Wydanie nr 177/2024, Wtorek 25.06.2024
imieniny: pokaż (9 imion)Prosper, Fiebrosław, Wilhelm, Antyd, Eulogiusz, Tolisława, Febronia, Febron, Dorota
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Powiat nowodworski. Kolejne zabytki zostaną uratowane.

Powiat nowodworski. Kolejne zabytki zostaną uratowane. fot. Źródło: internet/kościół pw. św. Elżbiety Węgierskiej w Lubieszewie
Dzięki uchwale podjętej przez radnych województwa pomorskiego zostaną uratowane kolejne zabytki. Z budżetu przeznaczonych zostanie ponad 2,9 mln zł na m.in. wzmocnienie murów, remont stropów i dachów oraz odnowienie ołtarzy, ambony i organów we wnętrzach zabytkowych kościołów. Dzięki temu wsparciu przeprowadzone zostaną remonty obiektów w powiecie nowodworskim.

Podczas ostatniej sesji radni województwa pomorskiego podjęli uchwałę w sprawie udzielenia dotacji w wysokości 2,9 mln zł na przeprowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych, które poprawią stan zachowania cennych zabytków z naszego regionu oraz zapobiegną ich dalszemu niszczeniu.

Wśród projektów, które zostały pozytywnie zaopiniowane przez Zarząd Województwa Pomorskiego, znalazły się zabytki z powiatu nowodworskiego.

Największe wsparcie otrzymają: parafia greckokatolicka pw. św. Mikołaja w Żelichowie na rekonstrukcję hełmu wieży kościoła etap III - 293 tys. zł oraz parafia rzymskokatolicka pw. św. Elżbiety Węgierskiej w Lubieszewie na konserwację i restaurację barokowego, polichromowanego stropu kościoła etap V - 200 tys. zł.

Na odtworzenie po pożarze budynku zabytkowego mieszkalnego (dawnej gospody z funkcją mieszkalną z 1887 r.) w zakresie odbudowy ganku południowego wraz z izolacją poziomą i pionową ściany południowej otrzyma Lech Urbankiewicz „Dobre spanie” w Jazowej – kwota dofinansowania 115 507,00 zł.

Parafia rzymskokatolicka pw. św. Anny w Marynowach na konserwację rzeźb i antependium ołtarza głównego (ostatni etap) otrzyma 44 507,00 zł.

Parafia greckokatolicka pw. św. Mikołaja w Żelichowie na konserwację dwóch obrazów z parapetu empory – Upadek pod Krzyżem, Złożenie Chrystusa do grobu (XVII w.) otrzyma 14 tys. zł.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.