Wydanie nr 196/2024, Niedziela 14.07.2024
imieniny: pokaż (11 imion)Marcelin, Ulryk, Kamil, Tuskana, Franciszek, Dobrogost, Kosma, Marceli, Izabela, Damian, Angelina
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Możemy już zastrzec numer PESEL – w jakim celu to się robi?

Możemy już zastrzec numer PESEL – w jakim celu to się robi? fot. zdjęcie poglądowe
Jeżeli nie chcesz, by ktoś wykorzystał twój numer PESEL bez twojej wiedzy, od dzisiaj możesz go zastrzec. Można to zrobić przez Internet lub w urzędzie. Dzięki temu będziesz miał pewność, że nikt nie weźmie na ciebie kredytu lub nie kupi na raty.

Od piątku, 17 listopada każda pełnoletnia osoba może zastrzec swój numer PESEL. Możemy to zrobić elektronicznie – przy użyciu aplikacji mObywatel lub osobiście w urzędzie gminy, na poczcie lub placówce bankowej. Ma to związek z obowiązującą ustawą z 7 lipca br., która ma na celu ograniczenie niektórych skutków kradzieży tożsamości. Mowa tu o wyłudzeniach środków finansowych np. przez zaciągnięcie kredytu na inną osobę bez jej zgody i wiedzy – udzielona zostanie pożyczka bez weryfikacji PESEL, to nie będziemy wówczas mogli domagać się zaspokojenia roszczenia z tytułu tej umowy ani też zbyć wierzytelności powstałej z tego tytułu. Dotyczy to również zwalczania zjawiska tzw. SIM swappingu - wyrabiania duplikatu karty SIM, która w przyszłości może zostać użyta do nielegalnych transakcji.

Każdy może zastrzec lub cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL

Do zastrzeżenia lub cofnięcia zastrzeżenia numeru PESEL w urzędzie potrzebny jest wniosek złożony w postaci papierowej i podpisany własnoręcznie. Po złożeniu wniosku i pozytywnej weryfikacji tożsamości, organ gminy zarejestruje zastrzeżenie lub cofnięcie zastrzeżenia PESEL w rejestrze. Na zakończenie wyda wnioskodawcy właściwe potwierdzenie.

Zastrzeżenie numeru PESEL będzie można odwołać, np. przed planowanym zaciągnięciem kredytu, ale tylko przez aplikację mObywatel i Profil Zaufany lub osobiście w organie gminy.

Od 1 czerwca 2024 r. wejdzie w życie ustawowy obowiązek weryfikacji numeru PESEL przy zawieraniu np. umowy kredytowej lub pożyczki. Oznacza to, że banki, notariusze czy instytucje kredytowe będą musiały – przed zawarciem umowy – sprawdzić, czy dany PESEL był zastrzeżony.

Zgodnie z obowiązującą ustawą, jeżeli istnieje zastrzeżenie numeru PESEL, wówczas osoby nie mogą odpowiadać za zobowiązania, które zostały bez ich wiedzy zaciągnięte.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.