Dzisiejszy dzień obfitował w szereg inicjatyw związanych z podsumowaniem akcji trwającej przez cały miesiąc kwiecień, mający na celu propagowanie wiedzy na temat Autyzmu i przybliżenie innym, z jakim problemem borykają się rodzice dzieci dotkniętych tą chorobą. Uczestnicy konferencji w Żuławskim Parku Historycznym mieli okazję zobaczyć film "Autyzm - miłość ponad wszystko", który przedstawiał szczery obraz autyzmu. Na przykładach kilku rodzin zobrazował istotę problemu, że są różne przypadki i każde dziecko wymaga innej terapii. Pokazał nieprzewidywalność rozwoju choroby który sprawia, że niektóre dzieci mają nieprzeciętne zdolności, podczas gdy inne stają się zagrożeniem dla bliskich. Rodzicom pozostaje jedynie bezgraniczna miłość i poświęcenie.
Gościem konferencji była jedna z mam dziecka z autyzmem, która przedstawiła z czym jej rodzina zmaga się każdego dnia. Pani Sylwia Czerwińska- opowiadała o swoich doświadczeniach z tą chorobą, podjętych próbach leczeniach, możliwych terapiach, o sposobach leczenia dostępnych w naszym kraju. Inne mamy, obecne na sali zadawały pytania, wymieniały doświadczenia.
Dokonano również rozstrzygnięcia konkursu plastycznego (temat powiatowego konkursu plastycznego: „AUTYZM - MAM TAK SAMO JAK TY SWÓJ ŚWIAT A W NIM…” . Jury konkursowe w osobie pani dyrektor ośrodka Joanny Dudek wraz z wicestarostą Barbarą Ogrodowską wybrały najlepsze prace. O godz.15.00 odbył się pełen wzruszeń i emocji spektakl na deskach Żuławskiego Ośrodka Kultury „Imiona autyzmu”, w wykonaniu dzieci z autyzmem, rodziców oraz nauczycieli SOSW im. Ireny Sendlerowej. Scenariusz sztuki powstał na podstawie opowiadania Roksany Jędrzejewskiej -Wróbel „Kosmita” oraz na podstawie powieści Lisy Genowa „Kochając syna”. Sztuka "Imiona Autyzmu" to nie tylko sztuka, gra świateł, muzyka, sala wypełniona po brzegi, szacowni goście oraz rodzice pełni dumy ze swoich pociech, to także próba zobrazowania w prostym języku codziennego życia dzieci z autyzmem oraz ich rodziców chwytająca za serce.
Po spektaklu obecni goście m.in burmistrz miasta Jacek Michalski, wicestarosta Barbara Ogrodowska, dyrektor muzeum Stutthoff Piotr Tarnowski, inspektor policji Wacław Łokuciewski i wiele innych osób zwpisali się do księgi pamiątkowej.
Więcej na temat akcji:http://www.zulawyimierzeja24.pl/aktualnosci/6045,kwiecien-miesiac-wiedzy-na-temat-autyzmu-nowy-dwor
Jutro 07 maja (czwartek) – UROCZYSTE PODSUMOWANIE AKCJI „NIE BĄDŹ ZIELONY W TEMACIE AUTYZMU. W KWIETNIU BĄDŹ NIEBIESKI”
9.30 – zbiórka uczestników przy stadionie (max. 30 osób z 1 placówki). „Niebieski” przemarsz ulicami miasta na plac przed Żuławskim Ośrodkiem Kultury. – uczestnicy przychodzą w niebieskich ubraniach, przynoszą ze sobą niebieskie gadżety (balony, kwiaty, wstążki).
10.00 – uroczyste rozpoczęcie.
10.30 – rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Mam tak samo jak Ty, swój świat a nim….”, wręczenie nagród laureatom.
10.45 – występ dzieci i młodzieży z SOSW im. Ireny Sendlerowej
11.15 – rozstrzygnięcie konkursu na zbiórkę niebieskich nakrętek. wręczenie nagród, dyplomów, podziękowań.
11.30 – układanie obrazu z nakrętek (przedstawiciele placówek oświatowych, przedstawiciele władz)
12.15 – wspólne pamiątkowe zdjęcie „niebieskiej rodziny” i wypuszczenie niebieskich balonów
12.30 – zakończenie imprezy
Zapraszamy do fotogalerii z dzisiejszego dnia oraz na relację wideo NAD fotogalerią. Wkrótce dodatkowo zamieścimy nagranie całego spektaklu.
Będę ponownie. To mega wrażenia....
cudowne, pelne emocji przezycie, wielki szacunek i podziekowanie dla wykonawcow tego spektaklu. widz
Zapraszamy na sztukę "Imiona autyzmu". już w czerwcu. Darmowe wejściówki do odebrania w SOSW, ul. Warszawska 52
Piękny spektakl. Gratuluję
Mega emocje. Mnóstwo wzruszeń. Wielki szacunek dla autorów.