Na trzy miesiące utracił uprawnienia do kierowania 60 – letni mieszkaniec powiatu elbląskiego. Siedząc za kierownicą osobowej toyoty, mężczyzna przekroczył dopuszczalną prędkość o 66 km/h. Oprócz zatrzymania prawa jazdy, policjanci ukarali mężczyznę punktami karnymi i mandatem w kwocie 400 złotych. W sobotę około godz. 20.20 policjanci ruchu drogowego na drodze krajowej nr 7 zatrzymali osobową toyotę, za której kierownicą siedział 60 – letni mieszkaniec powiatu elbląskiego. Powodem kontroli była zbyt szybka jazda kierującego w terenie zabudowanym. Pomiar prędkości wykazał, że w terenie zabudowanym kierowca przekroczył dopuszczalną prędkość o 66 km/h. Za popełnione wykroczenie policjanci ukarali mężczyznę mandatem karnym w kwocie 400 złotych oraz 10 punktami karnymi. Funkcjonariusze zatrzymali też na trzy miesiące prawo jazdy mężczyzny. Jeżeli w ciągu najbliższych trzech miesięcy 60 – latek powstrzyma się od kierowania autem, odzyska uprawnienia do kierowania po tym czasie. Jeżeli jednak nie zastosuje się do tej decyzji, to po kolejnej kontroli czas ten przedłużony zostanie o kolejne trzy miesiące.
W niedzielę rano funkcjonariusze interweniowali na drodze w miejscowości Orłowo, gdzie kierujący samochodem wpadł do rowu. Na miejscu funkcjonariusze ustalili, że przyczyną zdarzenia było najprawdopodobniej niedostosowanie prędkości auta do warunków panujących na śliskiej nawierzchni drogi. Na skutek tego kierujący samochodem wpadł w poślizg na łuku drogi, uderzył w przydrożną lampę i wjechał do rowu. W zdarzeniu ni ucierpiała żadna osoba. Policjanci ostrzegają, że w okresie jesienno – zimowym warunki atmosferyczne: opady, niskie temperatury, silne wiatry i szybko zapadający zmrok – w zdecydowany sposób utrudniają kierowcom podróżowanie. Funkcjonariusze apelują o szczególną ostrożność, prawidłowe techniczne przygotowanie aut i dostosowywanie sposobu jazdy do warunków panujących na trasach. Przed zimą każdy kierowca powinien upewnić się, że jego samochód jest sprawny technicznie. Między innymi należy wymienić opony na zimowe, uzupełnić płyny eksploatacyjne, prawidłowo ustawić reflektory i sprawdzić czy wszystkie światła działają. Jeżeli jest taka potrzeba - przed wyjazdem należy odśnieżyć samochód i oczyścić z błota szyby, reflektory i tablice rejestracyjne. Dobrze jest też na bieżąco śledzić prognozę pogody i uwzględniając ją – rozpoczynać podróże z odpowiednią rezerwą czasową.
Notatka prasowa policji mł.asp. Paulina Grzesiowska
W dniach 3-4 grudnia w miejscowości Stare Babki w budynkach przeznaczonych do rozbiórki przeprowadziliśmy ćwiczenia wraz ze Specjalistyczną Grupą Poszukiwawczo – Ratowniczą z Gdańska. Oprócz strażaków z Komendy Powiatowej ćwiczyli również ochotnicy z Jantaru, Marynowa, Nowego Dworu Gdańskiego, Nowej Kościelnicy, Ostaszewa, Stegny i Sztutowa. Założenie ćwiczeń zakładało przejście trąby powietrznej w wyniku, której nastąpiło uszkodzenie obiektów z częściowym ich zawaleniem. Część budynków była niestabilna, przez co, dostęp do kilkunastu osób był znacznie utrudniony.
Scenariusz ćwiczeń zakładał udział w pierwszej fazie działań zastępów z terenu naszego powiatu i realizację podstawowych czynności ratowniczych takich jak: rozpoznanie, wstępne ustalenie liczby osób zaginionych, oświetlenie miejsca zdarzenia, lokalizacja osób znajdujących się w miejscach niedostępnych, udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy, ewakuacja osób poszkodowanych i zagrożonych ze strefy zagrożenia. Dysponowanie Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej z Gdańska odbywało się w realnym warunkach tak, aby sprawdzić w jakim czasie możemy liczyć na wsparcie. Grupa ta miała przydzielone zadania w zakresie specjalistycznym, czyli lokalizację osób z zastosowaniem urządzeń nasłuchowych, geofonów, kamer wziernikowych i termowizyjnych, a także poszukiwanie osób zaginionych z wykorzystywaniem psów ratowniczych. Strażacy z tej grupy wykonywali również działania techniczne polegające na cięciu, kruszeniu, przebijanie się przez gruzy i ściany betonowe i stropy. Wykonywali stemplowanie i stabilizację ścian, ewakuowali poszkodowanych za pomocą technik alpinistycznych.
Działania trwały 24 godziny bez przerwy, więc ćwiczyliśmy również wymianę ratowników, zabezpieczenie logistyczne, pracę sztabu oraz funkcjonowanie łączności. Była to znakomita okazja do nauki i bliższego przyjrzenia się pracy strażaków, którzy doświadczenie zdobywają na całym świecie.
Notatka prasowa KPPSP Nowy Dwór Gd mł.bryg. Tomasz Komoszyński
Wkrótce pełna relacja z ćwiczeń na naszej stronie www.zulawyimierzeja24.pl.