Wydanie nr 319/2024, Czwartek 14.11.2024
imieniny: pokaż (17 imion)Elżbieta, Wszerad, Józef, Antyd, Serapion, Klementyn, Judyta, Hipacy, Laurenty, Kosma, Lewin, Damian, Agryppa, Teodot, Maria, Paweł, Montan
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

PRZEDSTAWICIELE ZESPOŁU SZKÓL NR 2 Z NOWEGO DWORU NA SEMINARIUM "SPOJRZENIE NA EDUKACJĘ REGIONALNĄ"- 12.03.2015

W poniedziałek 9 marca 2015 r. w Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku odbyła się konferencja o charakterze seminarium „ Spojrzenie na edukację regionalną” połączona z warsztatami WorldCafe.

Wydarzenie adresowane było do nauczycieli z wszystkich poziomów edukacyjnych zainteresowanych edukacją regionalną i międzykulturową z woj. pomorskiego. Celem seminarium i warsztatów było poszerzenie wiedzy na temat specyfiki edukacji regionalnej i jej odmian, metodyki edukacji regionalnej i międzykulturowej, wymianą doświadczeń praktycznych między subregionami Pomorza oraz wspieranie rozwoju kompetencji międzykulturowych uczniów. Licznie zgromadzeni uczestnicy seminarium w pierwszej części wysłuchali wykładu prof. Kazimierza Kossak-Główczewskiego z Uniwersytetu Gdańskiego na temat teoretycznych podstaw edukacji regionalnej. Drugą część seminarium stanowił panel, podczas którego zaproszeni do dyskusji nauczyciele i pasjonaci regionalizmu próbowali pokazać specyfikę edukacji regionalnej na Pomorzu, jej uwarunkowania społeczno-kulturowe, historyczne i przyrodnicze subregionów i jaki mają one na nią wpływ. W trzeciej, warsztatowej części uczestnicy seminarium pracowali w pięciu grupach problemowych. Między innymi zastanawiano się jak wykorzystać środowisko lokalne i regionalne w edukacji, rozmawiano o roli kultur domowych, a także o tym, czy gwara ma znaczenie we współczesnym świecie.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz naszego województwa, Pomorskiego Kuratorium Oświaty, regionaliści z uczelni pomorskich oraz reprezentanci poszczególnych regionów kulturowych Pomorza (Kaszuby, Kociewie, Powiśle, Ziemia Słupska, Lęborska i Bytowska. Region Żuław jako prelegent reprezentował nauczyciel Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim pan Łukasz Kępski.

W trakcie swojego wystąpienia opowiedział on zebranym o specyfice historycznej naszego regionu, budowaniu tożsamości oraz najnowszych pomysłach związanych z edukacją regionalną w Delcie Wisły. Wśród nich nie mogło zabraknąć oczywiście projektów ''Duchy Nowego Dworu Gdańskiego, czyli spacer po nieistniejącym krajobrazie kulturowym miasta'' oraz ''Nowy Dwór Gdański - tajemnice miasta'', których realizatorami byli uczniowie naszej szkoły. Historyk z ZS nr 2 opowiedział również o nowym projekcie Klubu Nowodworskiego „Żuławy. Lubię to!”. W spotkaniu wzięli udział także Dyrektor ZS 2 Wioletta Przyborowska oraz nauczyciel bibliotekarz Maria Sobczyk.

Konferencja w Gdańsku pokazała jak wielkie jest zapotrzebowanie na tego typu spotkania w środowisku nauczycielskim.

Edyta Kozakiewicz
Przejdź do komentarzy
Podziel się:
Oceń:

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.