Wydanie nr 198/2024, Wtorek 16.07.2024
imieniny: pokaż (10 imion)Benedykt, Faust, Stefan, Eustacjusz, Eustachy, Andrzej, Dzierżysław, Carmen, Ermegarda, Irmegarda
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Wkrótce Dni Otwarte Żuławskich Zabytków.

Wkrótce Dni Otwarte Żuławskich Zabytków. fot. Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego - Klub Nowodworski
Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego - Klub Nowodworski wraz z kilkudziesięcioma partnerami z Żuław zaprasza do udziału w 11. edycji Dni Otwartych Zabytków. Kilkadziesiąt miejsc udostępnionych dla zwiedzających, spacery tematyczne i rozmowy z unikatowymi ludźmi to nie lada gratka dla wszystkich miłośników delty Wisły.

Dni Otwarte Żuławskich Zabytków to jedno z najważniejszych wydarzeń na Żuławach. W dwa dni w roku dla turystów, pasjonatów udostępniane są zabytkowe kościoły, domy podcieniowe, budynki użyteczności publicznej oraz wiele innych starych miejsc z niesamowitą historią. To możliwość porozmawiania z ich właścicielami i wysłuchania opowieści o ratowaniu, ochronie krajobrazu kulturowego delty Wisły.

Od 2013 roku organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego - Klub Nowodworski.

- „Gdy zorganizowaliśmy pierwszą edycję Dni Otwartych Żuławskich Zabytków było to wyłącznie kilka obiektów, w większości udostępnionych przez naszych znajomych lub sympatyków Klubu Nowodworskiego, głównie z powiatu nowodworskiego. Już wtedy dostrzegliśmy duże zainteresowanie wydarzeniem. Dziś Dni Otwarte to wielkie wydarzenie, które przyciąga ludzi z całej Polski. Z czego bardzo się cieszymy, bo to zawsze ma duże znaczenie zarówno dla rozwoju turystyki i promocji Żuław, ale także zachowania tych obiektów” - podkreśla prezes Stowarzyszenia Marek Opitz, sam będący właścicielem zabytkowego obiektu - domu podcieniowego Mały Holender.

Tegoroczna edycja Dni Otwartych Żuławskich Zabytków odbędzie się już po raz jedenasty. W tym roku podczas dwóch dni - 22 i 23 czerwca będzie można zobaczyć 46. miejsc. Wśród nich są zabytkowe domy podcieniowe w Marynowach, Cyganku/Żelichowie czy Trutnowach. Jak co roku sporo atrakcji dla zwiedzających przygotowali właściciele zagrody Schonbaum Chmielove czy domu podcieniowego w Mikoszewie.

- „Sporo będzie się działo również na Żuławach Gdańskich” - zaznacza historyk z Muzeum Żuławskiego w Nowym Dworze Gdańskim Łukasz Kępski. - „W Mokrym Dworze będzie można zapoznać się z historią przeniesionego z Wyszogrodu wiatrak typu paltrak. W Wiślinie natomiast zostanie zaprezentowana drewniana wieża/brama cmentarna wzniesiona przez Jakuba Jantzena w końcu XVIII w., w której wnętrzu zachowały się niesamowite inskrypcje. Będzie możliwość wysłuchania wykładu przygotowanego w Bibliotece na Żuławach. A co najważniejsze będzie można wejść i zobaczyć wnętrze oszałamiającego - moim zdaniem -  kościoła w Krzywym Kole”.

Jednym z głównych wydarzeń będzie również wykład prof. Piotra Bireckiego z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu poświęcony sztuce sakralnej na Żuławach, który odbędzie się 23 czerwca o godz. 11:00 w Cerkwi pw. św. Mikołaja w Cyganku/Żelichowie.

- „W tym roku pojawiły się również spacery tematyczne. Duża zasługa w tym nowych przewodników po Muzeum Żuławskim. W trakcie Dni Otwartych Żuławskich Zabytków będziemy wspólnie zwiedzać Tujsk, Rybinę, Cyganek/Żelichowo oraz Nowy Dwór Gdański” - dodaje Łukasz Kępski. - „Osobiście zachęcam do rozpoczęcia swoje przygody z Żuławami od Muzeum Żuławskiego mieszczącego się w Żuławskim Parku Historycznym w Nowym Dworze Gdańskim. Tam również czekać będzie na Państwa przewodnik”.

Ze szczegółowym programem oraz mapką z udostępnionymi do zwiedzania miejscami można się zapoznać pod linkiem: https://www.klubnowodworski.pl/index.php/2-uncategorised/647-dni-otwarte-zulawskich-zabytkow-22-23-06-2024

 

 

Informacja organizatora

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.