Wydanie nr 203/2025, Wtorek 22.07.2025
imieniny: pokaż (8 imion)Wawrzyniec, Bolesława, Magdalena, Pankracy, Laurencjusz, Albin, Naczęsława, Benona
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Ponad ćwierć miliarda na bezpieczeństwo Pomorza - samorządy omówiły plan działań na lata 2025–2026.

Ponad ćwierć miliarda na bezpieczeństwo Pomorza - samorządy omówiły… fot. FB Leszek Sarnowski
W Gdańsku odbył się Konwent Starostów Województwa Pomorskiego, podczas którego przedstawiono i omówiono rządowy Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na lata 2025–2026. W wydarzeniu uczestniczyła wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz oraz przedstawiciele powiatów, w tym delegacja z Nowego Dworu Gdańskiego.

Podczas Konwentu Starostów Województwa Pomorskiego, który odbył się w czwartek, 17 lipca w Gdańsku przedstawiono kluczowe założenia Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na lata 2025–2026. Program określa strategiczne kierunki rozwoju systemu bezpieczeństwa oraz sposoby finansowania działań mających na celu zwiększenie odporności regionów na sytuacje kryzysowe.

Wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz omówiła z przedstawicielami samorządów szczegóły dotyczące realizacji programu oraz podziału środków przyznanych z budżetu państwa. Na 2025 rok Pomorskie otrzyma prawie 284 mln zł, z czego 90 procent trafi bezpośrednio do samorządów. Ponad 38 mln zł przeznaczono na potrzeby straży pożarnej.

Powiat Nowodworski reprezentowały starosta Barbara Ogrodowska oraz Sekretarz Powiatu Magda Woźniak.

Program, wdrażany na podstawie ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, przewiduje realne inwestycje i działania w sześciu kluczowych obszarach:

  1. Obiekty zbiorowej ochrony – budowle ochronne, miejsca doraźnego schronienia oraz centralna ewidencja tych obiektów.

  2. Zabezpieczenie logistyczne i ciągłość dostaw – zapewnienie podstawowych usług oraz uzupełnienie zasobów w sytuacjach kryzysowych.

  3. Utrzymanie i rozwój podmiotów ochrony ludności – wsparcie Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG), Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz organizacji pozarządowych. W ramach tego obszaru planowany jest zakup sprzętu ratowniczego i logistycznego oraz realizacja działań humanitarnych.

  4. Edukacja i szkolenia – organizacja szkoleń, kampanii edukacyjnych oraz rozwój zaplecza badawczo-rozwojowego w zakresie ochrony ludności.

  5. Bezpieczna Łączność Państwowa – modernizacja systemów alarmowania i powiadamiania, niezbędnych w sytuacjach zagrożenia.

  6. Korpus obrony cywilnej – utworzenie krajowej rezerwy, szkolenie personelu oraz odpowiednie oznakowanie jednostek realizujących zadania z zakresu ochrony cywilnej.

Dzięki rządowemu wsparciu i szerokiej współpracy administracji rządowej z samorządami, Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej ma szansę przynieść wymierne korzyści w całym regionie – zarówno w kontekście prewencji, jak i szybkiego reagowania na zagrożenia.


 

Informacja: Starostwo Powiatowe w Nowym Dworze Gdańskim

Zdjęcia: FB Leszek Sarnowski

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.