Wydanie nr 196/2025, Wtorek 15.07.2025
imieniny: pokaż (10 imion)Lubomysł, Daniel, Włodzimierz, Roksana, Egon, Ignacy, Henryk, Niecisław, Dawid, Anna
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork pamięta – uroczystości z okazji 105. rocznicy Plebiscytu i 82. rocznicy Rzezi Wołyńskiej

  • 11 lipca 2025, godz. 15:22
  • ilość zdjęć: 117
11 lipca w Malborku odbyły się uroczystości upamiętniające dwa ważne, choć bolesne wydarzenia z historii Polski – 105. rocznicę Plebiscytu na Ziemi Malborskiej oraz 82. rocznicę Rzezi Wołyńskiej. Mimo deszczowej pogody, mieszkańcy miasta oraz przedstawiciele władz, instytucji i organizacji oddali hołd poległym i przesiedlonym, składając kwiaty i zapalając znicze w miejscach pamięci.

11 lipca to data, która na trwałe wpisała się w historię Polski – zarówno jako dzień plebiscytu, który przesądził o losach Ziemi Malborskiej, jak i rocznica tragicznego ludobójstwa Polaków na Wołyniu. W Malborku, mimo niesprzyjającej aury, odbyły się uroczystości upamiętniające te wydarzenia.
Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod tablicą upamiętniającą pierwszych powojennych osadników z Wołynia – Polaków, którzy po wojnie zmuszeni byli opuścić swoje rodzinne strony i odnaleźć nowy dom na Ziemi Malborskiej. Następnie uczestnicy przeszli pod pomnik upamiętniający bojowników ruchu plebiscytowego, którzy walczyli o polskość Powiśla.
W 2025 roku przypada 82. rocznica Rzezi Wołyńskiej – brutalnego ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów z Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) na polskiej ludności zamieszkującej Wołyń i Galicję Wschodnią. Kulminacja tych zbrodni miała miejsce 11 lipca 1943 roku, w tzw. „krwawą niedzielę”, kiedy zaatakowano ponad 150. miejscowości. Szacuje się, że w wyniku tych działań życie straciło około 100 tysięcy Polaków – w większości kobiet, dzieci i starców.
Tego samego dnia przypada również 105. rocznica Plebiscytu na Powiślu, który był konsekwencją ustaleń traktatu wersalskiego z 1919 roku. Plebiscyt objął m.in. część ówczesnego powiatu malborskiego na wschód od rzeki Nogat. W Malborku zarejestrowanych było niemal 11,5 tys. uprawnionych do głosowania. Za Polską opowiedziało się zaledwie 165. osób, co skutkowało utratą tych terenów na rzecz Niemiec i powrotem ich wojsk w sierpniu 1920 roku. Granica została wytyczona między Niemcami a Wolnym Miastem Gdańsk.
Tegoroczne uroczystości były nie tylko aktem pamięci o przeszłości, ale także symbolicznym wyrazem jedności i wdzięczności wobec tych, którzy walczyli o polską tożsamość i przetrwali najtrudniejsze momenty naszej historii.
Cześć ich pamięci!
Tagi

Powiązane artykuły