Wydanie nr 329/2024, Niedziela 24.11.2024
imieniny: pokaż (13 imiona)Dobrosław, Pęcisław, Gerard, Emilia, Flora, Franciszek, Protazy, Jan, Biruta, Jaśmina, Felicjana, Felicjanna, Agnieszka
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Apache będą stacjonowały w Malborku.

Apache będą stacjonowały w Malborku. fot. źródło: MON
Nie cichną echa po podpisaniu umowy przez wicepremiera i szefa MON Władysława Kosiniaka – Kamysza na zakup od Stanów Zjednoczonych 96. śmigłowców uderzeniowych AH-64E Apache. Umowa ta zmieni nie tylko oblicze polskiego lotnictwa, ale także malborskiego nieba, bowiem część z tych maszyn trafi na stan 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku.

Na lotnisku Latkowo w Inowrocławiu 13 sierpnia br. wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak – Kamysz, w obecności wiceministra Pawła Bejdy i przedstawicieli przemysłu zbrojeniowego, podpisał umowę na zakup śmigłowców AH-64 dla Wojska Polskiego.

- „To umowa, która zmienia oblicze lotnictwa, zmienia oblicze funkcjonowania polskiej armii i stanowi element dopełnienia zakupów, które się dokonują. Filozofia funkcjonowania polskich sił zbrojnych, to jest współdziałanie, to jest integracja. Nie mogą wojska pancerne funkcjonować bez dobrego rozpoznania, nie mogą funkcjonować dobrze bez śmigłowców. Nie mogą funkcjonować dobrze bez dronów, bez sił powietrznych. To wszystko jest systemem naczyń połączonych i współdziałania. Jesteśmy odpowiedzialnym rządem i zdajemy sobie sprawę z tego, jakie decyzje podejmujemy i co jest dzisiaj najważniejsze. Nie ma sprawy ważniejszej niż pokój. To jest dla polityków zadanie bezwzględnie konieczne. Wojsko ma być gotowe do wojny, do obrony, jeżeli taka przyszłaby konieczność. Politycy mają robić wszystko, żeby pokój panował, żeby pokój zwyciężył. To jest nasza misja, to jest w ogóle misja cywilizowanych narodów. To nas łączy ze Stanami Zjednoczonymi. Umiłowanie pokoju, umiłowanie wolności, umiłowanie sprawiedliwości, umiłowanie demokracji. To są wspólne wartości, które same się nie obronią. Wartości ze swej nazwy i ze swych atrybutów nie bronią się siłą swoich argumentów. Bronią się siłą swego społeczeństwa, siłą sojuszy i siłą swej armii” - - mówił podczas podpisania umowy na nowoczesne śmigłowce wiceprezes Rady Ministrów.

Przedmiotem podpisanej dziś umowy z rządem Stanów Zjednoczonych jest dostawa 96. śmigłowców uderzeniowych AH-64E Apache wraz pakietem logistycznym (a w tym sprzęt do wykonywania obsług śmigłowców, sprzęt lotniskowo-hangarowy i wsparcie techniczne) i szkoleniowym (szkolenia specjalistyczne dla pilotów i personelu technicznego oraz symulatory kompleksowe i zadań cząstkowych) oraz zapasem amunicji i części zamiennych. 

- „Bardzo dziękuję, na ręce pana ambasadora, rządowi Stanów Zjednoczonych, panu prezydentowi Bidenowi, który osobiście był zaangażowany w proces zakupu śmigłowców dla polskiej armii, w proces przekazania też najnowocześniejszych technologii, bo przecież to jest zgoda Kongresu, Pentagonu, Departamentu Stanu. Wszyscy są zaangażowani. Pan ambasador Brzeziński osobiście, często wiem, że rozmawiał z prezydentem Stanów Zjednoczonych, prezydentem Bidenem na ten temat. To osobiste też zaangażowanie sekretarza Austina w proces transformacji polskiej armii. Szczególny moment zakupu Abramsów, dlatego, że dla Abramsów Apache są niezbędnym elementem. Bardzo dziękuję panie ambasadorze za to jednoznaczne postawienie sprawy” – podkreślił wicepremier.

Podpisanie umowy było poprzedzone wcześniejszym zawarciem umowy offsetowych z trzema amerykańskimi firmami zbrojeniowymi w ramach których pozyskanych zostanie szereg technologii i know-how w zakresie obsługi technicznej, wsparcia i utrzymania gotowości bojowej śmigłowców uderzeniowych AH-64E, które trafią na uzbrojenie Sił Zbrojnych RP.

