Wydanie nr 107/2024, Wtorek 16.04.2024
imieniny: pokaż (10 imion)Benedykt, Bernadeta, Charyzjusz, Leonid, Erwin, Patrycy, Lambert, Urban, Julia, Ksenia
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. 60-lecie Biennale Exlibrisu w Muzeum Zamkowym. Wideo

Malbork. 60-lecie Biennale Exlibrisu w Muzeum Zamkowym. Wideo fot. TvRegionalna24.pl
W Letnim Refektarzu na Zamku Średnim w Malborku odbyła się uroczystość 60-lecia Biennale Exlibrisu. Po wręczeniu nagród laureatom otwarte zostały wystawy: „XXVIII Biennale Exlibrisu Współczesnego Malbork 2023” oraz „Głębia światów. Henryk Feilhauer”.

Na tegoroczny konkurs XXVIII Międzynarodowego Biennale Ekslibrisu Współczesnego w Malborku 1963-2023 napłynęły 834 prace wykonane przez 243 artystów z 33 krajów.

W sobotę, 3 czerwca w Muzeum Zamkowym w Malborku odbyło się uroczyste uhonorowanie laureatów i wyróżnionych artystów. Medalami Honorowymi i dyplomami oraz nagrodami pieniężnymi (w wysokości 7 tys. zł. 6 tys. zł i 5 tys. zł) jury wyróżniło: Andrzeja Bortowskiego, Miroslava Hlinka z Czech i Mykhailo Drimaylo z Ukrainy.

Równorzędne wyróżnienia XXVIII Biennale w postaci Medali Honorowych z dyplomami otrzymało 10 artystów - Piotr Michał Kirkiłło z Wielkiej Brytanii, Anna Trojanowska, Ivan Rusaczek z Polski, Tomasz Barczyk, Ryszard Baloń, Paweł Bińczycki, Przemysław Bukowski, Konstantin Kalynovych z Ukrainy, Peter Vladimirov Chinovski z Bułgarii oraz Ivo Mosele z Włoch.

Przyznano również nagrody specjalne: Nagrodę Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków - Stanisław Cholewa, Nagrodę Burmistrza Miasta Malborka - Pietro Paolo Tarasco z Włoch, wyróżnienie im. Henryka Feilhauera za najlepszy miedzioryt dla młodego artysty - Iwona Piejko, Nagrodę Dyrektora Muzeum Zamkowego związaną z jubileuszem 60-lecia Międzynarodowego Biennale Ekslibrisu Współczesnego w Malborku 1963-2023 – Ryszard Baloń, Nagrodę Towarzystwa Bibliofilów Polskich w Warszawie - Jerzy Waygart oraz Medal Pamiątkowy im. Janusza Mikołaja Szymańskiego ufundowany przez Barbarę Klein-Szymańską: Roman Nowoszewski, Włodzimierz Rudnicki, Krystyna i Sylwester Staniewiczowie oraz Barbara Klein-Szymańska.

Przemówienia tłumaczone były na język angielski oraz język migowy.

Po uroczystości, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku Janusz Trupinda otworzył wystawę „XXVIII Biennale Exlibrisu Współczesnego Malbork 2023”, podczas której zaprezentowano 311 prac 130 artystów z 23 krajów, zakwalifikowanych przez jury do udziału w wystawie pokonkursowej. Kuratorem jest Aleksandra Krupa-Bykowska. Wystawa dostępna jest dla zwiedzających.

Dyrektor zaprosił również do obejrzenia wystawy pt. „Głębia światów. Henryk Feilhauer”, nieżyjącego już artysty związanego z Międzynarodowym Biennale Exlibrisu Współczesnego.

 

Więcej szczegółów w materiale wideo.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.