Wydanie nr 319/2024, Czwartek 14.11.2024
imieniny: pokaż (17 imion)Elżbieta, Wszerad, Józef, Antyd, Serapion, Klementyn, Judyta, Hipacy, Laurenty, Kosma, Lewin, Damian, Agryppa, Teodot, Maria, Paweł, Montan
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

NOWY DWÓR GDAŃSKI. POWSTAŁY PSZCZELE OSTOJE MIODODAJNE W MIEŚCIE - 30.06.2015

NOWY DWÓR GDAŃSKI. POWSTAŁY PSZCZELE OSTOJE MIODODAJNE W MIEŚCIE -… fot. Edyta Kozakiewicz/ miastonowydwor.pl
Gmina Nowy Dwór Gdański w wyniku rozstrzygnięcia konkursu na zadania z zakresu edukacji ekologicznej dla województwa pomorskiego, ogłoszonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w ubiegłym roku, otrzymała dofinansowanie na realizację zadania pn. „Pszczoła o kwiaty woła – kampania społeczna dla ochrony pszczół” w wysokości 50.000 zł. Zgodnie z założeniami, zadaniem kampanii było budowanie świadomości społecznej mieszkańców gminy Nowy Dwór Gdański w zakresie potrzeby ochrony pszczół, ich roli w ekosystemie i sposobu w jaki możemy pomóc tym małym stworzeniom.

Realizacja zadania trwała od stycznia bieżącego roku i aktualnie zakończyła się. W tym czasie powstał projekt zagospodarowania dwóch ostoi miododajnych, wśród mieszkańców rozprowadzone zostały próbki nasion kwiatów miododajnych wraz z metryczką zawierającą informacje na temat w jaki sposób możemy przyczynić się do zwiększenia populacji pszczół oraz zawierających opis kwiatów miododajnych. W miesiącu kwietniu odbyło się seminarium poświęcone tematyce ochrony małych zapylaczy. To właśnie one odpowiedzialne są za zapylanie ok. 70% gatunków roślin uprawnych na świecie, zapewniają lepszą jakość owoców i warzyw, podnoszą wydajność upraw. Niektóre z gatunków bez pracy pszczół w ogóle by nie owocowały. Pszczoły zapylają nie tylko rośliny użytkowe, ale również rośliny dzikie, tworzące różne ekosystemy lądowe.

Te zbiorowiska roślinne produkują tlen niezbędny do życia. Wyginięcie pszczół miałoby trudne do oszacowania konsekwencje dla ludzi i środowiska przyrodniczego Ziemi. Pamiętać należy słowa Karola Darwina, który stwierdził, że „Gdy zniknie ostatnia pszczoła na ziemi - człowiekowi pozostaną cztery lata życia”. Seminarium skierowane było do działkowiczów, rolników, właścicieli domków jednorodzinnych, zarządców wspólnot oraz wszystkich zainteresowanych tematyką mieszkańców miasta i gminy. W czasie seminarium miała miejsce również degustacja naturalnego miodu z pasieki wykład naukowy oraz pogadanka praktykującego pszczelarza. Zgodnie z projektem utworzone zostały dwie wzorcowe ostoje dla pszczół przy ul. Sienkiewicza (róg Krótkiej) i przy ul. Gdańskiej (róg Jaśminowej) urozmaicone domkami dla pszczół i ławeczkami.

Do nasady zostały dobrane sadzonki miododajnych i wieloletnich kwiatów. Ostoje mają pobudzać aktywność mieszkańców w zakresie urządzania swoich małych ogrodów kwietnych, mają być inspiracją i wzorem do naśladowania. Zieleńce z pewnością upiększą i urozmaicą centrum naszego miasteczka pełniąc przy tym walor edukacyjny. Będzie to z pewnością także przyjazne miejsce dla odpoczynku.

Rozmowa z p. Jolantą Kupiecką - koordynatorką projektu z ramienia Urzędu Miejskiego.

Zapraszamy na wideo.

Edyta Kozakiewicz
Przejdź do komentarzy

 

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
emeryt
emeryt 02.07.2015, 16:18
Po prostu mistrzostwo świata! 50 tysięcy złotych wywalone w błoto. Roślinki, bylinki i inne miododajne kwiatki są sadzone również na rabatach kwiatowych i nie trzeba było ku temu żadnych projektów. Koszulkę do spania Pani Kupiecka sobie zafundowała. Na pytanie czy to jest bezpieczne odpowiedź jest jedna - nie! Owszem pszczoła sama nie zaatakuje, ale już np. przygnieciona jak najbardziej. I teraz pszczoła siada na ręku dziecka i niezauważona zostaje zgnieciona. Przy dzisiejszym poziomie alergenów to jest niebezpieczne! Mam wrażenie, że gdyby w urzędzie pojawił się człowiek oferujący wirówki do wzbogacania uranu to na środku miasta zostałyby ustawione. Pieniądze unijne wydawajmy, ale z głową. Projekt musi mieć sens, dlaczego inwestujemy w pszczółki, a nie w dzieci? Gdzie są płotki wokół placów zabaw. Psy srające w piasku są normalnym obrazkiem. Po co wydawać pieniądze na wymianę piasku w piaskownicy?