- „96. sztuk Apache to po armii amerykańskiej największa liczba śmigłowców szturmowych tego typu poza armią amerykańską w innych siłach sojuszniczych. Mają je Brytyjczycy, ma Izrael, ma Korea Południowa, Australia, ale najwięcej będzie miała Polska. (…) Sprzedaż to nie jest kwestia zrobienia i ubicia interesu. To jest kwestia przekazania know-how też w wielu wypadkach. (…) To jest kwestia odpowiedzialności komu to powierzasz i to jest, powiem szczerze, największa gwarancja bezpieczeństwa. To jest praktyczna gwarancja bezpieczeństwa. Pakiet logistyczny, pakiet szkoleniowy, symulatory i amunicja wszystko to jest w tym zawarte. Trzy umowy offsetowe, inwestycje w zakłady w Łodzi i w Dęblinie. Śmigłowce będą obecne w bazach tutaj w Inowrocławiu, Świdniku i Malborku. Zobaczcie państwo jak wiele miejsc w Polsce będzie zaangażowanych w obsługę, infrastrukturę, w wypełnianie tych działań treścią. (…) Pozyskujemy zdolności do serwisowania, naprawy, modernizacji i doposażenia. Chciałbym bardzo serdecznie też podziękować na ręce przedstawicieli polskiego przemysłu zbrojnego polskiego i amerykańskiego za tą kooperację współpracy” - mówił wicepremier.

Pozyskane śmigłowce uderzeniowe AH-64E Apache trafią do 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych. Zastąpioną obecnie używane przestarzałe i postradzieckie śmigłowce szturmowe z rodziny Mi-24. Dla zapewnienia prawidłowego wdrożenie śmigłowców uderzeniowych AH-64E Apache do Sił Zbrojnych RP na podstawie zawartej rok temu umowy szkoleniowej z rządem USA pierwsi polscy piloci i inżynierowie ukończyli już szkolenia na tego typu śmigłowcach w USA, a obecnie proces ten jest kontynuowany.

- „Jeszcze raz wszystkim dziękuję, którzy się do tego przyczynili. Przede wszystkim polskim pilotom, którzy są gotowi posługiwać się najnowocześniejszym sprzętem, korzystać, użytkować i dobrze pożytkować go na cele bezpieczeństwa państwa polskiego i naszych sojuszników. Bardzo serdecznie dziękuję oficerom, dowódcom, żołnierzom bo dla was to jest sprzęt, który wy będziecie użytkować, a wy będziecie go użytkować, dla nas, dla naszego bezpieczeństwa. Dziękuję naszym sojusznikom ze Stanów Zjednoczonych, naszym przyjaciołom, wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego kontraktu. (…) 96 śmigłowców Apache dla Polski staje się faktem” - podkreślił szef MON.

Śmigłowce uderzeniowe AH-64E Apache zapewnią zupełnie nowe zdolności bojowe Lotnictwu Wojsk Lądowych w zakresie rażenia celów i rozpoznania. Stanowi to także kolejną epokową zmianę w zakresie unowocześniania i rozwoju lotnictwa śmigłowcowego Sił Zbrojnych RP. Polska stanie się także drugim największym użytkownikiem po USA tych śmigłowców na świecie.

- „Mamy to proszę państwa. Mamy 96 sztuk śmigłowców Apache. To jest niezwykła jednostka bojowa, niezwykła jednostka rozpoznawczo-szturmowa. Nie ma na świecie drugiego takiego śmigłowca jak Apache pod każdym względem. Te 10 miliardów dolarów to jest ubezpieczenie naszego państwa, ubezpieczenie naszej wolności. Te 10 miliardów dolarów, tak ciężko wypracowane przez naszego podatnika polskiego, za co też chcę przyłączyć się z podziękowaniem, to jest gwarancja tego, że odstraszymy tych, którzy mają niecne zamiary wobec Rzeczypospolitej Polskiej, a jednocześnie damy żołnierzom Wojska Polskiego, pilotom Wojska Polskiego niesamowite narzędzie rozpoznawczo-szturmowe. (…) Chcę wrócić jeszcze do offsetu, bo proszę państwa, my to co było postawione na głowie - stawiamy na nogi. Najpierw ma być offset. Offset, który pozwoli na zaimplementowanie technologii związanych z produktem, który kupujemy. Offset, który będzie między innymi pozwalał na to, że będziemy mogli remontować, serwisować te Apache, serwisować silniki tych śmigłowców” - mówił z kolei wiceminister Paweł Bejda.


 

Źródło: gov.pl

Zdjęcia: MON

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.