Wydanie nr 172/2024, Czwartek 20.06.2024
imieniny: pokaż (8 imion)Bożena, Bogna, Rafał, Edburga, Gemma, Florentyna, Franciszek, Hektor
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

DW515. Wiadukt w Dzierzgoniu zamknięty dla ruchu samochodowego.

DW515. Wiadukt w Dzierzgoniu zamknięty dla ruchu samochodowego. fot. ZDW Gdańsk
Jak poinformował Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku, w związku ze stwierdzonym złym stanem technicznym, stanowiącym zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, a w szczególności stanowiącym zagrożenie katastrofą budowlaną, wiadukt w ciągu drogi wojewódzkiej nr 515 (na trasie Malbork – Dzierzgoń – Susz) nad zlikwidowaną linią kolejową w Dzierzgoniu został awaryjnie zamknięty dla ruchu samochodowego. ZDW zapowiedział również, że ze względu na brak porozumienia z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w sprawie uszkodzonego wiaduktu, ZDW planuje pilną inwestycję w postaci budowy nowego wiaduktu w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącej konstrukcji. Wyznaczone zostały objazdy.

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku wiadukt zamknął w środę, 7 grudnia br. około godz. 12.00. Wskazuje, że przyczyną tej decyzji jest przede wszystkim zły stan techniczny obiektu, który może zagrażać życiu korzystających z niego osób.

Komunikat ZDW w Gdańsku w sprawie awaryjnego zamknięcia wiaduktu w ciągu DW515 nad zlikwidowaną linią kolejową w Dzierzgoniu.

- „Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku informuje, iż w związku ze stwierdzonym złym stanem technicznym, stanowiącym zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska, a w szczególności stanowiącym zagrożenie katastrofą budowlaną, w dniu dzisiejszym tj. 7 grudnia 2022 roku około godz. 12:00 wiadukt w ciągu drogi wojewódzkiej nr 515 (na trasie Malbork – Dzierzgoń – Susz) nad zlikwidowaną linią kolejową w Dzierzgoniu zostanie awaryjnie zamknięty dla ruchu samochodowego. Po obiekcie możliwy będzie jedynie ruch pieszy i rowerowy.

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku, mając wiedzę na temat stale pogarszającego się stanu technicznego obiektu, już w listopadzie 2018 roku zawarł umowę o opracowanie dokumentacji pn. Rozbiórka i budowa nowego wiaduktu w ciągu DW515 w km 28+485 w Dzierzgoniu. Po długotrwałym procesie projektowania, na który wpływ miało przede wszystkim ujęcie obiektu w Gminnej Ewidencji Zabytków (rok budowy obiektu ok. 1900) oraz lokalizacja obiektu na terenie kolejowym, skompletowanie dokumentacji udało się dopiero w sierpniu 2021 roku. Następnie w grudniu 2021 roku został złożony do Wojewody Pomorskiego wniosek o wydanie decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Niestety, pomimo opracowania konserwatorskiego oraz złożonych wyjaśnień, w październiku 2022 roku wniosek został odrzucony, w szczególności z uwagi na negatywną opinię Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Równocześnie z uwagi na postępującą degradację obiektu Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku na bieżąco kontrolował stan techniczny obiektu poprzez zlecenie przeglądu szczegółowego w 2020 roku (poza planem przeglądów okresowych) oraz zlecenie rozszerzonych przeglądów kwartalnych od czerwca 2021 roku do listopada 2022 roku. Dodatkowo, po zakończeniu postępowania w sprawie wydania decyzji ZRID, w listopadzie 2022 roku zlecona została szczegółowa ekspertyza stanu technicznego obiektu. Podczas prac nad ekspertyzą okazało się niezbędne zamknięcie obiektu w trybie awaryjnym dla ruchu samochodowego, z uwagi na rozległe uszkodzenia ustroju nośnego, które realnie wpływają na zmniejszenie nośności obiektu i wskazują na wysokie ryzyko wystąpienia awarii wiaduktu.

Jednocześnie zarządca drogi, mając na uwadze utrudnienia jakie powstaną w związku powyższą decyzją, informuje, że jest w trakcie opracowania projektu organizacji ruchu, na podstawie którego możliwe będzie właściwe i wyprzedzające informowanie kierowców o utrudnieniach oraz wskazanie objazdów. Dodatkowo ZDW w Gdańsku planuje również wybudowanie tymczasowej jezdni objazdowej, umożliwiającej ominięcie nieczynnego wiaduktu. Jednakże ze względu na skomplikowane procedury termin przystąpienia do tego zamierzenia jest trudny do określenia.

Za utrudnienia bardzo przepraszamy”.

 

Wytyczono objazdy.

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku wraz z samorządowcami gm. Stary Dzierzgoń i Dzierzgoń wyznaczył dedykowane objazdy zamkniętego wiaduktu:

- dla samochodów osobowych drogą lokalną przez Prakwice i Lubochowo, następnie DW 526 na Przezmark i DW 519;

- dla samochodów ciężarowych o masie całkowitej powyżej 10 ton drogą lokalną przez Balewo i Mikołajki Pomorskie, następnie DW 522 do Prabut, DW 521 do Bronowa i dalej DW 515.

Kierowcom samochodów udającym się w kierunku Starego Dzierzgonia z kierunku Malbork, Sztum, Mikołajki Pomorskie oraz Stary Targ i w drugą stronę DW 515 sugeruje się objazdy prowadzące przez Mikołajki Pomorskie lub Stary Targ > Nowy Targ w kierunku na Balewo > Tywęzy i dalej do drogi wojewódzkiej nr 515 w celu ominięcia zamkniętego wiaduktu.

Zdaniem drogowców kierowcy aut osobowych mogą też korzystać z mniejszych dróg lokalnych, jednak są to w znacznej mierze drogi gruntowe, ich przejezdność zależy więc od warunków pogodowych.

 

 

 

 

Informacja: Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Powiecie Sztumskim

Zdjęcie: ZDW Gdańsk, Internet

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
GR
GR 08.12.2022, 18:01
No właśnie, to co robi wojewódzki konserwator zabytków to normalnie brak słów. Na zdjęciu widać że most jest w bardzo złym stanie także Konserwator powinien podejść do tego zdroworozsądkowo, a tak w głównej mierze utrudnia życie zwykłym ludziom.