Wydanie nr 327/2024, Piątek 22.11.2024
imieniny: pokaż (4 imiona)Cecylia, Marek, Maur, Wszemiła
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Emigracja zarobkowa – od czego rozpocząć poszukiwania pracy?

Emigracja zarobkowa – od czego rozpocząć poszukiwania pracy? fot. Emigracja zarobkowa – od czego rozpocząć poszukiwania pracy?
Wyjazdy zagraniczne w celu podjęcia pracy zarobkowej od lat cieszą się w Polsce niezmienną popularnością. Polacy wyjeżdżają i po kilku pracowitych latach wracają lub postanawiają osiąść na stałe. Jednak zanim podejmie się decyzję o emigracji, warto przemyśleć różne sposoby zdobycia pracy. Jaką drogę najlepiej obrać?

Od czego zacząć?

Najprościej jest zacząć od... wyboru kierunku wyjazdu, czyli kraju, do którego chcemy wyjechać. Na tę decyzję wpływa wiele bardzo indywidualnych powodów. Oprócz tak oczywistych, jak lepsza praca, większa płaca, chęć życia na możliwie wyższym poziomie, mogą dojść jeszcze posiadanie rodziny w danym kraju czy po prostu „zmiana klimatu”. Najpopularniejszymi kierunkami od kilkunastu lat są nieprzerwanie nasi sąsiedzi – Niemcy, a także Wielka Brytania.

Coraz częściej Polacy wybierają także kraje skandynawskie, takie jak Dania czy Norwegia, które potrzebują nie tylko osób do pracy fizycznej, ale też tych z wyższym wykształceniem jak pielęgniarzy, lekarzy czy inżynierów. Praca za granicą jest nie tylko szeroko dostępna, ale też wygodna, jeśli na przykład pracujemy tam i jednocześnie pragniemy utrzymać rodzinę w kraju. Można bez przeszkód i tanio wykonywać przelewy do Polski, aby zapewnić dobry byt bliskim. Dlatego też popularny jest model, w którym tylko jeden członek rodziny wyjeżdża i zarabia dużo więcej niż gdyby na tym samym stanowisku pracował w Polsce.

 

Jakimi metodami szukać pracy za granicą?

Najbardziej znanym sposobem pozyskania pracy za granicą jest otrzymanie jej „po znajomości” lub szukanie jej w kraju ojczystym, przez Internet. Różne bezpłatne portale posiadają w swojej ofercie dziesiątki ogłoszeń o pracę za granicą, od osób prywatnych do agencji. Ma to tę wadę, że administratorzy takich stron często nie mają możliwości weryfikacji czy ogłoszenia są prawdziwe, czy też służą tylko po to, by wyłudzić pieniądze, np. na rzekomy dojazd. Dodatkowo wiele ofert jest już nieaktualnych, przez co traci się więcej czasu przeznaczonego na efektywne poszukiwania.

Kolejną możliwością jest pojechać do wybranego kraju „w ciemno”. Za zaoszczędzone pieniądze wynajmujemy kwaterę na jakiś okres i szukamy pracy na miejscu, najczęściej roznosząc CV po różnych lokalach, firmach itp. Jest to o tyle ryzykowne, że nigdy nie mamy stuprocentowej pewności czy coś znajdziemy.

Bezpieczniejszym i coraz popularniejszym rozwiązaniem jest pomoc agencji pośrednictwa pracy. Takie firmy dopasowują ogłoszenia o zatrudnienie do naszego doświadczenia zawodowego i wymagań, gwarantując przy tym legalnych i zweryfikowanych pracodawców. Organizuje także miejsce zakwaterowania, dojazd oraz pilnuje, aby środki pieniężne były wypłacane na czas. „Opiekuje się” także nami przez cały pobyt. Najważniejsze jest jednak, aby znaleźć certyfikowanego i legalnie działającego pośrednika. Taką legalność można łatwo sprawdzić w Rejestrze agencji zatrudnienia (KRAZ).

Decydując się na zarobek poza granicami kraju rodzimego, warto już wcześniej zadbać o to, by praca na nas „czekała”. Jest to korzystniejsza i przede wszystkim bezpieczniejsza opcja. Zatem szukanie pracy wymaga nieco cierpliwości i przede wszystkim czasu, ale przy odpowiednim przygotowaniu i wymienionym wyżej sposobom – na pewno zakończy się sukcesem.

 

 

Emigracja zarobkowa – od czego rozpocząć poszukiwania pracy?
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.