Wydanie nr 265/2024, Sobota 21.09.2024
imieniny: pokaż (9 imion)Bernardyna, Hipolit, Jonasz, Marek, Laurenty, Mateusz, Ifigenia, Bożeciech, Melecjusz
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

„BEZPIECZNE OSTASZEWO” – DEBATA O ŻYCIU WOLNYM OD UZALEŻNIEŃ. OSTASZEWO - 15.05.2015

  • Wydanie nr 265/2024
  • 18 maja 2015, 16:39
  • Na sygnale
„BEZPIECZNE OSTASZEWO” – DEBATA O ŻYCIU WOLNYM OD UZALEŻNIEŃ.… fot. kpp nowy dwór gd.
Policjanci i dyrekcja ostaszewskiej szkoły zaprosili młodzież do dialogu społecznego na temat konsekwencji używania środków psychoaktywnych i sposobów przeciwdziałania tym zagrożeniom. W spotkaniu aktywny udział wzięli zaproszeni goście - pisarka Izabela Chojnacka – Skibicka oraz wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kamionku Wielkim wraz z opiekunem panem Sławomirem Żukowskim. Rozmowa na trudne tematy zilustrowana osobistymi świadectwami osób, które pokonały swoje problemy z uzależnieniem, ma uświadomić młodzieży, że ich życie i bezpieczeństwo w znacznej mierze zależy od nich samych i pomimo młodego wieku już dziś podejmują wybory, które mają konsekwencje w dalszym życiu.

W piątek z budynku Zespołu Szkół w Ostaszewie odbyła się debata społeczna pod hasłem „Bezpieczne Ostaszewo”. Jej organizatorami byli policjanci z nowodworskiej jednostki oraz dyrekcja szkoły, a adresatem spotkania byli uczniowie klas gimnazjalnych i klasy VI – te szkoły podstawowej. Specjalnymi gośćmi spotkania byli: Izabela Chojnacka – Skibicka -autorka powieści „Miłość na gruzach Kosowa” i „Zupa z pokrzyw”, a także 6 – osobowa grupa wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kamionku Wielkim wraz z wychowawcą Sławomirem Żukowskim.

W spotkaniu uczestniczył też Wójt Gminy Ostaszewo Michał Chrząszcz, a także pracownicy i przedstawiciele instytucji związanych na co dzień z szeroko pojmowanym bezpieczeństwem gminy. Spotkanie rozpoczęło się od prelekcji policjantów z Zespołu ds. Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii, którzy w swoim wystąpieniu przedstawili młodzieży nie tylko aspekty i działania prawne podejmowane przez policję w zakresie demoralizacji nieletnich, ale również uświadomili młodym ludziom szereg innych zagrożeń, z jakimi wiążą się najmniejsze nawet próby używania substancji psychoaktywnych. Następnie, w swoim wystąpieniu Izabela Chojnacka – Skibicka opowiadając słuchaczom o swoich doświadczeniach i trudach pokonania własnych słabości, starała się przestrzec młodzież przed ryzykownymi zachowaniami i przekonywała, że nie ma sytuacji beznadziejnych, bez wyjścia, że zawsze warto szukać pomocy u innych osób i instytucji. Ostatnie z wystąpień należało do gości z Kamionka Wielkiego. W tej części sześciu chłopców wraz ze swoim wychowawcą Słąwomirem Żukowskim ze szczerością i odwagą opowiedziało rówieśnikom o swoich doświadczeniach z różnego rodzaju środkami odurzającymi i ich destrukcyjnym wpływie na ich życie. W swoich wypowiedziach zarówno wychowawca MOW, jak i jego podopieczni zachęcali rówieśników do poszukiwania alternatywnych form aktywnego spędzania wolnego czasu i korzystania z pomocy dorosłych w przypadkach różnorakich problemów towarzyszących okresowi buntu i dorastania.

Osobiste i szczere doświadczenia gości wywołały mnóstwo pytań wśród uczestników debaty. Wzruszające i inspirujące do rozważań wystąpienie – grupa z Kamiona Wielkiego podsumowała w nietypowy sposób prezentując na koniec swój spryt, zwinność, muzykalność i wrażliwość w programie tanecznym, nad jakim w ramach rozwijania własnych zainteresowań pracują wraz ze swoim wychowawcą. W podziękowaniu za aktywność muzyczną chłopków, uczennice z ostaszewskiej grupy PaT odwzajemniły się swoim pokazem tanecznych umiejętności prezentując taniec tzw. „belgijkę”. Zarówno policjanci, jak i dyrekcja oraz całe grono pedagogiczne szkoły, mają nadzieję, że piątkowe spotkanie przekona młodych mieszkańców ostaszewskiej gminy do tego, że bezpieczne życie – to między innymi życie wolne od uzależnień i zainspiruje uczestników debaty do podejmowania właściwych życiowych wyborów. Policjanci dziękują Pani Alicji Redlickiej - Dyrektorowi Zespołu Szkół w Ostaszewie i pracownikom szkoły za współpracę przy organizacji debaty profilaktycznej i gratulują aktywnej postawy w zakresie przeciwdziałania przestępczości i demoralizacji wśród nieletnich. Wszystkim wspaniałym gościom organizatorzy debaty dziękują za obecność, aktywne uczestnictwo i wsparcie.

Przejdź do komentarzy
Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.