Wydanie nr 35/2023, Sobota 4.02.2023
imieniny: pokaż (3 imiona)Joanna, Weronika, Częstogoj
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Powiat nowodworski. Seniorze nie daj się oszukać - policyjna debata społeczna.

  • Wydanie nr 35/2023
  • 8 grudnia 2022, 14:26
  • KPP Nowy Dwór Gdański
  • Na sygnale
Powiat nowodworski. Seniorze nie daj się oszukać - policyjna debata… fot. KPP Nowy Dwór Gdański
Dbając o bezpieczeństwo lokalnej społeczności, policjanci z KPP w Nowym Dworze Gdańskim oraz Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Dworze Gdańskim zorganizowali i przeprowadzili debatę społeczną skierowaną przede wszystkim do osób starszych. W trakcie spotkania rozmawiano na temat różnych form oszustw, do których uciekają się przestępcy. Omówiono także sposoby jak się przed nimi uchronić.

W środę, 7 grudnia br. o godz. 11:00 w miejscowości Jazowa w świetlicy wiejskiej przybyłych gości przywitał Komendant Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Gdańskim, insp. Piotr Wiśniewski, który omówił cel debaty, podkreślając, jak ważnym aspektem jest bezpieczeństwo osób starszych, a także, jak nie dać się oszukać osobom, które podają się za przedstawicieli różnych instytucji oraz krewnych. Zwrócił również uwagę na przestępców, którzy próbują wyłudzić pieniądze, podając się za pracowników wykonujących zawody społecznego zaufania m.in. za policjantów.

- „Policjanci przypomnieli uczestnikom, że gdy zadzwoni osoba podająca się za funkcjonariusza policji, należy pamiętać o tym, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o szczegółach prowadzonych przez siebie spraw oraz nie proszą o przekazanie im żadnych pieniędzy” - informuje mł. asp. Karolina Figiel ,oficer prasowy KPP w Nowym Dworze Gdańskim.

Debata prowadzona była w postaci prezentacji multimedialnej. Zawarte były przykłady mechanizmów działania sprawców wyłudzających pieniądze m.in. metodą na tzw.: „wnuczka”, „policjanta”. Policjanci wskazywali, na co uważać w kontaktach z osobami próbującymi nieuczciwie zachęcić nas do podpisywania różnego rodzaju umów np. w trakcie różnych pokazów, jak również w miejscu zamieszkania.

- „Kolejną kwestią, jaka została poruszona w trakcie spotkania, było omówienie, kogo nie należy wpuszczać do domu, gdzie nie należy przechowywać gotówki i jak bezpiecznie pobierać pieniądze z kont bankowych, czy bankomatu. Wszyscy zebrani mieli możliwość wyrażenia swoich spostrzeżeń i uwag na temat poprawy bezpieczeństwa na terenie miasta. Policjanci na bieżąco udzielali odpowiedzi na pytania mieszkańców, realizując tym samym założenia przedmiotowej debaty” - dodaje policjantka.

Kluczowym elementem debaty było wskazanie mieszkańcom zagrożeń zdiagnozowanych na podstawie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, a także potrzebę oczekiwań społeczności lokalnej w zakresie poprawy bezpieczeństwa. Dzielnicowy przedstawił informację dotyczącą porządku publicznego na terenie gminy, podkreślając przy tym zasadniczą rolę społeczności lokalnej w wymianie informacji na temat potencjalnych zagrożeń. Omówił także założenia programu „Dzielnicowy bliżej nas”, informując o możliwości i sposobach kontaktu z policjantem „pierwszego kontaktu”.
- „Debata ta miała również za zadanie uzmysłowienie naszym seniorom, a często przecież babciom i dziadkom, że przestępcy tak naprawdę chcą w różnych sytuacjach wykorzystać ich dobre serca do swoich niecnych celów. Dlatego pamiętajmy, nie dajmy się oszukać w Internecie!” - podsumowała mł. asp. Karolina Figiel.

Na zakończenie Komendant Powiatowy Policji w Nowym Dworze Gdańskim podziękował wszystkim za udział w debacie podkreślając, że dzięki takim spotkaniom możemy poznać potrzeby i oczekiwania seniorów a tym samym wypracować wspólne metody działania w zakresie poprawy ich bezpieczeństwa.
Policjanci dziękują sołtys Joannie Koprowskiej, księdzu proboszczowi Adamowi Sokólskiemu oraz Dorocie Sobocińskiej za pomoc w organizacji debaty.

KPP Nowy Dwór Gdański
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.