W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi, pomorscy policjanci prowadzą spotkania profilaktyczne, podczas których przekazują najmłodszym, ale także ich opiekunom, najważniejsze wskazówki, jak bezpiecznie spędzić ten zimowy czas. Dla policjantów pełniących służbę w tak zwanym terenie to okres wzmożonej pracy.
- „Funkcjonariusze drogówki będą kontrolować autokary przewożące dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek, ale także wszystkich innych uczestników ruchu. Kierowcy będą sprawdzani między innymi pod kątem trzeźwości, stanu technicznego pojazdu i przestrzegania przepisów ruchu drogowego” - tłumaczy mł. asp. Karolina Figiel, Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Gdańskim.
Okres ferii to nie tylko bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Ogólnopolska akcja pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku” została przygotowana przez Biuro Prewencji KGP i poświęcona jest tematyce bezpieczeństwa osób przebywających w górach i korzystających z terenów narciarskich. Wiodącym celem wspomnianej akcji jest propagowanie odpowiedzialnych postaw narciarzy i snowboardzistów, uzupełnienie wiedzy z zakresu odpowiedzialności prawnej w związku z naruszeniami przepisów obowiązujących na stokach i upowszechnianie Dekalogu Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS).
- „Zarówno tym dzieciom, które wyjeżdżają na ferie, ale także tym, które spędzają ten wolny czas w miejscu zamieszkania należy zwrócić uwagę na podstawowe zasady bezpieczeństwa. Podstawą każdej aktywności i zabawy jest zachowanie zdrowego rozsądku i odpowiedzialność za siebie i za innych” - dodaje mł. asp. Karolina Figiel.
Niewątpliwie należy też przypomnieć temat zabezpieczenia domu, czy też mieszkania przed wyjazdem na ferie.
- „Niezwykle istotne podczas pozostawiania swojego dobytku wyjeżdżając poza miejsce zamieszkania jest dokładne sprawdzenie i zabezpieczenie okien. Stosownym jest zasłonięcie szyb żaluzjami lub roletami, a w przypadku posiadania tych antywłamaniowych upewnienie się, że są zamknięte na klucz. Warto wyposażyć się również w system alarmowy, dodatkowe oświetlenie i kamery monitoringu, które skutecznie odstraszają potencjalnych włamywaczy, a w przypadku kiedy dojdzie do działania przestępców, pomagają w ich zidentyfikowaniu” - wylicza policjantka. - „Niewłaściwym jest pozostawianie drogocennych przedmiotów na tak zwanym widoku. Schowajmy biżuterię, gotówkę i inne wartościowe przedmioty np. w sejfie. Warto także właściwie ubezpieczyć miejsce swojego zamieszkania. Należy również poprosić zaufanego sąsiada, przyjaciela albo członka rodziny o doraźne doglądanie twojego domu. Może on odebrać pocztę, zapalić światło dając do zrozumienia potencjalnemu złodziejowi, że mieszkanie nie zostało pozostawione puste”.
Nie należy też chwalić się wyjazdem w mediach społecznościowych, a z fotorelacjami z wyjazdu warto poczekać do momentu powrotu z wypoczynku. Unikniemy w ten sposób zagrożenia, gdyż przestępcy często śledzą nasze wpisy w Internecie.
- „Pamiętajmy, że lepiej jest „zapobiegać niż leczyć”. Przestrzegając wspomnianych zasad możemy spokojnie i bez zbędnego stresu cieszyć się wyjazdem na zimowy wypoczynek. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, czy pytań należy skontaktować się z najbliższą jednostką Policji” - podsumowuje mł. asp. Karolina Figiel. - „Życzymy Wam wszystkim bezpiecznego wypoczynku i udanych ferii!”