franciszek, Hektor
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Strażacy apelują - coraz częściej dochodzi do pożarów sadzy w kominie.

Strażacy apelują - coraz częściej dochodzi do pożarów sadzy w kominie.… fot. PSP Malbork
Sezon grzewczy jak najbardziej w pełni. Strażacy co roku w tym okresie mają ręce pełne pracy, ponieważ często dochodzi do pożarów sadzy w przewodach kominowych. Najczęstszą przyczyną jest niesprawny przewód kominowy, co w efekcie może prowadzić do pożaru budynku, a także podtrucia lub zatrucia tlenkiem węglu, zwanego czadem. Pożary sadzy spowodowane są również zaniedbaniami użytkowników kominów. Najważniejszym i podstawowym błędem jest brak czyszczenia przewodów dymowych. Jednak palenie w piecu mokrym drewnem czy śmieciami również prowadzi do osadzania się cząsteczek sadzy w przewodzie.

Do pierwszego zdarzenia doszło w środę, 12 lutego br. w godzinach popołudniowych. Dyżurny SKKP Malbork zgłoszenie o pożarze sadzy w kominie w budynku przy ulicy Admiralicji w Malborku odebrał o 15.38. Po dojeździe pod wskazany adres, dwa zastępy JRG Malbork zabezpieczyły miejsce zdarzenia. Strażacy wygasili palenisko w piecu i rozstawili drabinę mechaniczną. Dwóch ratowników w aparatach powietrznych w koszu drabiny dostało się w pobliże komina i gasiło pożar sadzy przy użyciu piasku. Następnie przeczyścili komin zestawem kominiarskim na odcinku ok. 6 m i wybrali sadzę oraz piasek z wyczystki kominowej. Na zakończenie działań pisemnie przekazali miejsce objęte działaniem ratowniczym właścicielowi wraz z wystawionym zakazem użytkowania przewodu kominowego do momentu kontroli przez zakład kominiarski.

Pożar w Borętach.

Tego samego dnia o godzinie 17.57 wpłynęło kolejne zgłoszenie, tym razem dotyczyło pożaru stropu w budynku mieszkalnym wielorodzinnym w miejscowości Boręty Pierwsze.

Po dojeździe zastępów z JRG Malbork oraz z OSP Lisewo Malborskie do miejsca zdarzenia okazało się, że wstępnie ugaszony został pożar w pomieszczeniu kuchennym w mieszkaniu na parterze. Gaszenia pożaru podjął się właściciel tego mieszkania. Nadpaleniu uległ drewniany strop. Trzy osoby przebywające w obiekcie opuściły go przed przybyciem straży. Na szczęście nie było osób poszkodowanych.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. W całej miejscowości odłączono prąd elektryczny. Ratownicy podali prąd wody na tlący się strop (pomiędzy parterem a pierwszym piętrem) i ugasili pożar. Dokonali częściowej rozbiórki nadpalonego stropu przy użyciu pilarki łańcuchowej w celu wykluczenia obecności ognia. Następnie ratownicy wygasili paleniska w dwóch mieszkaniach na parterze i pierwszym piętrze. Skontrolowali kamerą termowizyjną mieszkania oraz przewody kominowe w obiekcie. Nie wykazano nowych zarzewi ognia. Mieszkania w budynku porządnie przewietrzono. W celu sprawdzenia przewodu dymowego, strażacy ponownie rozstawili drabinę mechaniczną, jednak brak jakichkolwiek oznak pożaru. Na zakończenie działań przekazali miejsce objęte działaniem ratowniczym właścicielom mieszkań z zaleceniem nieużytkowania pieców C.O do momentu kontroli przewodów kominowych przez zakład kominiarski.

W działaniach udział brały 3 zastępy z JRG Malbork i 2 zastępy z OSP Lisewo Malborskie.

Straż pożarna apeluje. Regularnie czyśćmy kominy.

Aby uchronić się przed skutkami zatruć, pożarów i syndromu „chorego budynku” osoby użytkujące instalacje grzewcze z kominami powinny dopilnować, by regularnie było przeprowadzane czyszczenie kominów i ich okresowe kontrole. Statystyki podające liczbę zatruć, podtruć i pożarów spowodowanych nieprawidłowo wykonaną lub wadliwie działającą instalacją kominową, są nadal niepokojące.

Czy wiecie, że podczas procesu spalania paliw stałych (węgla, koksu, drewna, biomasy, ekogroszku itp.) wytwarza się sadza? Są to pozostałości niezupełnego spalenia paliwa w komorze kotła. Sadza częściowo wylatuje kominem ponad dach, a częściowo pozostaje na ściankach komina. I to ona jest przyczyną wielu pożarów.

Obowiązek kontroli okresowej przewodów kominowych.

Obowiązek ten wynika z Ustawy Prawa Budowlanego – art. 5.1, w którym czytamy m.in., że obiekt budowlany wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy, biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno - budowlanych oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, zapewniając spełnienie wymagań podstawowych dotyczących bezpieczeństwa konstrukcji, bezpieczeństwa pożarowego oraz bezpieczeństwa użytkowania.

Obowiązek czyszczenia kominów.

Obowiązek ten określony jest w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów i terenów. W rozdziale 7 pt. „Instalacje i urządzenia techniczne” w §34 czytamy, że:

1. W obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych, w okresach ich użytkowania:

1) od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych – co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;

2) od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 – co najmniej raz na 3 miesiące;

2. W obiektach lub ich częściach, o których mowa w ust. 1, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

3. Czynności, o których mowa w ust. 1 i 2, wykonują osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie.

Co grozi za niestosowanie się do wymogów prawa?

Takie niestosowanie się grozi sankcjami przewidzianymi w ustawie z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń art. 82, § 1 mówi, że „kto nieostrożnie obchodzi się z ogniem lub wykracza przeciwko przepisom dotyczącym zapobiegania i zwalczania pożarów, a w szczególności utrudnia okresowe czyszczenie komina lub nie dokonuje bez zwłoki naprawy uszkodzeń komina i wszelkich przewodów dymowych, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany”.

Kontrola powinna być przeprowadzona w sposób zapewniający uzyskanie wszelkich informacji służących do właściwego określenia sprawności przewodów kominowych oraz podłączeń i możliwości ich bezpiecznego użytkowania przez czas wskazany w ustawie. Konserwację oraz kontrolę użytkownik lokalu może powierzyć jedynie osobie posiadającej odpowiednie kwalifikacje kominiarskie.


 

Informacja i zdjęcia z akcji w miejscowości Boręty: kpt. Damian Tomaszewski, rzecznik prasowy KP PSP Malbork

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
krys
krys 11.05.2020, 10:37
gdyby częściej były jakieś dotacje myśle że ludzie chetnie by wymienili stara instalacje grzewczą albo kupili chociaż czujnik dymu https://www.tanie-og…